کارشناس حوزه اقتصاد - سیاسی بین‌الملل در گفت‌و‌گو با «تهران نیوز»:

رشد بورس در سایه انباشت نقدینگی / مهاجرت سرمایه از بازار سرمایه سکه و ارز را گران می‌کند

  • کد خبر : 616350
  • ۰۹ مهر ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۱
رشد بورس در سایه انباشت نقدینگی / مهاجرت سرمایه از بازار سرمایه سکه و ارز را گران می‌کند
یک کارشناس حوزه اقتصاد - سیاسی بین‌الملل گفت: اگر از اسفند سال گذشته تا به امروز شاهد رشد بورس بودیم به دلیل انباشت نقدینگی در بازار سرمایه است.

علی گلستانی در گفت‌و‌گو با خبرنگار سرویس اقتصادی شبکه خبری تهران نیوز با بیان این‌که اگر شاهد رشد بورس کشور طی هفت ماه گذشته بودیم به دلیل انباشت نقدینگی در بازار سرمایه است، اظهار کرد: در زمان شیوع ویروس کرونا بورس‌های جهانی دچار ریزش شدند و حجم اقتصاد دولت‌ها و کشور کوچک شد تا جایی که حتی در بعضی از کشورهای اروپایی تا بیش از ۵۰ درصد شاهد ریزش بورس بودیم اما در ایران چنین اتفاقی رخ نداد که به دلیل تاثیرپذیری بورس از مولفه‌های غیر اقتصادی و یا سیاست‌های داخلی بود.

وی گفت: متاسفانه فعالیت‌های اقتصادی در ایران چندان شفاف نیست و با بررسی بسیاری از شرکت‌های حاضر در بورس کشور شاهد هستیم که این شرکت‌ها تولید و توسعه‌ای ندارند و به دستاورد بزرگی هم دست پیدا نکردند.

بیشتر بخوانید:

این کارشناس حوزه اقتصاد – سیاسی بین‌الملل عنوان کرد: متاسفانه بسیاری از کسانی که به سوی بورس می‌روند فعال اقتصادی ناآگاه هستند و انباشت نقدینگی در بازار سرمایه موجب شد تا بورس برای سرمایه‌گذاران جذابیت داشته باشد.

وی افزود: زمانی که دولت‌ها می‌خواهند نقدینگی را کنترل کنند اوراق عرضه را منتشر می‌کنند و اگر انباشت سرمایه در بورس مدیریت نشود به واسطه یک مولفه غیراقتصادی و یا اقتصادی این انباشت سرمایه می‌تواند از بورس خارج شده که موجب بروز تورم‌های سنگین در جامعه خواهد شد.

گلستانی بیان داشت: در زمان شیوع ویروس کرونا هم بورس چین سقوط کرد که دولت بلافاصله سهام‌های عمده‌ای از شرکت‌های مختلف بورسی را خریداری کرد تا آن‌ها ورشکست نشوند.

این کارشناس حوزه اقتصاد – سیاسی بین‌الملل تصریح کرد: اگر روند رشد بورس را از اسفندماه سال گذشته تا به امروز نگاه کنیم متوجه خواهیم شد که شاخص بازار سرمایه حدود ۲ و نیم برابر رشد کرده است اما در همین مدت بسیاری از بورس‌های آسیایی،اروپایی و آمریکایی خسارتهای فراوانی را تجربه کردند که ناشی از غافل‌گیری آنها بود اما در شرایط کنونی بورس ایران با نزول روبرو شده است اما بورس‌های قاره‌های دیگر در حال رشد هستند که البته پایدار نخواهد بود.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=616350

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.