زنان لبنانی در اعتراض به آزار جنسی به خیابان‌ها آمدند

  • کد خبر : 545422
  • ۱۸ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۵
زنان لبنانی در اعتراض به آزار جنسی به خیابان‌ها آمدند

شهر بیروت پایتخت لبنان روز یکشنبه ۸ دسامبر ۲۰۱۹ صحنه تظاهرات صدها تن از زنان لبنانی بود که در اعتراض به تهدید ، زورگویی و آزار جنسی خود و همچنین تلاش برای یافتن حق انتقال شهروندی به فرزندانی که حاصل ازدواج با مردان خارجی هستند ، به خیابان‌ها آمدند.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، شهر بیروت پایتخت لبنان روز یکشنبه ۸ دسامبر ۲۰۱۹ صحنه تظاهرات صدها تن از زنان لبنانی بود که در اعتراض به تهدید ، زورگویی و آزار جنسی خود و همچنین تلاش برای یافتن حق انتقال شهروندی به فرزندانی که حاصل ازدواج با مردان خارجی هستند ، به خیابان‌ها آمدند.

به گزارش شبکه خبری الجزیره ، مبدا این تظاهرات محوطه بیرونی دانشگاه بیروت واقع در غرب پایتخت لبنان بود و معترضان با پیمودن مسافتی طولانی در خیابان‌های شهر در نهایت در میدان مرکزی بیروت که از هفته ها به محل تجمع مخالفان دولت تبدیل شده است ، متوقف شدند.

اعتراض به وضعیت نابسامان اقتصادی و فساد در بین دستگاه حاکمه دولتی در لبنان از روز ۱۷ اکتبر ۲۰۱۹ سراسر شهرهای لبنان را فرا گرفت و به رغم استعفای سعد حریری، نخست وزیر این کشور همچنان با مطالبات بیشتر از جمله تغییر ساختار سیاسی و کنار رفتن کلیه مسئولان دولتی ادامه دارد.

بیشتر بخوانید:

تظاهرات زنان در بیروت نقطه عطفی دیگر در جنبش اعتراضی اخیر در لبنان به حساب می‌آید که با توجه به مطالبات مطرح شده می‌تواند معضلات ناشی از نابرابری جنسیتی و ابعاد حقوق نادیده گرفته شدن زنان در جامعه بحران زده لبنان را بیشتر نمایان کند.

فعالان حقوق زنان در لنان سال‌ها است که برای تصویب قانونی در پارلمان این کشور برای انتقال حق شهروندی به فرزندان حاصل از ازدواج با مردان خارجی و نیز به همسران خارجی خود مبارزه می‌‌کنند.

این درحالیست که به نظر می‌آید در لبنان دست کم زمینه برای فعالیت سیاسی و اجرایی زنان به نسبت دیگر کشورهای منطقه فراهم‌تر است. ریا الحسن که در سال جاری میلادی به عنوان وزیر کشور لبنان منصوب شد نخستین زنی است که در جهان عرب به چنین سمتی دست پیدا می کند. از سوی دیگر در حال حاضر چهار زن در کابینه فعلی لبنان مشغول به فعالیت هستند که این امر طی ده‌های اخیر بی سابقه عنوان شده است.

اما نکته قابل توجه دیگر آنجاست که در حاشیه تظاهرات زنان لبنانی در اعتراض به آزار و اذیت جنسی ، مردی در میدان ریاض الصلح بیروت محل اجتماع روزانه معترضان خود را به آتش کشید. هنوز از علت این حادثه و وضعیت جسمانی وی در بیمارستان خبر موثقی در دست نیست.

 

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=545422

    برچسب ها

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.