ضرورت توجه مسئولین شهر قدس به راه اندازی دستگاه سنجش آلودگی هوا

  • کد خبر : 550883
  • ۱۴ دی ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۳
ضرورت توجه مسئولین شهر قدس به راه اندازی دستگاه سنجش آلودگی هوا

با توجه به فعالیت معادن شن و ماسه و شهرک های صنعتی و تردد بالای وسایل نقلیه سبک و سنگین در شهرستان قدس، راه اندازی دستگاه سنجش آلودگی هوا در کشمش مسئولان شهری بوده و لازم است فرمانداری قدس نسبت به این مطالبه مردمی پاسخگو باشد.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، فعالیت های شهری و استفاده نادرست از منابع موجود در طبیعت، آلودگی های مختلف زیست محیطی به ویژه آلودگی هوا را به وجود آورده است. پدیده وارونگی دما در فصل سرما معضلی است که آلوگی هوا را تشدید می کند و با بروز مشکلات روحی، روانی و جسمی سلامتی انسان ها را تهدید می کند. لذا شناخت و آگاهی نسبت به میزان آلودگی هوا و خطرات آن بر سلامتی افراد حق همه شهروندان است.

 

بیشتر بخوانید: 

 

در شهرستان قدس با جمعیتی حدود ۴۲۰ هزار نفر در جنوب غربی استان تهران، معادن شن و ماسه و شهرک های صنعتی مختلفی وجود دارد که در حال فعالیت هستند. به همین منظور برای سنجش کیفیت هوای منطقه، دستگاه سنجش آلودگی هوا در آذرماه سال ۹۳ با نصب، تجهیز و بهره برداری، ۶ میلیارد ریال هزینه در محوطه فرمانداری قدس نصب شد. اما تا کنون هیچ اطلاعاتی از وضعیت میزان آلودگی هوای شهرستان قدس داده نشده است.

 

حمید راحتی، رئیس وقت اداره حفاظت محیط زیست شهرستان قدس در گفت و گوی خبری با رسانه ها در مهرماه ۹۶، با تاکید بر اینکه این ایستگاه به دلیل برخی مسائل مالی تعطیل شده بیان داشت که براساس تصمیمات و هماهنگی های انجام شده با فرمانداری شهرستان قدس، قرار است مدیریت این ایستگاه به شهرداری قدس تحویل داده شود.

رضا شایسته، سرپرست اداره حفاظت محیط زیست شهرستان قدس در روزهای ابتدای زمستان ۹۸ ضمن اشاره به اینکه هزینه بالایی صرف خرید دستگاه سنجش کیفیت آلودگی هوا شده اما به دلیل عدم هماهنگی از این ایستگاه استفاده نشده است، با اعلام هزینه ای جهت راه اندازی مجدد آن، اظهار داشت: کمتر از ۵۰۰ میلیون ریال نیاز است تا نمایشگرها و ایستگاه توسط شهرداری قدس در شهر نصب شود. هدف ما نصب سیستم سنجش آلوگی هوا با همکاری شهرداری قدس تا دهه فجر سال ۹۸ است.

مسعود مختاری، شهردار قدس در دی ماه ۹۸ در ارتباط با راه اندازی دستگاه سنجش آلودگی هوا اظهار داشت: سنجش آلوگی هوا از وظایف مصرح در قانون است که توسط سازمان محیط زیست باید تامین و نصب شود.

شهردار قدس تصریح کرد: همکاری شهرداری با محیط زیست بحث دیگر است اما در خصوص تحویل دستگاه به شهرداری، چیزی به شهرداری قدس محول نشده است و اظهار نظرهای مختلفی می شود.

یادآور می شود، با توجه به فعالیت معادن شن و ماسه و فعالیت شهرک های صنعتی و تردد خودروهای سبک و سنگین مختلف و آلاینده، حق همه شهروندان است که از کیفیت هوای شهرستان قدس آگاهی داشته و لازم است مسئولین شهری به ویژه فرمانداری قدس نسبت به هرچه زودتر راه اندازی شدن آن و رفع مشکلات موجود به این مطالبه مردمی توجه جدی داشته باشند.

 

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=550883

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.