شهر قدس ، ساخت و سازهای غیرمجاز و حاشیه نشینی

  • کد خبر : 554794
  • ۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۱
شهر قدس ، ساخت و سازهای غیرمجاز و حاشیه نشینی

ساخت و سازهای غیرمجاز در شهرقدس موضوعی اساسی است که در سطح و حاشیه شهر سالهاست صورت میگیرد و چهره شهر را نازیبا کرده و به توجه جدی مسئولین شهری نیاز دارد.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، شهرقدس با مساحت ۲۷۰۰ هکتار محدوده قانونی و با جمعیتی حدود ۴۲۰ هزار  نفر یکی از متراکم ترین شهرهای کشور است و تراکم نفر در هکتار آن به ۵۵۰ نفر در هکتار می‌رسد و در حالی است که شهر تهران تراکم ۸۰ نفر در هکتار را دارد و بنابراین بالاترین تراکم نفر در هکتار در شهرقدس است.

از مساحت ۲۷۰۰ هکتار محدوده قانونی شهرقدس حدود ۲۷۰ هکتار به بافت فرسوده تعلق دارد که حدود ۱۴۰ هزار نفر در این محدوده ساکن هستند.

در این شهر عدم انطباق ساختمان ها باضوابط شهرسازی بسیار مشاهده می شود و این مسئله موجب برهم خوردن چهره و سیمای شهری شده است. این در حالی است که بسیاری از تحصیلکردگان در رشته های مرتبط بیکار هستند و برخی نظارت ها توسط افراد غیرمتخصص صورت می گیرد و می توان گفت اشتغال زایی برای این افراد و به کار گیری متخصصان این رشته و نظارت درست بر ساخت و سازها از مطالبات مردمی است.

مسئولین شهرقدس بارها با رسانه ای کردن خبر جلوگیری و رسیدگی به ساخت و سازهای غیرمجاز سعی بر کاهش این معضل داشته اند اما همچنان این گونه ساخت و سازهای غیراصولی و غیرمجاز در سطح شهر دیده می شود و راهکاری برای آن ارائه نشده است.

ساخت و سازهای غیرمجاز در شهرقدس 

ساخت و سازهای غیرمجاز در نقاط مختلف شهر اعم از مناطق حاشیه ای و داخل شهر در حال وقوع است و به نظر می رسد نظارت و برخورد جدی در این خصوص صورت نمی گیرد. این نوع ساخت و سازهای غیراصولی و غیرمجاز موجب ایجاد تمایز در نقاط مختلف شهر شده است.

طرح تفصیلی بر اساس معیارها و ضوابط کلی طرح جامع شهری نحوه استفاده از زمین های شهری در سطح محلات مختلف شهر، وضعیت دقیق و تفصیلی شبکه عبور و مرور و میزان تراکم ساختمان و جمعیت شهری را مورد نظر قرار می دهد که این طرح توسط مسئولین در مناطق شهری می بایست رعایت شود.

عدم توجه به ساخت و سازهایی که به صورت شبانه و در کمترین زمان ممکن ساخته می شود نه تنها از استحکام لازم بلکه از خدمات شهری نیز به دور هستند. اینگونه ساختمان ها یک تهدید جدی برای شهر است و می بایست بدون مسامحه و با قاطعیت برخورد شود.

برنامه مدیریت شهری بر رسیدگی ساخت و سازهای غیرمجاز در حاشیه شهر براین است که این منازل مسکونی که در این قسمت از شهر هستند در اختیار شهرداری قرار گیرد تا فضای سبز و تفریحی در این مناطق ساخته شود. اما ساکنان این مناطق نسبت به قیمت پایین پیشنهاد شده از سوی شهرداری معترض هستند و می گویند که نمی توان با این قیمت خانه ای خرید و در جای بهتر اسکان داشت.

با توجه به تراکم بالای جمعیتی می بایست فکر اساسی و بنیادین برای شهر صورت گیرد و روند رشد جمعیت در شهرقدس کنترل شود. مدیریت کارشناسی شده و درست و رعایت دقیق ساخت و ساز و معماری شهرها بر کاهش خسارت به خصوص در بلایای طبیعی اثرگذار است.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=554794

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.