راه حل مسئله کودکان کار در دولت است / دولت باید متولی امر فقرزدایی و اشتغالزایی باشد

  • کد خبر : 289833
  • ۲۳ مهر ۱۳۹۶ - ۷:۵۸
راه حل مسئله کودکان کار در دولت است / دولت باید متولی امر فقرزدایی و اشتغالزایی باشد

عضو شورای شهر تهران دولت و سازمان‌های مردم‌نهاد را اصلی‌ترین مراجع حل مسئله کودکان کار دانست و گفت: با طرح «جذب کودکان کار» نه مخالف بودم و نه موافق.

حجت نظری در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس اجتماعی شبکه خبری تهران نیوز در ارتباط با موضع شورای شهر و شهرداری در قبال ساماندهی کودکان کار اظهار داشت: حدود دو هفته قبل طرحی با عنوان «جذب کودکان کار» در خیابان‌های تهران برگزار شد که مصوب شورای اجتماعی کشور بود.

وی مطرح کرد: شهرداری هم در شورای اجتماعی کشور حضور داشت و تصمیم گرفت تا با فرمانداری و سازمان بهزیستی تعامل و همکاری داشته باشد تا کودکان کار خیابانی را جذب کند.

عضو شورای اسلامی شهر تهران هم‌چنین یادآور شد: مخالفت‌های زیادی هم با این موضوع صورت گرفت. من مخالف نبودم اما موافق هم نبودم.

نظری در تشریح دلیل ممتنع بودن نظرش بیان داشت: معتقدم که این نوع جذب و جمع‌آوری از سطح خیابان اتفاق مثبتی را در نهایت رقم نخواهد زد. این اقدام ممکن است که چهره خیابان‌ها را به چهره نسبتا خواستنی‌تری تبدیل کند اما از طرفی هم ممکن است این‌ کودکان به کارگاه‌هایی بروند که ما آن‌ها را نمی‌بینیم و آن جا دیگر مشخص نیست که چه برخوردی با آنان می‌شود و چه بلایی بر سرشان می‌آید.

وی در ادامه اظهاراتش افزود: مخالف هم از این جهت نبودم که معتقدم باید این‌ها بالاخره به نوعی ساماندهی شوند و این معضل اجتماعی را هرچه زودتر حل کنیم.

عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران با بیان اینکه راه حل جمع‌آوری و ساماندهی کودکان کار در شورای شهر و شهرداری نیست گفت: راه حل این مشکل را من در دولت می‌دانم و این را هم از این جهت بیان می‌کنم که دولت باید متولی امر فقرزدایی و اشتغالزایی باشد.

نظری ادامه داد: از سازمان‌های مردم نهاد هم که به صورت مستقیم با متن جامعه در ارتباط هستند، این توقع را دارم که در این امر یاری بدهند.

وی در پاسخ به این سوال که «آیا مجموعه‌ای مختص کودکان کار در تهران فعالیت دارد یا خیر» ابراز داشت: برخی از مراکز هستند که زیر نظر شهرداری و سازمان بهزیستی فعالیت می‌کنند. مراکزی نظیر «یاسر» و … که در واقع در مالکیت شهرداری است اما زیر نظر سازمان بهزیستی اداره می‌شود.

عضو شورای شهر تهران در پایان خاطرنشان کرد: در این مراکز ابتدا دختر و پسر را تفکیک جنسیتی می‌کنند و سپس به بازه‌های سنی متفاوت تقسیم می‌شوند تا پدر و مادرهایشان بیایند و فرزندشان را تحویل بگیرند.

انتهای متن/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=289833

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.