رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی ایران در گفت‌و‌گو با «تهران‌نیوز» تاکیدکرد:

شکست مدیریت دولتی در صنعت خودروسازی / تحقق واردات خودرو نیازمند اصلاح تعرفه

  • کد خبر : 614720
  • ۰۴ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۷
شکست مدیریت دولتی در صنعت خودروسازی / تحقق واردات خودرو نیازمند اصلاح تعرفه
رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی ایران گفت: تا زمانی که مدیریت دولتی بر صنعت خودروسازی حاکم است شاهد و وقوع مشکلات متعدد خودروسازان و مشتریان هستیم.

ابوالفضل روغنی در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس اقتصادی شبکه خبری تهران نیوز با اشاره به اینکه مدیریت دولتی در صنعت خودروسازی کشور باید با حضور بخش واقعی خصوصی تغییر کند،گفت: در شرایط کنونی که بازار خودرو در شرایط بحرانی به لحاظ قیمت‌گذاری و شکاف قیمتی بین نرخ کارخانه و بازار به سر می‌برد نیاز است مدیریت دولتی در صنعت خودروسازی جای خود را به بخش خصوصی واقعی بدهد.

وی با اشاره به جولان دلالان و واسطه‌بازان در صنعت خودرو گفت: گرانی نرخ ارز و مواد اولیه موجب افزایش قیمت خودرو شد اما بی‌نظارتی در بازار خودرو موجب شده است تا امروز شاهد باشیم که قیمت خودرو دناپلاس در بازار به حدود ۶۵۰ میلیون تومان برسد.

روغنی با بیان اینکه اصلاح نظام تعرفه‌گذاری برای واردات خودرو به کشور و  ایجاد رقابت می‌تواند نرخ خودرو را در بازار ایران متعادل کند،گفت: دولت می‌تواند بین ۳۰ تا ۵۰ درصد از تعرفه واردات خودرو به کشور را کاهش دهد تا شاهد درج قیمت‌های نجومی برای بسیاری از خودروهای داخلی نباشیم.

رئیس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران تصریح‌کرد: با اصلاح نظام تعرفه‌گذاری برای ورود خودرو به کشور شاهد افزایش کیفیت محصولات خودروسازان ایرانی و تعادل قیمتی بین خودروهای کارخانه‌ای و بازار خواهیم بود.

وی افزود: به طور مثال اگر مدل خاصی از  برند بنز در کشور آلمان حدود ۵۰ هزار یورو  است این خودرو می‌تواند با اعمال تعرفه ۵۰ درصدی و درنظر گرفتن هر یورو ۳۰ هزارتومان با قیمت حدود ۲ میلیارد تومان وارد کشور شود و ایجاد رقابت در بازار کند.

رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی ایران اضافه‌کرد: نگاه سرمایه‌ای و دلالی به خودرو موجب شده است تا بسیاری از اشخاص در بازار کشور سودهای کلانی به جیب بزنند و شاید به جرات می توان به این نکته اشاره کرد که شفاف نبودن اقتصاد ایران مهمترین عامل رونق دلالی و واسطه‌گری است.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=614720

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.