سرانجام بازار پر افت و خیز چه می‌شود؟

  • کد خبر : 506438
  • ۰۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۴
سرانجام بازار پر افت و خیز چه می‌شود؟

در روززهای اخیر بازار بورس و اوراق بهادار پس از افت‌های شدید بر مدار صعودی بازگشته است. حال سوال پیش می‌آید که این فراز و فرود بازار روند اصلاحی دارد؟

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، در روززهای اخیر بازار بورس و اوراق بهادار پس از افت‌های شدید بر مدار صعودی بازگشته است. حال سوال پیش می‌آید که این فراز و فرود بازار روند اصلاحی دارد؟

محسن کرکه‌آبادی مدیر تحلیل و سرمایه گذاری کارگزاری دلیران پارس در این یادداشت به این سوال پاسخ داده است.

بازار سرمایه کشور در حال حاضر نیاز به اعتماد سازی فراوان دارد، این اعتماد سازی هم با تبلیغ و شوآف به وجود نمی آید، نیاز به ترمیم زیر ساخت‌های اقتصادی است.

مگر بازار سرمایه هر کشوری آینه بی بدیل اقتصاد آن کشور محسوب نمی‌شود؟

پس باید به جای تبلیغ برای ورود سرمایه به این بازار زیر ساخت‌های بنیادی اقتصاد و صنایع و به تبع آن شرکت‌های تولیدی و خدماتی عرضه شده در این بازار تقویت گردد، آن زمان است که نقدینگی خود به خود سرازیر می‌شود، و بورس نیز به مانند کانالی این نقدینگی را به سمت تولید و خدمات کشور هدایت می‌کند.

در حال حاضر با شرایط فعلی، اقتصاد تنها به اصطلاح بهره وری شرکت‌ها و افزایش سود آنها بر اثر افزایش ارزش ریالی نرخ ارز و تورم افسار گسیخته پیش آمده در یک سال اخیر که باعث افزایش قیمت محصولات و خدمات می شود به وجود می آید و در پی آن شرکت ها یا به دنبال تجدید ارزیابی دارایی ها هستند و یا در صدد اعمال افزایش نرخ‌های خود می‌باشند تا حاشیه سود خود را حفظ کرده و یا افزایش دهند.

طرح های توسعه‌ای کم شده، تکنولوژی‌های جدید و مدرنیزه کمتر جایگزین می‌شوند، متنوع سازی محصولات و خدمات کمرنگ شده است، مزیت های رقابتی کمتر به چشم می‌آیند و تمرکز بر روی بازاریابی جای تخصص در کیفی‌سازی را گرفته است.

معامله سهم‌ها بالاتر از ارزش واقعی خود

این درست است که در حال حاضر بسیاری از سهم ها بسیار بالاتر از ارزش واقعی خود معامله می شوند، اما به جرات می‌توان گفت که سهم های بنیادی و بزرگ گزارش های خوبی در سه ماهه اول امسال روانه بازار کردند و همچنان می توان این سهم ها را برای سرمایه گذاری با دید آخر سال انتخاب کرد.

در چند روز اخیر کاهش قیمت دلار اثر کاهشی بر روی بازار سرمایه کشور گذاشت، و دلیل آن هم همان عرایض بنده بود که در بالا ذکر شد. در کل می توان گفت که اگر کشور درگیر شرایط بد سیاسی نشود امسال می توان یکی از بهترین و پربازده ترین سال های بازار سرمایه را تجربه کرد.

 

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=506438

    برچسب ها

    مطالب مرتبط

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.