آصفری در گفت‌وگو با «تهران نیوز»:

سیاست چماق و هویج جواب نمی‌دهد

  • کد خبر : 639229
  • ۲۴ دی ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۷
سیاست چماق و هویج جواب نمی‌دهد

نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی گفت: آمریکا به‌دنبال این نیست که نسبت به برداشته شدن تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران اقدام کند، بلکه به‌دنبال این است تا سیاست چماق و هویج خود را پیش ببرد.

محمدحسن آصفری، نایب رئیس کمیسوین شوراها و امور داخلی مجلس یازدهم در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس سیاسی شبکه خبری تهران نیوز، اظهار داشت: اگر آمریکا در زمان ریاست جمهوری بایدن بدون لغو تحریم‌هایی که ترامپ علیه ایران وضع کرده است، به برجام بازگردد، به احتمال بسیار زیاد هدف این کشور فعال کردن مکانیسم ماشه خواهد بود.

وی افزود: آمریکا به دنبال این نیست که نسبت به برداشته شدن تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران اقدام کند، بلکه به دنبال این است تا سیاست چماق و هویج خود را پیگیری کند. آمریکا امروز متوجه شده است که با خروجش از برجام نتوانسته به اهدافش در قبال ایران دست یابد.

بیشتر بخوانید:

نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه حضور آمریکا در برجام نتیجه مثبتی در پی نداشته و منافع ما را تأمین نکرده است، گفت: با توجه به تجربه چندین سال گذشته، آمریکا پیش از اینکه به برجام بازگردد حتماً باید تحریم‌ها را لغو کند؛ در غیر اینصورت بازگشت بدون لغو تحریم‌ها به معنای تنگ‌تر کردن حله فشارها علیه جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌شود.

آصفری بیان کرد: دولت آینده آمریکا علاو بر اینکه باید تحریم‌ها را لغو کند، ضروری است در کنگره و سنای ایالات متحده، برجام را به تصویب برساند تا رؤسای جمهوری بعد از بایدن نتوانند از برجام به راحتی خارج شوند؛ به عبارت دیگر این اقدام سبب می‌شود تا ضمانت اجرایی برجام بیش از گذشته شود.

وی عنوان داشت: سیاست چماق و هویج دیگر جواب نمی‌دهد و آمریکا مانند گذشته در جایگاهی نیست که بتواند با این نوع سیاست به جمهوری اسلامی ایران فشار آورد و یا اهداف ضدایرانی خود را اجرا کند و نباید از یاد برد آمریکا هرچه در توان داشت در دوران ترامپ علیه کشورمان به کار گرفت و توان آمریکا در این حد است و بیش از این قدرتی ندارد و اختیاری ندارد که بتواند به کار بگیرد.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم گفت: از نظر جمهوری اسلامی ایران برجامی دیگر باقی نمانده و تا زمانی که اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها به تعهداتشان در برداشتن تحریم‌ها عمل نکنند، ما برجام را بیش از یک دست‌نوشته نمی‌دانیم؛ دست‌نوشته‌ای که هیچ ضمانت اجرایی برای ایران نداشته است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در بخشی از بیاناتشان به مناسبت بزرگداشت سالروز قیام ۱۹ دی ۱۳۵۶ مردم قم، به موضوع برجام اشاره کردند و فرمودند: «می‌گویند آمریکا به برجام برگردد یا برنگردد، ما هیچ اصرار و عجله‌ای نداریم که آمریکا به برجام بازگردد. مسئله ما برگشتن یا برنگشتن آمریکا نیست. مطالبه منطقی و عقلانی ما رفع تحریم‌هاست.»

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=639229

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.