کاکایی در گفت‌وگو با «تهران نیوز»:

ساماندهی بازار خودرو در گرو خروج دولت از نرخ‌گذاری / اختلاف نرمال قیمت بین کارخانه و بازار ۵ درصد است

  • کد خبر : 613536
  • ۲۸ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۴
ساماندهی بازار خودرو در گرو خروج دولت از نرخ‌گذاری / اختلاف نرمال قیمت بین کارخانه و بازار ۵ درصد است
عضو هیئت علمی دانشگاه علم و صنعت گفت: راهکار مهمی که می‌تواند در شرایط کنونی به بازار خودرو سامان دهد خروج دولت و شورای رقابت از موضوع قیمت‌گذاری است.

امیرحسین کاکایی در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس اقتصادی شبکه خبری تهران نیوز با انتقاد از حضور پررنگ دولت در نرخ‌گذاری خودرو اظهار داشت: ساماندهی بازار خودرو تنها با خروج شورای رقابت و دولت از موضوع قیمت‌گذاری و واگذاری نرخ‌گذاری به بازار محقق می‌شود.

وی گفت: نبود وزیر در وزارتخانه‌ای مهم همچون صمت در ماه‌های گذشته آسیب‌های فراوانی را بر صنعت خودرو وارد کرد. در دوران وزارت آقایان شریعتمداری و رحمانی در وزارت صمت شاهد گرانی قیمت خودرو بودیم به‌طوری‌ که هر دو وزیر برای مبارزه با افزایش قیمت خودرو گام مهمی را برنداشتند.

بیشتر بخوانید:

وزارت صمت پاشنه‌آشیل گرانی خودرو

عضو هیئت علمی دانشگاه علم وصنعت افزود: در شرایط کنونی بیش از هفت ماه است وزارت صمت بدون وزیر است و با سرپرست اداره می‌شود که وقوع این اتفاق موجب شده است تا شاهد نابسامانی گسترده و مداوم در بازار قیمت‌گذاری خودرو باشیم.

وی عنوان ‌کرد: کاهش ارزش پول ملی و افزایش نرخ ارز در گرانی قیمت خودرو تاثیر بسزایی دارد اما در واقعیت سیاست درستی را از سوی دولت برای ساماندهی بازار خودرو در سال‌های اخیر مشاهده نکردیم.

عضو هیئت علمی دانشگاه علم و صنعت بیان داشت: چرا باید قیمت یک خودروی داخلی همچون دنا در کارخانه با بازار حدود ۲۵۰ میلیون تفاوت قیمت داشته باشد؟ ، در حالی که اختلاف نرخ نرمال قیمت خودرو از کارخانه تا بازار در بهترین حالت بیشتر از ۵ درصد نیست.

وی افزود: زمانی که نرخ دلار ۴ هزار ۲۰۰ تومان شد بنده مصاحبه کردم و گفتم قیمت خودرو باید ۲۰ درصد افزایش یابد ولی شورای رقابت نرخ خودرو را ۷ درصد گران کرد که اشتباه بزرگی بود. در شرایط کنونی با توجه به کاهش ارزش پول ملی به‌ ناچار قیمت خودرو باید در هر فصل گران شود که وقوع این اتفاق برای بازار چندان خوب نیست.

کاکایی رفع موانع تولید برای افزایش بازدهی در بازار خودرو را ضروری دانست و افزود: نباید از ذکر این نکته مهم غافل شویم که افزایش میزان تولید می‌تواند خودروسازان را از شرایط بحرانی کنونی خارج کند.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=613536

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.