زمینه تحقق جهش تولید در سال گذشته ایجاد شد

  • کد خبر : 574482
  • ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۸
زمینه تحقق جهش تولید در سال گذشته ایجاد شد

کارشناس اقتصاد سیاسی گفت: رسیدن به هدف جهش تولید نیازمند برنامه‌ریزی دقیق است و برنامه باید به این صورت باشد که بخش‌هایی از اقتصاد قابلیت جهش با هدف خاص همانند کاهش بیکاری را داشته باشد.

علی اصغر زرگر، کارشناس اقتصاد سیاسی در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس اقتصادی شبکه خبری تهران نیوز به بررسی زیرساخت‌های لازم برای تحقق شعار سال «جهش تولید» با توجه به تحریم اقتصادی ایران پرداخت و اظهار داشت: در حاضر دنیا به‌دلیل شیوع ویروس کرونا در یک رکود اقتصادی قرار گرفته که قطعاً موقت است.

وی گفت: رکود اقتصادی فعلی شامل حال ایران نیز گشته و خواه یا ناخواه بخشی از بودجه سال پیش‌رو دولت صرف دغدغه و مشکلات مهار این بیماری که در حال حاضر اپیدمی می‌شود. اما باید گفت این بحران موقتی است.

کارشناس اقتصاد سیاسی عنوان کرد: زیر ساخت‌های لازم برای تحقق شعار سال در سال گذشته ایجاد شد. در سال ۹۸ در رابطه با راه‌اندازی کارخانه‌ها و بعضی از زیر ساخت‌هایی که لزوم توسعه اقتصادی است علی‌رغم تحریم‌ها کارهایی انجام شد.

وی بیان داشت: رسیدن به هدف جهش تولید نیازمند برنامه‌ریزی دقیق است و برنامه باید به این صورت باشد که بخش‌هایی از اقتصاد قابلیت جهش با هدف خاص همانند کاهش بیکاری را داشته باشد.

زرگر گفت: به خودکفایی رسیدن یکی دیگر از بخش‌های تحقق جهش تولید است. یعنی بخش‌های تولیدی کشور به گونه‌ای باشد که نیاز به واردات بی‌رویه نباشد و این تولید بتواند نه تنها داخل را تأمین کند بلکه صادرات را هم رونق ببخشد و میزان ارز مورد نیازی را که ما معمولا از طریق صادرات نفت به دست می‌آوردیم آن راهم بتوانیم به دست بیاوریم.

بیشتر بخوانید:

وی مطرح کرد: یک برنامه ریزی خوب می‌تواند به این صورت باشد که دولت تصمیم بگیرد بخش‌هایی را شدیدتر فعال کند که وابستگی زیادی به بخش‌های دیگر داشته باشد، یعنی یک بخش را که فعال می‌کند بتواند بخش‌های دیگر را هم با خود فعال کند.

کارشناس اقتصاد سیاسی با ذکر مثالی در این راستا افزود: در خیلی از کشورها بعد از بحران‌های اقتصادی بیشتر بخش ها به سمت ساخت و ساز رفتند در مرحله اول یعنی دولت سعی کرده که یک بخشی از منابع خود را به این بخش اختصاص دهد. چون این بخش ساخت و ساز را در واقع اعم از ساختمان سازی و خانه سازی چند صنعت دیگر را باخود فعال می کند و بعد هم نیروی کار زیادی را هم به خود اختصاص می دهد. بنابراین به نظر می آید اگر دولت منابعی برایش داشته باشد این بخش را بیش از پیش باید فعال کند.

زرگر تصریح کرد: با فعال سازی بخش ساخت و ساز، ۱۶ صنعت وابسته به آن اعم از مصالح ساختمانی، فلزات و غیره فعال می‌شوند. دولت اگر که بتواند یک ثباتی در این بخش ایجاد کند که پیشرفتی در آن حاصل شود بخش خصوصی هم خواه ناخواه وارد می‌شود. چون مشاهده کردیم که در کشور ایران بخش خصوصی معمولاً گاهی مواقع در جایی که می‌بیند به صلاحش است و ثباتی وجود دارد، وارد عرصه می‌شود و دولت هم با حمایت باید پول‌های سرگردان را به این بخش تزریق کند.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=574482

    مطالب مرتبط

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.