زنان بیشتر از مردان به اختلالات روانی دچار هستند

  • کد خبر : 530708
  • ۱۶ مهر ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۷
زنان بیشتر از مردان به اختلالات روانی دچار هستند

افزایش آمار آسیب‌ها و بیماری‌های روانی در ایران در سال‌های اخیر شتاب نگران‌کننده‌ای داشته است

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، آمار وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران در مورد اختلالات روانی نشان می‌دهد که تقریبا ۳۰ درصد جمعیت ایران دچار اختلال روانی هستند. برخی روانشناسان نسبت به ادامه “سرکوب سازماندهی شده دولتی” به عنوان عامل ایجاد این اختلال‌های هشدار می‌دهند.


با وجود پیشرفت ایران در زمینه‌های علمی مردم هنوز هنگام داشتن بیماری‌های روانی به آسانی برای درمان به متخصص مراجعه نمی‌کنند. مشکلی دیگر این است که بیماران روانی از قرار گرفتن تحت پوشش درمانی محروم هستند.

بیشتر بخوانید:

آیا سلفی باز‌ها اختلال روانی دارند ؟!

بیشترین اختلالات روانی که مردم ایران با آن درگیر هستند اختلال اضطراب با ۱۵.۶ درصد و اختلال افسردگی با ۱۲.۷ درصد می باشد.

همچنین اعلام شده است زنان بیشتر از مردان به اختلالات روانی دچار هستند که علت اصلی آن مواجه ی زنان با فشارها و مشکلات در خانواده و همچنین اجتماع است که سبب میشود آنها بیشتر با این فشارها مواجه باشند و در نتیجه بیشتر به اختلالات روانی از جمله اضطراب وافسردگی دچار شوند.

   لازم به ذکر است که سال گذشته وزارت بهداشت اعلام کرده که حدود ۳۰ درصد جمعیت ایران یعنی بیش از ۲۱ میلیون نفر با اختلالات روانی مختلف درگیر هستند.

انواع اختلال روانی

 

اگر بخواهیم انواع اختلال روانی را مورد بررسی قرار دهیم باید اختلالاتی مانند:

اختلالات خواب
اختلالات خلقی
اختلالات روان پریشی
اختلالات جنسی
اختلالات شخصیت
اختلالات خوردن
اختلالات شناختی

گفتگو تهران نیوز با روانشناس بالینی

دکتر جواد منطقی استاد دانشگاه خوارزمی تهران ، در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه سلامت شبکه خبری تهران نیوز، اظهار داشت: متاسفانه در اختلالات روان پزشکی وقتی علائم حاد می‌شوند، افراد به روان شناس مراجعه می‌کنند زیرا باور غلط این است که دارو اعتیاد آوراست. حتی بسیاری وقت‌ها، بیماران درمان تسکینی را خودشان انجام می‌دهند و مثلا وقتی بی‌خواب می‌شوند قرص خواب آور مصرف می‌کنند در حالی که بی‌خوابی از علائم افسردگی است.» و خیلی باید آن را جدی گرفت و در صورت تکرار پی در پی بی خوابی حتما باید به روانشناس مراجعه شود.

 

بیشتر بخوانید:

اختلال روانی کسانی که زیاد در شبکه‌های اجتماعی عکس شخصی می گذارند!

 آمار اختلال‌های روانی ثبت شده

دکتر منطقی در ادامه بیان کرد؛ افزایش آمار آسیب‌ها و بیماری‌های روانی در ایران در سال‌های اخیر شتاب نگران‌کننده‌ای داشته است. مطالعات دانشگاه علوم پزشکی تهران در سال‌های ۱۳۷۸ و ۱۳۸۷ نشان می‌دهد که میزان شیوع اختلال‌های روانی در میان ایرانیان در فاصله‌ی ۹ سال ۶۰ درصد افزایش پیدا کرده و به اندکی بیش از ۳۴ درصد رسیده است. و امروزه با وجود بحران اقصادی سنگین در کشور روز به روز تعداد اختلال های روانی در بین جوانان افزایش می یابد .

وی در خصوص بحران اقتصادی در کشور خاطر نشان کرد، تغییر و تحولات سریع اجتماعی، استرس یا فشار روانی پیوسته و نداشتن امید به آینده از جمله عواملی هستند که به افزایش آمار اختلال‌های روانی در یک جامعه دامن می‌زنند. از جمله نشانه‌های نبود امید به آینده در یک جامعه نیز با توجه به معیارهای زیر تعریف می‌شود:

 

– عدم شادمانی، آنچه که اصطلاحاً شادی عمیق خوانده می شود، برای مدتی طولانی
– احساس ناامنی و ترس
– عدم برنامه ریزی و نداشتن نقشه برای ده سال آینده
– رویکرد به خرافه‌گری
– بیان مشکلات و چالش های موجود جامعه به طور مکرر
– حسرت گذشته و بی اعتنایی به آینده

 

استاد دانشگاه خوارزمی در ادامه گفت:  هرچه امید به زندگی در یک جامعه کمتر می‌شود، آمار اختلال‌های روانی هم در آن جامعه بیشتر می‌شود.

در ایران علاوه بر معیارهای ذکر شده، عدم آگاهی در مورد اختلال‌های روانی، هراس فرد مبتلا از قضاوت جامعه و از آن گذشته هزینه بالای درمان از جمله مسائلی هستند  که به عقیده متخصصان به افزایش آمار اختلال‌های روانی دامن زده‌اند. این در صورتی است که بسیاری از اختلال های روانی قابل درمان هستند

بیشتربخوانید:

اکثر اختلالات روانی درسنین ۱۴ تا ۲۵ سال رخ می دهد

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=530708

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.