گذری بر زندگی نامه شهید «جهاد عماد مغنیه»

  • کد خبر : 479520
  • ۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۷
گذری بر زندگی نامه شهید «جهاد عماد مغنیه»

شهید جهاد مغنیه که در سال ۹۸ از سوی سازمان بسیج مستضعفین به عنوان “شهید شاخص” جهان اسلام معرفی شده است .در ادامه گریزی زدیم به زندگی نامه این شهید بزرگوار

جهاد مغنیه،جان فشانی کردن در آتش عشق

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، عماد مغنیه  کسی بود که از او به عنوان مغز متفکر عملیات حزب‌الله یاد می کنند. و فرزندش نیز پس از شهادت پدر قدم در راه مبارزه با صهیونیسم جهانی گذاشت. جهاد که در سال ۹۸ از سوی سازمان بسیج مستضعفین به عنوان “شهید شاخص” جهان اسلام معرفی شده است، در هشتم بهمن ماه ۱۳۹۳ در حالی که ۲۳ سالش به اتمام نرسیده بود به وسیله حمله موشکی بالگرد‌های اسرائیلی به شهادت رسید. در این مجال گذری کوتاه به زندگی و شهادت این جوان رشید جبهه مقاومت اسلامی می‌اندازیم.

زندگی نامه شهید مغنیه

شهید جهاد عماد مغنیه، «جواد» در سال ۱۹۹۱ در طیربا لبنان متولد شد. پدرش” عماد مغنیه” نام برادر شهیدش را بر وی گذاشت

جهاد مغنیه، چهارمین فردی از خانواده مغنیه اس که توسط اسرائیل کشته شده‌است.

جهاد مغنیه در ۱۲ اردیبهشت ۱٣٧٠  در طیر دبا در لبنان در خانواده‌ای مذهبی به دنیا آمد. وی تحصیلات عالیه را در رشتهٔ مدیریت دانشگاه آمریکایی بیروت ادامه داد.

به دنبال حضور شبه نظامیان القاعده و داعش در سوریه، نیروهای لبنانی خطوط دفاعی گوناگونی را در منطقه جولان ایجاد کردند تا مانع از ورود بنیادگراهای سنی به خاک لبنان شوند. فرماندهی این منطقه با جهاد عماد مغنیه بود.

فعالیت‌های شهید جهاد مغنیه در حزب الله


در طول سال‌های جنگ داخلی سوریه، حزب‌الله توانست به کمک ایران و سوریه زیرساخت‌های «جولان» را به دست گیرد و پایگاه مهمی در آن جا دایر کند. مسئول اول این پایگاه شهید جهاد مغنیه، پسر شهید عماد مغنیه بود و مسئول دوم نیز «سمیر قنطار» است که در سال ۲۰۰۸ در توافق تبادل اسرا، میان اسرائیل و حزب الله آزاد شد.
حزب الله خطوط دفاعی گوناگونی را در این منطقه به وجود آورده و نزدیک به هزار نفر را در آن خطوط مستقر کرده است تا به این ترتیب از عبور بنیادگراهای سنی از سوریه به خاک لبنان جلوگیری کند.

اولین حضور آشکار شهید مغنیه

اولین بار وقتی مردم با چهره جهاد مغنیه آشنا شدند، که او در مراسم ختم والده سردار سلیمانی شرکت کرده بود. فرزند خوش ‌سیمای حاج رضوان درست پشت سر سردار ایستاده بود و به میهمان خوش‌ آمد می ‌گفت. گاهی شانه‌ های سردار را می ‌بوسید و سردار گاه بر می‌ گشت و با او نجوا می ‌کرد. رابطه صمیمانه حاج قاسم و این جوان او را در کانون توجهات قرار داد. سردار گاه او را به بعضی‌ از میهمانان معرفی می ‌کرد و آنها با لبخند او را در آغوش می ‌کشیدند.

بارزترین سخنرانی شهید جهاد مغنیه

شهید جهاد مغنیه بارها در مناسبت‌های مختلف به بالای منبر می‌رفت و سخنرانی می کرد که بارزترین آن‌ها سالگرد ترور پدرش در دمشق بود که در سال ۲۰۰۸ انجام شد.

 فراز هایی از متن سخنرانی شهید مغنیه


«ما در مواجهه با مرگ، رسیدن به شهادت و بزرگی را انتخاب کرده‌ ایم؛ ما فرزندان کسانی هستیم که مرگ راه آن‌ها را نمی‌شناسد؛ چرا که آن‌ها به‌وسیله مرگ در مسیر خدا صعود کرده‌اند و به زندگی و نشاط و بشارت دست یافتند؛ زندگی که جز کسی که ابرها از دیدگانش کنار رفتند آن را احساس نمی‌‌کند؛ از این رو آنچه را که کسی ندیده می‌بیند و آنچه که به قلب کسی خطور نکرده به قلب وی خطور می‌کند.
ما فرزندان کسانی هستیم که در راه دفاع از مرزهای وطن جز زیبایی چیزی ندیدند. وطنی که ما شرم داریم آنرا رها کنیم هر چقدر تهدید هم باشد؛ ما سربلند می‌ایستیم و افتخار می‌کنیم که میوه‌های سال‌ها جهاد با چشمانی باز هستیم، با اختیار و اخلاص، چشمانی که با عشق و اراده با شهادت بسته شدند.
ما فرزندان مدرسه‌ای هستیم که در آنجا یاد گرفتیم آزاد زندگی کنیم، ما امنیت را از دشمن التماس و گدایی نمی‌کنیم؛ ما حق خود را با خون‌هایمان که برای سربلندی نذر شده و بر آزادگی ایستاده است، باز پس می‌گیریم.
ما یاد گرفتیم که اگر سلاحت را در جنگ خونین بیرون نیاوری، برده‌ای خواهی شد در بازار برده فروشان که رحم و مروتی دیگر در آنجا نیست….

 

 

 

 

 

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=479520

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.