شبه کودتا در بولیوی؛ اوو مورالس استعفا داد

  • کد خبر : 539452
  • 11 نوامبر 2019 - 13:31
شبه کودتا در بولیوی؛ اوو مورالس استعفا داد

مورالس در نطق تلویزیونی خود از دستور غیرقانونی بازداشتش توسط پلیس خبر داد و اعلام کرد که گروه‌های خشونت‌گرا به خانه او حمله کرده‌اند. مورالس تأکید کرد شرایط حاضر در بولیوی کودتا علیه دولت است.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، اوو مورالس رییس‌جمهوری بولیوی روز یک‌شنبه کناره‌گیری‌ از سمتش را رسما اعلام کرد و استعفا داد. او در نطق تلویزیونی‌اش گفت: «آرزوی بزرگ ما این است که صلح به جامعه بازگردد.» او در رابطه با این اقدام خود اعلام کرد که بدون پشتیبانی ارتش و پلیس نمی‌تواند در سمت خود باقی بماند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، اوو مورالس رئیس جمهوری بولیوی روز یکشنبه پس از گذشت سه هفته از بحران سیاسی در این کشور از سمت خود استعفا کرد. وی گفت: کناره‌گیری می‌کنم تا برادران و خواهران ما میان کارکنان دولتی تهدید نشوند.

مورالس در نطق تلویزیونی خود از دستور غیرقانونی بازداشتش توسط پلیس خبر داد و اعلام کرد که گروه‌های خشونت‌گرا به خانه او حمله کرده‌اند. مورالس تأکید کرد شرایط حاضر در بولیوی کودتا علیه دولت است.

در همین رابطه خبرگزاری رویترز گزارش داد که آلوارو گراتسیا معاون رییس‌جمهوری به همراه تعداد زیادی از وزرا و نیز ویکتور بوردا، رییس مجلس نمایندگان و ماریا چوک کوئیسپه رییس کمیسیون انتخابات نیز از پست‌های خود کناره‌گیری کردند. آلوارو گارسیا لینرا، معاون رئیس جمهوری بولیوی نیز ضمن کناره‌گیری از سمت خود اعلام کرد که «کودتا» رخ داده است.

بیشتر بخوانید:

برخی از متحدان مورالس در آمریکای جنوبی از جمله نیکولاس مادورو رییس جمهوری ونزوئلا و آلبرتو فرناندز رییس‌جمهوری آرژانتین از کودتا علیه او سخن گفته‌اند. وزارت خارجه کوبا در واکنش به اعلام خبر کناره‌گیری اوو مورالس از ریاست جمهوری بولیوی، «کودتا» در این کشور آمریکای لاتین را محکوم کرد.

همچنین مارچلو ابرارد وزیر خارجه مکزیک پیشنهاد پناهندگی به مورالس داده است.

موارالس که در تاریخ ۲۰ اکتبر ۲۰۱۹ برای چهارمین بار متوالی از ۱۴ سال پیش، رییس‌جمهور بولیوی شده بود پیش از اعلام کناره‌گیری‌اش برای برگزاری انتخابات جدید اعلام آمادگی کرده بود.

مورالس پیش از اسعفا در یک نطق تلویزیونی گفته بود که قصد دارد یک انتخابات ملی جدید برگزار کند و افزون بر این تمام قضات دادگاه عالی انتخابات بولیوی نیز تغییر خواهند کرد. پلیس و ارتش اما از او برای برگزاری انتخابات مجدد حمایت نکرده بودند.

فرمانده نیروهای مسلح بولیوی و رییس پلیس این کشور به طور جداگانه در تلویزیون ظاهر شده و از مورالس خواستند از مقامش کناره‌گیری کند. ارتش بولیوی روز یکشنبه همزمان با تشدید بحران سیاسی در این کشور از مورالس خواسته بود تا از سمت خود کناره‌گیری کند. درخواست ارتش تنها چند ساعت پس از آن اعلام شد که اوو مورالس از برگزاری دوباره انتخابات ریاست جمهوری خبر داد.

کمیسیون انتخابات بولیوی حدود سه هفته پیش اعلام کرده بود که رئیس جمهوری چپ‌گرای این کشور با اختلاف اندکی پیروز رقابت‌های انتخاباتی شناخته می‌شود. در پی این اقدام موجی از اعتراض‌های شدید به راه افتاد که از همان روزهای نخست و با دخالت نیروهای امنیتی به خشونت کشیده شد.

کارلوس مسا رقیب اصلی مورالس در واکنش به تصمیم رئیس جمهوری بولیوی برای برگزاری دوباره انتخابات ریاست جمهوری از او خواسته بود تا ضمن کناره‌گیری از سمتش در انتخابات آینده نامزد نشود.

بولیوی از روز ۲۰ اکتبر (۲۸ مهر) تاکنون صحنه تظاهرات گسترده معترضان به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری بوده است. کمیسیون ملی انتخابات بولیوی اوو مورالس را پیروز انتخابات اعلام کرده بود. اوو مورالس، رئیس جمهوری چپگرا از سال ۲۰۰۶ میلادی قدرت را در بولیوی در دست داشت. وی در انتخابات سال‌های ۲۰۰۵، ۲۰۰۹ و ۲۰۱۴ به ریاست جمهوری بولیوی برگزیده شد.

 

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=539452

    برچسب ها

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.