آل‌سعود برای استخراج کیک زرد به سمت چین می‌چرخد؛

رقابت هسته‌ای به خاطر حسادت سیاسی!

  • کد خبر : 607280
  • ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۹
رقابت هسته‌ای به خاطر حسادت سیاسی!
دولت عربستان سعودی است که نمی‌خواهد در حوزه انرژی هسته‌ای (البته با وجود هدف پشت پرده تولید سلاح هسته‌ای) از رقبای منطقه‌ای خود به خصوص جمهوری اسلامی ایران بیش از این عقب بیفتد و به دنبال متحدانی است که آل سعود را به این مقصد برسانند.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، پس از برخی پیشرفت‌های دولت امارات متحده عربی در حوزه هوافضا و همچنین انرژی هسته‌ای که در نگاه برخی تحلیل‌گران سیاسی بیشتر جنبه تبلیغاتی و پول پاشی داشته است، حالا این دولت عربستان سعودی است که نمی‌خواهد در مساله انرژی هسته‌ای (البته با وجود هدف پشت پرده تولید سلاح هسته‌ای) از رقبای منطقه‌ای خود به‌ویژه جمهوری اسلامی ایران بیش از این عقب بیفتد و به دنبال متحدانی است که آل سعود را به این مقصد برسانند.

در همین رابطه روزنامه معروف وال استریت ژورنال خبر از تلاش عربستان برای استخراج کیک زرد به عنوان سوخت اصلی نیروگاه‌های اتمی داد.

هرچند روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال هویت منبع خبر خود را افشا نکرده است اما در گزارش خود آورده است که دولت عربستان سعودی در این مسیر از کمک‌های حکومت چین برخوردار است و در همین حال محلی که عربستان امکانات استخراج کیک زرد خود را مستقر کرده است در شهر العلا در شمال استان مدینه است.

ظاهراً خبرنگار وال استریت ژورنال برای بررسی بیشتر موضوع با سفارت چین در واشنگتن تماس گرفته است اما سفارت چین حاضر به موضع گیری در خصوص این گزارش نشده است. این در حالی است که دولت عربستان سعودی در سال ۲۰۱۲ موفق به امضای توافق نامه همکاری برای توسعه صلح آمیز انرژی هسته‌ای»با شرکت ملی هسته‌ای چین و یک گروه مهندسی هسته‌ای چین شده بود.

بیشتر بخوانید:

علاوه بر این دولت عربستان سعودی روز ۱۳ مارس ۲۰۲۰ برنامه ای را تصویب کرد که بر مبنای آن این کشور قصد دارد تا در بیست سال آینده حدود شانزده نیروگاه هسته‌ای بسازد و برای راه اندازی ایننیروگاه‌ها بودجه ۸۰ میلیارد دلاری در نظر گرفته است.

جالب اینکه وال استریت ژورنال به نقل از منابع خود از نگرانی دولت ایالات متحده آمریکا و متحدینش از برنامه عربستان و حرکت این کشور به سمت ساخت بمب اتمی نیز خبر داده است و افشای تلاش تاسیسات هسته‌ای عربستان سعودی برای استخراج کیک زرد موجب نگرانی سیاستمداران حاضر در کنگره آمریکا خواهد شد. علت اصلی این نگرانی ، ترس سیاستمداران آمریکا از احتمال کاهش خرید سلاح‌ها و ادوات نظامی آمریکا توسط دولت عربستان سعودی و نیز نزدیکی و همکاری سیاسی اقتصادی با دولت چین است.

لازم به توضیح است که در سال ۲۰۱۸ میلادی نیز محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی به جهت فضاسازی سیاسی برای اقدامات هسته‌ای مشکوک دولت عربستان سعودی اعلام کرده بود که اگر جمهوری اسلامی ایران بمب هسته ای بسازد ما نیز در اسرع وقت به این سلاح مجهز خواهیم شد.

البته گزارش روزنامه وال استریت ژورنال از طرف وزارت انرژی عربستان سعودی به شدت تکذیب شد ولی در عین حال این وزارتخانه دولت آل سعود اعلام کرد که آنها مشغول همکاری با چین در موضوع استخراج معدن و سنگ های اورانیوم هستند.

شنبه هفته گذشته مصادف با ۱ آگوست ۲۰۲۰ بود که دولت امارات عمتحده عربی از آغاز فعالیت یک راکتور هسته‌ای در نیروگاه هسته‌ای براکه در این کشور خبر داد. این نخستین نیروگاه هسته‌ای در میان کشورهای عربی محسوب می‌شود.

دولت امارات متحده عربی با هزینه فراوان در حال احداث سه نیروگاه دیگر است تا مجموع نیروگاه‌های خود را به چهار نیروگاه برساند و از این طریق یک چهارم برق خود را تامین کند. این پروژه در سال ۲۰۱۲ با همکاری یک شرکت کره‌ای کلید خورد و برای ساخت آن مبلغ هنگفتی در حدود ۲۴ میلیارد دلار هزینه شده است.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=607280

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.