سالی متفاوت در انتظار بازار سرمایه ایران

 • کد خبر : 572936
 • ۱۲ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۴
سالی متفاوت در انتظار بازار سرمایه ایران

در سال ۹۹ به سرمایه گذاران توصیه می‌شود که حتماً باید پرتفویی از سهام‌های مختلف را تشکیل دهند.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، در سال ۹۹ به سرمایه گذاران توصیه می‌شود که حتماً باید پرتفویی از سهام‌های مختلف را تشکیل دهند. تک سهم بودن امسال بسیار می‌تواند خطرناک باشد، زیرا شرایط بازار مانند سال های گذشته نیست.

در این گزارش دو موضوع وضعیت بازار سرمایه ایران در سال ۹۸ و پیش‌بینی بازار سرمایه در سال ۹۹ را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

بیشتر بخوانید:

بازار سرمایه در سال ۹۸ نسبت به بازارهای رقیب وضعیت بهتر و کاملا ایده‌آل‌تری را داشت و این موضوع را می‌توانیم از مقایسه بازدهی بازار سرمایه در سال ۹۸ با بازدهی بازارهای رقیب متوجه شویم.

به‌عنوان نمونه شاخص کل بورس درسال  ۹۸ از ۱۶۷ هزار واحد به حدود  ۵۰۰۲ هزار واحد افزایش یافت یعنی بازدهی حدود ۱۸۹ درصد داشت.

افزایش شاخص کل بورس در سال گذشته در حالی رخ داد که دلار ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومان به ۱۵ هزار و ۷۰۰ تومان افزایش پیدا کرد.

در بازار مسکن قیمت در شهر تهران به‌صورت میانگین از متری ۱۱ میلیون تومان به متری ۱۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان افزایش پیدا کرد یعنی یک بازدهی ۲۱ درصدی داشت.

در بازار سکه قیمت سکه از  ۴ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان به حدود ۶ میلیون تومان افزایش پیدا کرد یعنی یک بازدهی ۳۷ درصدی داشت.

اگر بخواهیم بهتر و ساده‌تر مقایسه‌ای را داشته باشیم بازدهی که در بورس اتفاق افتاد حدوداً پنج برابر بازدهی بود که در بازار سکه اتفاق افتاد و حدود ۹ برابر بازدهی بود که در بازار مسکن اتفاق افتاد و ۱۰ و نیم برابر بیشتر از بازدهی بود که در بازار دلار اتفاق افتاد.

بنابراین کاملاً مشخص است که بورس در سال ۹۸ در تمام بازارهای رقیب سرتر از بازارهای دیگر بوده است.

 بازار سرمایه ایران

بررسی بازار سرمایه در سال ۹۹

اگر بخواهیم بازار سرمایه را برای سال ۹۹ مورد بررسی قرار دهیم و یک پیش‌بینی را در سال ۹۹ داشته باشیم باید به چند موضوع توجه کنیم.

برای بسیاری از فعالان بازار سرمایه سئوال است که آیا بازار بورس در سال ۹۹ هم مانند سال ۹۸ چنین بازدهی را ایجاد می‌کند؟ ، آیا بورس قرار است در سال ۹۹ یک نزول وحشتناک را داشته باشد؟

اگر بخواهم به این دو سئوال پاسخ دهیم و برای این که پیش‌بینی خوب و دقیقی را در ارتباط با وضعیت بازار در سال ۹۹ داشته باشیم، باید به یک سری از نکات توجه کرد.

بازار بورس در چه شرایطی رشد می‌کند؟

به‌طور کلی بازار بورس به یکی از دلایل ذیل رشد می‌کند:

 • تغییرات بنیادی شرکت ها
 • تورم
 • نرخ ارز

منظور از تغییرات بنیادی شرکت‌ها چیست؟

در ارتباط با وضع بنیادین شرکت‌ها منظور از وضع بنیادین میزان تولید و فروش شرکت‌ها است برای این‌که شاخص بتواند در سال ۹۹ هم رشد خیلی خوبی را مثل سال ۹۸ داشته باشد یکی از مواردی که می‌تواند به آن کمک کند بحث افزایش قابل توجه تولید و فروش شرکت‌ها است.

به جز تعدادی از صنایع و شرکت‌های خاص که عموماً شاخص‌ساز نیستند ما چنین انتظاری را نداریم بنابراین از آیتم اول انتظار تغییر و تحولات بنیادین خیلی خاصی را در شرکت‌های به‌ویژه شاخص‌ساز نداریم.

یعنی انتظار نمی‌رود وضعیت بنیادین شرکت‌ها به‌صورت قابل توجهی بدتر شود بنابراین ما از طریق آیتم اول انتظار ریزش را هم نداریم.

