سوءاستفاده سامانه‌های هواداری سرخابی از وضعیت بد این ۲ باشگاه

  • کد خبر : 535060
  • ۰۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۹:۱۹
سوءاستفاده سامانه‌های هواداری سرخابی از وضعیت بد این ۲ باشگاه

بحث اسپانسرینگ و درآمدزایی در فوتبال ایران همان قسمت مفقود شده‌ای است که در دست رانت دولتی‌ها گرفتار شده و تیم های پرطرفداری چون استقلال و پرسپولیس نیز نمی‌توانند از آن استفاده کنند که سامانه هواداری نیز بخشی از آن است.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، مشکلات مالی و فوتبال باشگاهی در ایران سالیان سال است که با هم دست به گریبان هستند و این مشکلات برای دو تیم پرطرفدار استقلال و پرسپولیس بیش از سایرین است و سامانه‌های هواداری که قرار بود کمک حالشان باشند بلای جانشان شدند. اکثر تیمهای لیگ برتری به شرکت های صنعتی پیوند خوردند و بودجه خودشان را از این طریق تأمین می‌کنند اما سرخابی‌ها از بعد انقلاب در مالکیت دولت قرار دارند و دولت حتی با وجود مشکلات مالی کشور حاضر به واگذاری این دو باشگاه نیست و آنها نیز زیر با مشکلات اقتصادی کمر خم کردند.

از ابتدای روی کارآمدن دولت دهم و در ادامه دولت یازدهم، دولت کمک به دو باشگاه  پرسپولیس و استقلال را قطع کرد و با وجود آن که این دو تیم در مالکیت دولت قرار دارند نه تنها ریالی به آنها بودجه اختصاص نیافت بلکه مدیران این دو تیم مکلف به تأمین هزینه‌های تیمشان شدند. ساختار اداری و مالکیتی دو باشگاه استقلال و پرسپولیس در این سال ها به شکلی بوده که مسئله درآمدزایی را هم برای این تیم‌ها محدود کرده و آنها را به دریافت کمک از هواداران میلیونی خود وادار نموده است.

استقلال و پرسپولیس طی ۶ سال گذشته با کمک اپراتورهای تلفن همراه سعی کردند تا از هواداران خود کمک مالی دریافت کنند و تا حدود زیادی هم موفق بودند اما حالا مدیرعامل شرکت ایرانسل که حدود یک و سال و اندی است اسپانسر سرخابی‌های پایتخت محسوب می‌شود از بدهی سنگین این تیم‌ها به ایرانسل می‌گوید که باعث تعجب بسیاری از اصحاب رسانه شده است.

سامانه‌های هواداری

بیژن عباسی آرند، روز دوشنبه و در سیزدهمین سالگرد راه‌اندازی این اپراتور در نطقی عجیب و البته بدونسند و مدرک از بدهی ۴۴ میلیاردی باشگاه‌های استقلال، پرسپولیس و تراکتور به این اپراتور خبر داد و عنوان کرد، این بدهی به خاطر مبالغی است که خارج از برنامه و به دلیل درگیر بودن باشگاه‌ها با مشکل مالی به آن‌ها پرداخت شده است و تأکید کرد این مبلغ جدای از ۱۵۱ میلیارد تومانی است که از سال ۹۶ توسط باشگاه‌ها درآمدزایی شده و البته به آنها پرداخت کردند.

این سامانه‌های هواداری طی این ۶ سال در هر دوره در اختیار یکی از اپراتورهای همراه اول و ایرانسل بوده و همیشه ابهاماتی راجع به نوع قراردادشان با تیم‌های پرطرفدار مانند استقلال و پرسپولیس وجود داشته است که این مبلغ نیز بخشی از همین ابهامات است. ماجرا جایی جذاب‌تر می‌شود که محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همین چند هفته پیش اقدام به افشاگری علیه همراه اول کرد و گفت: این اپراتور سه سال پیش اسپانسر استقلال و پرسپولیس بود ولی با این که سه سال است از اتمام قرارداد همراه اول با این دو باشگاه گذشته اما هنوز ماهی ۲ میلیارد تومان به خاطر استقلال و پرسپولیس به حساب این اپراتور واریز می‌شود.

بیشتر بخوانید:

قصه سامانه‌های هواداری آنجایی اسفناک‌تر می‌شود که می‌شنویم از کل مبلغ واریز شده توسط هواداران به سامانه هواداری حدود ۴۰ درصد آن به عنوان کارمزد اپراتور و همچنین حق شرکت‌های به اصطلاح تبلیغاتی به جیب سایرین می‌رود و ۶۰ درصد آن به حساب باشگاه مورد علاقه واریز می‌شود تا این وسط یک لقمه چرب و نرمی هم برای این شرکت‌ها به وجود بیاید. این پایان قرارداد ترکمنچای اپراتورها و سرخابی‌ها نیست بلکه طبق ادعای علی خطیر نکته عجیب این قرارداد، درج تبلیغ ایرانسل روی پیراهن استقلال و پرسپولیس است که ایرانسل با در اختیار گذاشتن سرشماره سامانه هواداری تبلیغات کامل روی پیراهن باشگاه‌ها را به صورت رایگان از آن‌ها می‌گیرد، در حالی که تبلیغ روی پیراهن این دو تیم برای یک فصل حداقل ۳۰ میلیارد ارزش دارد.

حالا فقط کافی است که یک حساب سرانگشتی داشت تا سود و زیان دو طرف این معامله مشخص شود. ایرانسل طی دو سال و اندی که اسپانسر سرخابی‌ها شده از تبلیغات روی پیراهن مبلغی در حدود ۷۰ میلیارد تبلیغات رایگان داشته و علاوه بر آن نزدیک به ۳۰ میلیارد تومان هم از سامانه هواداری درآمد داشته که جمع این دو مبلغ به ۱۰۰ میلیارد می‌رسد و این در حالی است که این دو باشگاه روی هم ۱۵۱ میلیارد درآمدزایی داشتند که به این مبلغ یک بدهی ۴۴ میلیاردی هم اضافه کنید!

با یک جمع و تفریق ساده مشخص می‌شود که سرخابی‌ها متضرران اصلی این ماجرا هستند و شاید اگر وضعیت اسفناک مالی این دو باشگاه نبود آنها نیز این چنین برروی سرمایه هواداری خودشان قمار نمی‌کردند در حالی که بازنده اصلی آنها هستند. دولت نیز بهتر است به جای تجویز مسکن‌های افیونی و اعتیاد آور برای این دو باشگاه که تنها به هدر رفتن منابع آنها منجر می‌شود یا این دو تیم را واگذار و یا طبق وظیفه ذاتی خود برای آنها ردیف بودجه در نظر بگیرد.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=535060

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.