سرطان لوزالمعده؛ علائم و درمان

 • کد خبر : 545312
 • ۱۷ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۳
سرطان لوزالمعده؛ علائم و درمان

“سرطان لوزالمعده” یا پانکراس یک بیماری خاموش است که به طور خارج از کنترل شروع به تکثیر میکند و یک توده را تشکیل دهند که این توده توانایی آسیب رساندن به سایر بخش های بدن را دارد.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، سرطان لوزالمعده (یا سرطان پانکراس) عمدتا بیماری نهفته ای است ،تا زمانی که پیشرفت کرده و را پیشگیری از آن بسیار سخت میشود ، در اکثریت غریب به اتفاق ، علائم اصولا بعد از پیشرفت این بیماری ظاهر میشوند و شروع به گسترش میکنند به دلیل اینکه ۹۵ درصد سرطان لوزالمعده ، غده ی ترشح کننده ی خارجی هستند

علائم سرطان لوزالمعده

سرطان لوزالمعده

علائم اولیه سرطان لوزالمعده

در ابتدا سرطان لوزالمعده ساکت و بی درد است تا وقتی که پیشرفت کند به محض اینکه به اندازه ی کافی بزرگ شد، شروع به بروز و نشان دادن علائم خود میکند . به طور کلی سرطان لوزالمعده در بیرون از لوز المعده اتفاق می افتد. به دلیل شرایط مکانی و جایگاه لوز المعده در بدن ، علائم بیماری در ظاهر فرد نیز خود را بروز می دهد ، علائمی که شامل :

 زردی یکی از علائم سرطان لوزالمعده

زردی
همانطور که سرطان لوزالمعده، مجرای لنفاوی که صفرا را درون روده تراوش میکند را مسدود میکند اجزاء صفرا در خون افزایش میابد این امر باعث زرد شدن پوست و چشم میشود که به این حالت ، زردی میگویند. این مسدودیت باعث تیره شدن ادرار ،روشنتر شدن مدفوع و خارش نیز میشود .
درد شکم
سرطان لوزالمعده باعث به وجود آمدن درد های طاقت فرسا در قسمت بالای شکم به سمت کمر میشود ؛ درد هایی ، مانند ضربان کمتر و بیشتر شود .
بیشتر بخوانید: 

دل درد یکی از علائم سرطان لوزالمعده

نفخ
بعضی از افراد مبتلا به سرطان پانکراس حس سیری زودرس در غذا خوردن و یا احساس نارضایتی و ناراحتی از پر شدن شکم را دارند .
حالت تحوع و استفراغ
درکل ، این علائم در قسمت بالای لوزالمعده نسبت به سرطان هایی ک در داخل بدن یا قسمت پایینی زودتر رخ میدهند به یاد داشته باشید که داشتن تعدادی یا تمامی این علائم به معنای این نیست ک فرد قطعا سرطان لوزالمعده دارد.بسیار دلایل دیگری برای که باعث پیدایش این گونه علائم میشوند وجود دارد .

سرطان لوزالمعده :علائم در کل بدن

زمانی که این بیماری پیشرفت میکند و گسترش میابد .سرطان پانکراس بر کل بدن تاثیر میگذارد چنین علائمی شامل:

مهم ترین  علائم سرطان لوزالمعده

 • کاهش وزن
 • کسالت و بیقراری
 • بی میلی
 • بالا رفتن قند خون
 • علائم سرطان های نادر لوزالمعده

تومور عصبی عضلانی

تومور عصبی عضلانی ، درسلول های پانکراس ، نقش تولید هورمون را دارد ، این تومور کمتر از ۵ درصد تومور های پانکراس را تشکیل میدهد و شبیه به اپیتلیوم غده پانکراس، تومور عصب عضلانی باعث به وجود آمدن درد در شکم ، کاهش وزن، حالت تحوع و استفراغ میشود.

درمان سرطان لوزالمعده

– جراحی : اگر سرطان پخش نشده باشد، با عمل جراحی می توان سرطان را درمان کرد. اما سرطان پانکراس وقتی تشخیص داده می شود که سلول های بدخیم پخش شده اند. اگر تومور بیش از اندازه بزرگ باشد، می توان با عمل جراحی آن را بیرون آورد.

– پرتودرمانی : بعد از جراحی، پرتودرمانی نیز کمک به از بین بردن سلول های سرطانی باقیمانده می کند. پرتودرمانی به تسکین درد و مشکلات گوارشی ناشی از توده بزرگ سرطانی کمک می کند.

– شیمی درمانی : هنگامیکه تومور از لوزالمعده خارج شود، شیمی درمانی استفاده می شود. شیمی درمانی، یک درمان خوب برای سرطان هایی است که پخش شده اند.

– شیمی درمانی و پرتودرمانی: هنگامیکه تومور به طور کامل از بین نرفته باشد و هنوز از لوزالمعده خارج نشده باشد، از پرتودرمانی و شیمی درمانی با هم استفاده می کنند.

– ایمونوتراپی (درمان بیولوژیکی): تقویت سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با بیماری ها.

– تسکین دهنده درمان : این تسکین دهنده ها برای کاهش علائم و کنترل درد استفاده می شوند. هدف از این تسکین دهنده ها، بهبود کیفیت زندگی و بهبود روحیه می باشد. استفاده از آنها همراه با سایر درمان های سرطان مفید است.

 

جلوگیری از سرطان لوزالمعده

– سیگار را ترک کنید.
– رژیم غذایی سالم داشته باشید و از مصرف زیاد چربی بپرهیزید.
– ورزش منظم داشته باشید.

 

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=545312

  اخبار مرتبط

  ثبت دیدگاه

  دیدگاهها بسته است.