شهید قاسم سلیمانی چگونه قدرتمندترین مرد خاورمیانه شد؟

  • کد خبر : 551535
  • ۱۵ دی ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۸
شهید قاسم سلیمانی چگونه قدرتمندترین مرد خاورمیانه شد؟

این که یک ایرانی یک رژیم عربی را نجات می‌داد یک تحریک بی‌سابقه برای سران قدرت در ریاض ، ابوظبی و آنکارا به شمار می‌رفت.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، سایت خبری واتسون سوئیس در مطلبی درباره شهید سپهبد قاسم سلیمانی به نوشتن مقاله‌ای اقدام کرد که مطالعه آن درباره شناخت ابعاد فراملی شخصیتی سپهبد قاسم سلیمانی بسیار قابل توجه است. مقاله نویس واتسون بیان می‌دارد:

هنگامی که قاسم سلیمانی در سال 1998 به فرماندهی نیروی قدس ایران رسید، این دستور صریح را دریافت کرد که هرگز نباید حمله‌ای از خاک یک کشور عربی به ایران انجام شود. برای دستیابی به این هدف ، سلیمانی باید اطمینان حاصل می‌کرد که ایران بدون اشغال آنها بر کشورهای همسایه عرب تسلط می‌یافت. وی قبلاً تجربه دفاع رو به جلو در لبنان را تجربه کرده بود ، جایی که حزب الله شیعه را به قدرتمندترین گروه شبه نظامی خاورمیانه ارتقا داد.

سقوط صدام دیکتاتور عراقی توسط حمله ارتش آمریكا در سال 2003 و به دنبال آن هرج و مرج سیاسی در آن کشور ، راهبردهای سلیمانی را آسان‌تر كرد تا شبکه نزدیك به خود را در عراق گسترش دهد. این ژنرال که جان مگوایر افسر باسابقه سازمان اطلاعاتی آمریکا موسوم به سی آی ای  از وی به عنوان قدرتمندترین نیروی خاورمیانه یاد کرد ، همیشه در پشت صحنه بود.

سلیمانی اهل استان کرمان است. وی به عنوان فردی ماهر و بسیار بلندپرواز تلقی می‌شد. به همین دلیل بدون آموزش و تجربه نظامی در سپاه پاسداران ایران پذیرفته شد. در طول جنگ هشت ساله مقابل عراق از سال 1980 تا 1988 ، سلیمانی در کلیه عملیات‌های اصلی شرکت کرده بود و تجربه مهمی در جنگ نامتقارن به دست آورد. وی پس از آتش بس در تابستان سال 1988 فرماندهی جنگ‌های چریکی را علیه کارتل مواد مخدر افغانستان در جنوب شرقی ایران رهبری کرد.

سلیمانی باید مهمترین امتحان خود را در سوریه می‌گذراند. جایی که همچنان نقش برجسته و ژئواستراتژیکی برای ایران در منطقه مدیترانه ایفا می‌کند. هنگامی که بهار عربی (اعتراض سراسری مردم چند کشور عربی علیه حکام خود) نیز در مارس 2011 علیه بشار اسد کارگردانی شد ، فوراً در ارتش سوریه نشانه‌هایی از تجزیه دیده شد. از منظر ایران این اتفاق یک فروپاشی سیاسی به حساب می‌آمد. سلیمانی در مدت زمان بسیار کوتاهی گروه مقاومت را تشکیل داد. ده ها هزار نیروی شبه نظامی شیعه به سوریه منتقل شدند تا ابتدا بشار اسد را تثبیت و در نهایت آن را نجات دهند.

سلیمانی به طور فزاینده به عنوان رهبر اندیشه‌ورز و نابغه در کانون توجه عموم اعراب قرار گرفت. این که یک ایرانی یک رژیم عربی را نجات می‌داد یک تحریک بی‌سابقه برای سران قدرت در ریاض ، ابوظبی و آنکارا به شمار می‌رفت. به همین ترتیب فرمانده نیروی قدس در کشور خود به شدت مورد استقبال قرار می‌گرفت و در آنجا به نزدیکترین مشاور رهبر انقلاب ایران (آیت الله) سید علی خامنه‌ای تبدیل شد و حتی به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری معرفی می‌شد. رهبر ایران پیش از ترور قاسم سلیمانی در فرودگاه بغداد ، مهمترین ژنرال خود را به عنوان شهید زنده تحسین می‌کرد.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=551535

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.