شمع هایی که به یاد شهدای کربلا سوخت

  • کد خبر : 521687
  • ۲۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۳
شمع هایی که به یاد شهدای کربلا سوخت

آیین عزاداری شام غریبان سیدالشهدا (ع) در جای جای شهرستان فیروزکوه برگزارشد.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز ؛ آیین عزاداری شام غریبان اباعبدالله الحسین علیه‌السلام در سراسر شهرها و روستاهای شهرستان فیروزکوه برگزار شد، عزادارن حسینی در فیروزکوه با آتش زدن خیمه‌ها، خواندن مرثیه و نوحه، به عزاداری در رثای شهدای کربلا و همدلی با اسرای کاروان شام پرداختند.

نوحه‌های این مراسم یادآور آوارگی اهل بیت امام حسین علیه‌السلام و اسیران و کودکان بازمانده از واقعه کربلا است که در غروب عاشورا، بی‌پناه در تاریکی شب، در بیابان کربلا به سر می‌بردند.

شام غریبان در ادبیات کشور ما به غروب روز عاشورا و سوگواری این شب می‌گویند. فلسفه اینکه در ایران برای ازدست‌رفتگان مراسم شام غریبان برگزار می‌کنند، به همین شام غریبان روز عاشورا برمی‌گردد.

یکی از معانی واژه «غریب»، دورافتاده از وطن است و گاهی برای کسی که بی‌یار و یاور مانده است نیز از واژه غریب استفاده می‌شود. شام غریبان نیز به معنای شب ِ مردم غریب و دورافتاده از یار و دیار آمده است.

به همین خاطر بیش‌تر در مراسم‌هایی که با عنوان شام غریبان برپا می‌شود، نوحه‌ها و مرثیه‌هایی ذکر می‌شود که آوارگی اهل‌بیت امام حسین علیه‌السلام و اسیران و کودکان بازمانده از واقعه کربلا را که در غروب عاشورا، بی‌پناه در تاریکی شب، در بیابان کربلا به سر می‌بردند روایت کند.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=521687

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.