سازمان آزادی بخش فلسطین و تقابل با معامله قرن

  • کد خبر : 557292
  • ۰۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۹
سازمان آزادی بخش فلسطین و تقابل با معامله قرن

تقویت مقاومت مردمی و متوقف کردن توافقنامه‌های امنیتی و سیاسی با اسرائیل و نیز تحریم فراگیر کشور اشغالگر و فعال شدن تمامی دغدغه‌مندان مساله فلسطین در زمینه طرح جهانی بایکوتِ اسرائیل ، از جمله اقدامات آتی سازمان آزادی بخش فلسطین در برابر طرح معامله قرن اعلام شده است.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، مسئولان سازمان آزادی بخش فلسطین که سالیانی است کنترل بخش‌های محدودی از فلسطین در کرانه باختری رود اردن را برعهده دارند بعد از انتشار خبر سفر دو نامزد اصلی تصدی عنوان نخست وزیری رژیم صهیونیستی به آمریکا و در جریان قرار گرفتن از جزئیات طرح معامله قرن توسط دونالد ترامپ رئیس جمهور این کشور ، تهدید کردند که در صورت اعلام طرح معامله قرن موسوم به طرح صلح خاورمیانه از توافقنامه‌ اسلو کنار خواهند کشید. این تهدید چند روز پس از آن مطرح شد که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا وعده داد تا پیش از دیدار با رهبران اسرائیل در واشنگتن از طرح صلح جدید خود به عنوان پایانی بر مناقشه فلسطین و رژیم صهیونیستی در اراضی اشغالی رونمایی خواهد کرد.

در همین رابطه شبکه خبری الجزیره گزارش داد که صائب عریقات مذاکره کننده ارشد فلسطینی که اکنون دبیر کلی سازمان آزادی‌ بخش فلسطین را نیز برعهده دارد در گفتگو با یک خبرگزاری مطرح اروپایی تصریح کرد که اگر ترامپ طرح خود را آن گونه که پیش بینی شده تا روز سه شنبه ۲۸ ژانویه ۲۰۲۰ اعلام کند ، سازمان آزادی بخش فلسطین حق خروج از توافق موقت را برای خود محفوظ می‌داند.

لازم به توضیح است که عبارت توافق موقت به نتایج محسوس و عملی گفتگو‌های توافق اسلو اشاره دارد.

اعتراض مقامات فلسطینی به طرح معامله قرن از آن روست که آنان طرح یاد شده را به عنوان راهکاری به نفع رژیم صهیونیستی تلقی می‌کنند که به اشغال موقت اراضی اشغالی فلسطین توسط اسرائیل ماهیتی دائمی خواهد بخشید.

بیشتر بخوانید: 

همچنین باید مدنظر داشت که موضع دبیر کل سازمان آزادی بخش فلسطین در خصوص طرح معامله قرن دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در حالی ایراد می‌شود که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر فعلی اسرائیل و بنی گانتس مهم‌ترین رقیب سیاسی نتانیاهو برای تصدی سمت نخست وزیری ، دیروز ۲۶ ژانویه ۲۰۲۰ اسرائیل را به مقصد آمریکا ترک کردند و قرار است امروز ۲۷ ژانویه ۲۰۲۰ در واشنگتن با ترامپ دیدار و گفتگو کنند.

مقامات فلسطین در عین حال نسبت به عدم دعوت از نمایندگان آنها به گفتگوهای واشنگتن پیش از اعلام رسمی طرح صلح ایالات متحده آمریکا برای خاورمیانه انتقاد کرده‌اند. وزارت امور خارجه تشکیلات خودگردان فلسطین در این خصوص با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که طرح ترامپ دسیسه قرن برای از میان بردن آرمان و حقوق فلسطین است.

این در حالی است که پیش از نیز بسیاری از فعالان سیاسی فلسطین مخالفت خود را با طرح معامله قرن دولت آمریکا موسوم به طرح صلح خاورمیانه اعلام کرده بودند و هدف از این طرح را الحاق دره اردن و شهرک‌های یهودی‌نشین واقع در اراضی اشغالی فلسطنین به خاک اسرائیل و نیز مشروعیت بخشیدن دوباره به شهر بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل عنوان کرده بودند.

این برای نخستین بار است که مقامات فلسطینی به رغم مخالفت‌های ضمنی گذشته به صراحت از بخشی از راهبرد خود در صورت اعلام جزئیات طرح صلح خاورمیانه از سوی دونالد ترامپ سخن می‌گویند.

طبق مقاد توافقی موقت که از آن به عنوان پیمان اسلو ۲ یاد می‌شود کرانه باختری رود اردن به سه منطقه تقسیم شده بود و این توافق قرار بود سال ۱۹۹۹ به پایان برسد اما از سوی هر دو طرف به واسطه موافقتی ضمنی تمدید شد.

تقویت مقاومت مردمی و متوقف کردن توافقنامه‌های امنیتی و سیاسی با اسرائیل و نیز تحریم فراگیر کشور اشغالگر و فعال شدن تمامی دغدغه‌مندان مساله فلسطین در زمینه طرح جهانی بایکوتِ اسرائیل ، از جمله اقدامات آتی سازمان آزادی بخش فلسطین در برابر طرح معامله قرن اعلام شده است.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=557292

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.