صنعت پرداخت الکترونیک تا چه میزان بر اقتصاد ایران موثر است؟

  • کد خبر : 544980
  • ۱۶ آذر ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۸
صنعت پرداخت الکترونیک تا چه میزان بر اقتصاد ایران موثر است؟

در ماه‌های گذشته شاهد افزایش سهم اسکناس و مسکوک در دست اشخاص از نقدینگی هستیم که این بیانگر تزریق پول پر قدرت به بازار است.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، شاخص نسبت ارزش تراکنش های شاپرک به نقدینگی نشان می‌دهد که صنعت پرداخت الکترونیک تا چه میزان در اقتصاد ملی نقش دارد و چه قدر در تسهیل مبادلات اقتصادی کشور موثراست.

در این گزارش برای بررسی نسبت ارزش تراکنش‌های شاپرک به نقدینگی، اطلاعاتی که به صورت الکترونیکی پرداخت شده، محاسبه شدند . جدول ذیل  ۲درصدی از نقدینگی شاخص را نشان می‌دهد.  قابل ذکر است که در محاسبه این شاخص از اطلاعات موجود در صنعت پرداخت الکترونیک (تا خرداد ماه) استفاده شده است.

 

صنعت پرداخت الکترونیک

در خرداد ماه ارزش تراکنش های شاپرک ۱۲/۰۸  درصد از کل نقدینگی بوده است  که این شاخص نسبت به ماه اردیبهشت ۹۸ رشد منفی ۲/۵۸ درصدی داشته است.

در ماه خرداد ۱۳۹۸ ارزش تراکنش های شاپرک رشد منفی ۱۳/۷۳ درصدی درصدی داشته است که در قیاس با رشد ۱/۹۵ درصدی نقدینگی نسبت به اردیبهشت ماه ، کاهش شاخص نسبت ارزش تراکنش های شاپرکی به نقدینگی نسبت به ماه اردیبهشت را در پی داشته است.

نسبت اسکناس و مسکوک در دست اشخاص به نقدینگی

درصدی از نقدینگی که به صورت اسکناس و مسکوک در دست اشخاص جامعه وجود دارد وبه صورت پرداخت نقدی ارائه شده است.

صنعت پرداخت الکترونیک

در خردادماه ۱۳۹۸ ، ۲/۵۴ درصد از کل نقدینگی متعلق به اسکناس و مسکوک در دست اشخاص بوده است که نسبت به مقدار مشابه در ماه اردیبهشت کاهش ۰/۰۱ درصدی را تجربه کرده است.

در خرداد ماه ۱۳۹۸ میزان نقدینگی با افزایش ۱/۹۵ درصدی همراه بوده و میزان اسکناس و مسکوک در دست اشخاص با افزایش ۱/۴۱ درصدی همراه بوده است.

بیشتر بخوانید:

مقایسه نسبت ارزش تراکنش‌های شاپرکی و اسکناس و  مسکوک در دست اشخاص 

در جدول ذیل روند دو شاخص نسبت ارزش تراکنش‌های شاپرک به نقدینگی و نسبت اسکناس و مسکوک در دست اشخاص به نقدینگی را نشان داده و امکان مقایسه تغییرات ارزش تراکنش های پرداخت الکترونیک و حجم اسکناس و مسکوک در دست اشخاص را از کل نقدینگی در طول زمان, ممکن می کند.

صنعت پرداخت الکترونیک

 

روند نسبت ارزش تراکنش های شاپرک به نقدینگی در طول مدت مورد بررسی ( ابتدای سال ۱۳۹۲ تا خردادماه ۱۳۹۸) دارای برایند صعودی بوده است و از ۶/۶۱ درصد در فروردین ماه ۱۳۹۲  به ۱۲/۰۸ درصد در خردادماه ۱۳۹۸ افزایش یافته است.

این در حالی است که درصد اسکناس و مسکوک به نقدینگی در طول این مدت روند برایند کاهشی داشته و از ۶/۰۷ درصد به ۲/۵۴ رصد رسیده است.

با توجه به شروع روند کاهشی میزان نقدینگی به نظر می رسد سرعت کاهش سهم اسکناس و مسکوکات از نقدینگی، نسبت به گذشته کاهش یابد.

کاهش این نسبت در خرداد ماه ۱۳۹۸ نسبت به فروردین ماه ۱۳۹۲ یکی از  عوامل اصلی افزایش ضریب فزاینده و سالم سازی ترکیب نقدینگی در بازه زمانی اخیر بوده و باعث شده برای تأمین نقدینگی پول پرقدرت کمتری به اقتصاد کشور تزریق شود و بخشی از نیاز به پول فیزیکی برای پرداخت بهای کالاها و خدمات مورد تقاضا، با گسترش زیرساخت‌های لازم توسط شبکه پرداخت الکترونیک کارت جبران شود.

این درصورتی است که در ماه های گذشته شاهد افزایش سهم اسکناس و مسکوک در دست اشخاص از نقدینگی می باشیم که این بیانگر تزریق پول پر قدرت به بازار میباشد.

 این گزارش از آمار ارایه شده از سوی شاپرک تهیه شده است.

 

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=544980

    اخبار مرتبط

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.