استاد اقتصاد دانشگاه امام صادق (ع) تاکید کرد:

صعود شاخص بورس در گرو رشد نرخ ارز و طلا/ ریزش شاخص بورس تا کانال یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد طبیعی است

  • کد خبر : 620127
  • ۳۰ مهر ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۱
صعود شاخص بورس در گرو رشد نرخ ارز و طلا/ ریزش شاخص بورس تا کانال یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد طبیعی است
استاد اقتصاد دانشگاه امام صادق (ع) گفت: در شرایط کنونی صعود بورس در گرو رشد نرخ ارز و طلاست که به همین دلیل ریزش شاخص بورس تا کانال یک میلیون و 300 هزار واحد طبیعی به نظر می‌رسد.

کامران ندری در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس اقتصادی شبکه خبری تهران نیوز،با اشاره به اینکه اگر بخواهیم شاهد رشد شاخص بورس باشیم باید نرخ ارز و طلا رشد کنند،افزود:با توجه به اینکه رشد بورس از رشد نرخ ارز و طلا بیشتر بوده است به نظر می‌رسد احتمال ریزش شاخص بورس تا مرز یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد وجود دارد.

وی با بیان اینکه اگر قیمت ارز بالا رود شاخص بورس هم رشد خواهد کرد،افزود: از اواخر اسفند سال گذشته تا تیرماه سال جاری شاهد رشد شارپی شاخص بورس بودیم که در تیرماه سال جاری معامله‌گران بزرگ به این نتیجه رسیدند که  دارایی خود از بازاری که به اشباع رشد رسیده خارج کرده و به بازار دیگری همچون ارز و طلا منتقل کنند.

ندری با اشاره به اینکه معامله‌گران بازار به این نتیجه رسیدند که انتقال سرمایه از بازار بورس به بازاری که هنوز نرخ آن افزایش پیدا نکرده است می تواند سودآور باشد،گفت:دیدگاه بسیاری از کارشناسان این است که افزایش شدید شاخص بورس در بازار سهام موجب خواهد شد تا یک روزی شاهد ریزش شدید شاخص بورس باشیم و همزمان با این ریزش شاهد رشد قیمت‌ها در بازارهای دیگر اقتصادی هستیم.

ندری تصریح‌کرد:ریزش شاخص بورس در بازار سرمایه و افزایش قیمت‌ها در سایر بازارها طبیعی است اما اینکه نقطه تعادل بازار بورس با نرخ ارز کجاست؟ سوال مهمی است که کارشناسان و فعالان بازار درباره آن نظرات مختلفی دارند.

وی افزود: اگر نرخ سود بانکی از سوی دولت بالا می‌رفت در شرایط کنونی در بازار سرمایه شاهد ریزش نبودیم و از طرف دیگر در بازار ارز و طلا هم افزایش قیمت افسارگسیخته را نداشتیم.

ندری اضافه‌کرد:اهمال‌کاری در تیم اقتصادی دولت و به‌خصوص بانک مرکزی به طور کامل دیده می‌شود. از طرف دیگر وزارت اقتصاد هم باید به عنوان یک مرجع اقتصادی دولت پاسخگو و حافظ منافع مردم در بازار سرمایه باشد


انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=620127
  • نویسنده : احمدرضا صباغی
  • منبع : تهران نیوز

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.