کسری بودجه وحشتناک دولت در سال ۹۹

در سال ۹۹ دولت کسری بودجه وحشتناکی دارد. بر اساس تخمین کارشناسان حدود ۲۰۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه خواهیم داشت. اگر یک مقدار روی موضوع دقیق‌تر شویم می‌توانیم مشاهده کنیم که با توجه به قیمت جدید نفت و سایر کامودیتی‌ها حتی این کسری بودجه می‌تواند بیشتر از این عدد هم شود.

با چنین کسری بودجه قطعاً یک سال تورمی را پیش‌رو داریم. یعنی دولت برای جبران کسری بودجه خود به ناچار باید یکی از گزینه‌هایی که معمولاً استفاده می‌کند، مانند چاپ پول و افزایش حجم نقدینگی رو آورد. این موضوع باعث می‌شود قیمت‌ها افزایش پیدا کند.

بازار سرمایه ایران

میزان تورم در سال ۹۹

تخمینی که به‌صورت کلی از تورم در سال ۹۹ زده می‌شود، میان۳۰ تا ۳۵ درصد است. این موضوع هرچند که برای زندگی مردم نکته منفی است ولی برای بورس می‌تواند نکته‌ای کاملاً مثبت باشد و می‌توان به ادامه رشد شاخص خوش‌بین بود و نگرانی‌ها را حداقل از ریزش شدید شاخص تا حدود زیادی برطرف کند.

وضعیت نرخ ارز در سال ۹۹

اگر چنین تورمی رخ دهد، مورد بعدی بحث نرخ ارز است. در ارتباط با نرخ ارز حدود ۶۵ درصد ارزش بازار، ارزش بازار صادراتی است. ۶۵ درصد به‌صورت مستقیم و شاید نزدیک با ۹۰ یا حتی ۱۰۰ درصد بازار نسبت به نرخ ارز به‌صورت غیرمستقیم متاثر هستند.

بنابراین ما می‌بینیم که نرخ ارز به‌عنوان یکی از گزینه‌های کلیدی برای بازار سرمایه مطرح است. این‌که نرخ ارز برای سال ۹۹ روی چه قیمتی به تعادل برسد برای این که ما شاخص را بتوانیم تخمین بزنیم خیلی مهم است.

بر اساس وضعیت بانک مرکزی و سیاست‌های مدیران فعلی بانک مرکزی چیزی که انتظار داریم این است که نرخ ارز و یا نرخ دلار به‌صورت آهسته و پیوسته به رشد ادامه دهد، علت هم بحث کسری بودجه سنگینی است که داریم یعنی با توجه به کسری بودجه سنگینی که داریم انتظار کاهش نرخ ارز را اصلاً نداریم مگر این‌که یک اتفاق بین المللی صورت گیرد.

پس اگر ما این انتظار را داشته باشیم که اتفاقی قرار نیست صورت گیرد، طبق نظر کارشناسان اقتصادی نرخ ارز آهسته و پیوسته به رشد خود ادامه می‌دهد و با رشد نرخ ارز طبیعی است که شاخص کل بازار سرمایه هم متناسب با همان وضعیت رشد کند.

تاثیر مستقیم قیمت‌های جهانی بر بازار بورس ایران

در بحث وضعیت قیمت‌های جهانی، طبیعی است که با قیمت نفت ۲۰ دلاری و قیمت‌های فعلی مانند قیمت گازوئیل و یا مس ما انتظار رشد وحشتناکی از شاخص را قطعاً نداشته باشیم.

حتی می‌توانیم یک مقداری انتظار کاهش شاخص کل را هم داشته باشیم که البته این نکته را هم لازم اشاره کنیم که انتظار این را نداریم که قیمت جهانی روی اعداد فعلی به ثبات برسد و این انتظار را داریم که به‌زودی و به‌ویژه بعد از کنترل کرونا قیمت‌ها به مقدار تعادلی خود نزدیک شوند.

به‌عنوان نمونه قیمت تعادلی که برای نفت به‌دست آمده چیزی بین ۴۰ تا ۵۰ دلار است و قیمت سایر کامودیتی‌ها به تناسب قیمت نفت افزایش پیدا می‌کنند.

هشدار به سرمایه‌گذاران در بازار سرمایه سال ۹۹

در سال ۹۹ به سرمایه گذاران توصیه می‌شود که امسال حتماً باید پرتفویی از سهام‌های مختلف را تشکیل دهند، تک سهم بودن امسال بسیار می‌تواند خطرناک باشد شرایط بازار مثل سال های گذشته نیست.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=572936

  مطالب مرتبط

  ثبت دیدگاه

  دیدگاهها بسته است.