سود حاصل از افزایش قیمت بنزین به جیب دولت می‌رود یا مردم؟

  • کد خبر : 545688
  • ۲۳ آذر ۱۳۹۸ - ۸:۱۰
سود حاصل از افزایش قیمت بنزین به جیب دولت می‌رود یا مردم؟

افزایش درآمد دولت در سال ۱۳۹۸ حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان برآورد می شود و درآمد فروش بنزین در سال ۱۳۹۹ بالغ بر ۱۰۰ هزار میلیارد تومان خواهد بود.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز ، درآمد ماهانه دولت از محل افزایش قیمت‌بنزین طبق اعلام سازمان بودجه همان ۳۰ هزار میلیارد تومان اعلامی از سوی دولت است که برای هر ماه حدود ۲۵۰۰ میلیارد تومان تخمین زده شده است.

اما با انتشار این ارقام نمایندگان مجلس آمارهای متفاوتی اعلام کردند. یک بار رقم ۸۷ هزار میلیارد تومان و بار دیگر ۷۰ هزار میلیارد تومان نیز اعلام شده است که اختلاف تا بیش از دو برابری با آنچه که دولت اعلام کرد، دارد.

باتوجه به طرح دولت برای کمک به ۱۸ میلیون خانواده به نظر می‌رسد رقمی حدود ۳ هزار تا ۳ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان در هر ماه برای این طرح به‌عنوان هزینه در نظر گرفته شود.

در این خصوص ایسنا نوشت: برای رفع ابهام در  این رابطه، پیگیری موضوع از سازمان برنامه و بودجه بار دیگر با این تاکید همراه شده که درآمد ناشی از افزایش قیمت بنزین همان ۳۰ هزار میلیارد تومان اعلام شده است که برای یک دوره یک ساله خواهد بود یعنی از آبان‌ماه سال جاری تا آبان‌ماه سال آینده. بر این اساس برآورد می‌شود که ماهانه بین ۲۴۰۰ تا ۲۵۰۰ میلیارد تومان به‌طور ماهانه درآمد کسر شود.

بنا بر تاکید سازمان برنامه و بودجه تمام مبالغ ناشی از افزایش قیمت بنزین همان‌طور که در ابتدا اعلام شده به مردم بر می‌گردد، اما در این بین موضوع صرفه‌جویی بنزین نیز مورد توجه است که هر آنچه ایجاد شود صادر شده و منابع ناشی از صادرات نیز به تبصره (۱۴) قانون بودجه که مربوط به یارانه‌ها است اضافه خواهد شد که خود نوعی برگشت مجدد به مردم است.

در عین حال اخیرا  نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه اعلام کرده است که در ۲۴ آذرماه یعنی در پایان دوره یک ماهه از افزایش قیمت بنزین گزارش تفصیلی در این رابطه اعلام خواهد کرد که جزئیات کسب درآمد و یا توزیع آن را منتشر می‌کند.

تمام این گفته‌ها در حالی است که محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه گفته است کل درآمدهای ناشی از سهمیه‌بندی بنزین و افزایش قیمت آن به ۱۸ تا ۱۹ میلیون خانوار هدف، تعلق می‌گیرد و حتی ریالی از این درآمدها وارد بودجه نمی‌شود.

همچنین حسن روحانی رئیس جمهور نیز در نخستین روز افزایش قیمت بنزین گفت: هیچ کس تصور نکند چون شرایط اقتصادی دولت سخت شده، دست به این اقدام (یعنی افزایش قیمت بنزین) زده است تا بخواهد بودجه خود را جبران کند؛ هرگز اینطور نیست و ریالی از این پول به خزانه نخواهد رفت. این کار به نفع مردم و اقشار تحت فشار جامعه بوده و می‌تواند مفید و موثر باشد.

اما درآمدهای حاصل از افزایش قیمت‌بنزین چقدر است و آیا برآورد دولت از این درآمدها دقیق است؟

بیشتر بخوانید:

درآمد ۷۷ هزار میلیارد تومانی دولت از محل شوک افزایش قیمت‌بنزین

احسان سلطانی کارشناس اقتصادی طی یادداشتی که به شبکه خبری تهران نیوز ارائه داد، نوشت:  برآورد می شود که دولت از محل شوک افزایش قیمت بنزین ۷۷ هزار میلیارد تومان درآمد جدید در سال ۱۳۹۹ کسب کند. این درآمد از محل صادرات بنزین ۳۷، فروش بنزین ۳۰۰۰ تومانی ۲۲، فروش بنزین ۱۵۰۰ تومانی ۸ و سایر درآمدها (مانند افزایش قیمت سایر فرآورده های نفتی) ۱۰ هزار میلیارد تومان خواهد بود.

افزایش درآمد دولت در سال ۱۳۹۸ حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان برآورد می شود و درآمد فروش بنزین در سال ۱۳۹۹ بالغ بر ۱۰۰ هزار میلیارد تومان خواهد بود.

درآمد دولت از محل شوک افزایش قیمت بنزین بیش از دو برابر ارقامی می‌باشد که توسط مسئولین دولتی اعلام شده است.

به رغم شعارهای دولت، گزارش‌ها و بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد که اکثریت جمعیت مشمول یارانه‌های معیشتی، هنوز بسته کمک معیشتی را دریافت نکرده‌اند.

خانوارهایی که این بسته را دریافت کرده‌اند، بیش از مبلغ یارانه دریافتی دچار افزایش هزینه زندگی شده‌اند.

هدف دولت از افزایش قیمت بنزین کمک به خانوارهای متوسط و کم درآمد نیست، بلکه تامین منابع مالی برای کسر بودجه است.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=545688

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.