رشد نرخ بیمه شخص ثالث با افزایش قیمت خودرو همراه بود

  • کد خبر : 475812
  • ۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۶
رشد نرخ بیمه شخص ثالث با افزایش قیمت خودرو همراه بود

شورای عالی بیمه برای سال جاری نرخ حق بیمه شخص ثالث برای همه وسایل نقلیه را ۱۵ درصد افزایش داد. این افزایش قیمت سبب کاهش تمایل افراد جامعه به خرید بیمه و افزایش قیمت خودرو گشت.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، با اعلام نرخ ۳۶۰ میلیون تومانی دیه ماه های حرام برای امسال، کارشناسان بیمه معتقدند، باید در کنار این افزایش، بیمه مرکزی فکری برای واقعی سازی نرخ های بیمه شخص ثالث کند.

بیمه شخص ثالث یکی از انواع بیمه مسئولیت است که جبران کننده خسارت وارد شده به شخص ثالث در حوادث رانندگی می‌باشد و در ایران به علت اجباری بودن آن طرفداران زیادی دارد.

در این خصوص سیدمحمد عباس زادگان کارشناس بیمه و مدیرعامل سابق بیمه تجارت نو در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس اقتصادی شبکه خبری تهران نیوز، اظهار داشت: نرخ دیه هر ساله از سمت دستگاه قضایی تعیین می شود و همان طور که همگان می دانند نرخ بیمه شخص ثالث وابسته به نرخ دیه است. پس بنابر این وقتی قیمت دیه افزایش پیدا کند، قیمت بیمه شخص ثالث نیز رشد خواهد داشت.

عباس زادگان افزود: افزایش قیمت بیمه شخص ثالث بر قیمت خودرو نیز تاثیر گذاشته است، زیرا افراد خودرو خود را با بیمه نامه می فروشند و البته کسانی که در زمان صدور بیمه نامه های همراه با بیمه نامه شخص ثالث را برای خریدار تهیه می کنند، خریدار این امکان را دارد که بیمه نامه را نخواهد.

وی تنها راه حل این مشکل را جداسازی نرخ بیمه از دیه دانست و گفت: نرخ بیمه باید در چند مرحله تثبیت شود و افزایش قیمت دایمی پیدا نکند و از سمت قوه قضاییه و فقها نیاز به پیدا کردن راهی برای جداسازی نرخ بیمه ثالث و دیه است.

عباس زادگان تاکید کرد: اگر موارد ذکر شده رعایت نشود با توجه به شرایط اقتصادی و درآمدی عموم مردم جامعه منجر به کاهش خرید بیمه ثالث می شود و افزایش دایمی نرخ اثرات منفی به همراه دارد.

بیشتر بخوانید:

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=475812

    برچسب ها

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.