گزارش/

مجلس یازدهم از وزیر اقتصاد و رئیس بانک مرکزی توضیح بخواهد

  • کد خبر : 616812
  • ۰۹ مهر ۱۳۹۹ - ۱۸:۱۸
مجلس یازدهم از وزیر اقتصاد و رئیس بانک مرکزی توضیح بخواهد
ارزش دلاری بازار بورس همواره به عنوان یک معیار مهم برای بازار سرمایه محسوب می شود اما متاسفانه در چند روز اخیر ریزش شدید بازار بورس موجب شده است تا ارزش دلاری این بازار به کمتر از سال 1392 برسد.

به‌گزارش شبکه خبری تهران نیوز، سابقه بازار بورس ایران نشان می‌دهد که وابستگی شدیدی به نرخ ارز دارد اما در شرایط کنونی شاهد حرکت بازار ارز برخلاف بازار سرمایه هستیم. در سال ۱۳۹۲ تعداد شرکت‌های حاضر در بورس حدود ۴۹۲ عدد بود که ارزش دلاری آنها ۳۰۵ میلیارد دلار برآورد می‌شد اما در مهرماه امسال تعداد شرکت‌های حاضر در بورس به بیش از ۷۸۰ شرکت رسید که ارزش سهام آن در بازار به کمتر از ۲۱۰ میلیارد دلار رسیده است.

عملکرد ضعیف دولت در بازار بورس از یک طرف و اتخاذ تصمیم‌های خلق الساعه مانند ممنوعیت نوسان‌گیری از طرف دیگر موجب شده است تا شاخص بورس کانال یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد را از دست بدهد و بسیاری از سرمایه‌های مردم با افت محسوس روبرو شود.

شاخص بورس ریزشی را تجربه می‌کند که دیگر نمی‌توان نام آن را اصلاح نامید زیرا قرمزپوشی بورس در چند روز متوالی از یک طرف و خروج سرمایه‌های افراد حقیقی از بازار سرمایه از طرف دیگر موجب شده است تا امروز بورس را در شرایطی ببینیم که ملتهب است.

واکاوی علل ریزش شاخص بورس را می‌توان از فعالان و کارشناسان برجسته بازار سرمایه پرسید اما نکته مهم اینجاست که سرمایه‌های مردمی که با هدف خرید سهام شرکت‌های دولتی و نیمه دولتی وارد تالار شیشه‌ای است باید حفظ و نگهداری شود ولی متاسفانه گویا دولت برای امانتداری از سرمایه‌های مردم در بورس برنامه دقیقی ندارد که همین موضوع فرار سرمایه از بورس را رقم زده است.

فرار سرمایه از بورس و تزریق آن به بازار ارز و سکه شرایطی را ایجاد کرده تا امروز قیمت سکه تمام بهار آزادی از مرز ۱۴ میلیون تومان عبور کند و نرخ دلار حدود قیمتی ۳۰ هزار تومان را لمس کند.

وزیراقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی به عنوان مجریان سیاست‌های اقتصادی دولت باید در شرایط کنونی پاسخگو باشند؟ ورود بهارستان‌نشین‌ها و حتی قوه قضائیه به موضوع نرخ‌گذاری در بازار سکه و دلار ضرورتی اجتناب ناپذیر است که گویا در شرایط کنونی باید رخ دهد.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=616812
  • نویسنده : احمدرضا صباغی
  • منبع : تهران نیوز

ثبت دیدگاه

  1. ریس بانک مرکزی که ۲۵ سال خودش می گوید خبرنگار بوده حال و روز امروز ماست
    فامیل بازی و یک مشت بی
    بقیه هم که حال و روزشان معلوم