راه‌های تأمین مالی در نظام اقتصادی ایران چیست؟

  • کد خبر : 606683
  • ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۵
راه‌های تأمین مالی در نظام اقتصادی ایران چیست؟

یک کارشناس ارشد بانکی گفت: اگر قرار باشد تامین مالی از طریق بورس انجام شود باید اثرش را در ایجاد اشتغال ببینیم.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، همه کشورها تامین مالی را از دو طریق بانک و بورس انجام می‌دهند. در کشورهای مختلف برای تامین مالی تعادل وجود دارد و بر اساس یک استانداردی انجام می‌شود. جمهوری اسلامی ایران نیز در نظام اقتصادی خود راه‌هایی را برای تامین مالی تعریف کرده است.

با توجه به شرایط کنونی اقتصاد کشور، خبرنگار سرویس اقتصادی شبکه خبری تهران نیوز برای آشنایی بیشتر مخاطبان خود با نظام اقتصادی ایران با یوسف کاووسی، کارشناس ارشد بانکی به گفت‌وگو نشست و به بررسی راه‌های تأمین مالی در نظام اقتصادی ایران پرداخت که در ادامه ماحصل این گپ و گفت را با هم می‌خوانیم:

تهران نیوز: در کشورهای دیگر تامین مالی از چه طریقی انجام می‌شود؟

در همه کشورها تامین مالی از دو طریق بانک و بورس است. در کشورهای مختلف برای تامین مالی تعادل وجود دارد و بر اساس یک استانداردی انجام می‌شود و معمولاً تامین مالی طرح‌های بزرگ توسط بانک‌ها انجام نمی‌شود.

بانک‌ها به‌عنوان بنگاهی که دنبال منافع و سود بالایی برای سهام داران خودشان هستند در پروژه‌های بزرگ مثل راه‌سازی در کشور، پروژه‌هایی که بخش خصوصی قابلیت انجام آن را ندارد، پروژه‌های جدید مانند دانش بنیان‌ها ورود می‌کنند و سودهای کلانی هم از این راه به‌دست می‌آورند.

معمولاً بانک‌ها مراکز تحقیقات و پژوهش دارند و به همین سادگی وارد طرح‎ها و سرمایه‌گذاری در طرح‌ها نمی‌شوند ولی اگر در طرحی هم وارد شدند آن طرح قطعاً به نتیجه مثبت و سرمایه‌گذاری مطمئن خواهد رسید و از این زاویه نگرانی ندارند که این درست برعکس روش و کارکرد بانک‌های ما در ایران است.

در کشورهای دیگر طرح‌ها معمولاً توجیه فنی، مالی، اقتصادی دارند و طرح باید در یک شهر یا در یک منطقه قدرت رقابت‌پذیری داشته باشد. در ایران چون دولت‌ها بیشتر دنبال سرمایه‌گذاری و خرج کرد از طریق بانک‌ها هستند این طرح‌ها را به بانک‌ها تحمیل می‌کنند و دستوری بیشتر انجام می‌شود و کارشناسی کمتر در آن اتفاق می‌افتد.

تهران نیوز: پس در ایران تامین مالی پروژه‌ها چگونه صورت می‌گیرد؟

با توجه به تورم‌هایی که معمولاً وجود دارد و نرخ سود تسهیلات بانک‌ها که کمتر از نرخ تورم است معمولاً سرمایه‌گذاران و یا کسانی که وارد پروژه‌ها می‌شوند افراد خاص هستند و از رانت و منافعش بهره‌برداری می‌کنند.

بعضاً دیده شده که در قانون‌های مصوبی که مجلس در طی سال‌های گذشته تصویب کرده است، برای رشد و توسعه یک منطقه از کشور تسهیلات با سود پایین را تصویب می‌کنند که مابقی‌اش را دولت باید به‌عنوان یارانه به بانک‌ها پرداخت کند و این اتفاق نیز رخ نمی‌دهد و بدهی دولت‌ به بانک‌ها و بانک مرکزی بیشتر می‌شود که این‌ها پایه پولی را افزایش می‌دهد و سبب افزایش تورم می‌شود.

با این‌که تسهیلاتی با نرخ پایین هم به افراد داده می‌شود بازهم تمایلی به بازپرداخت آن در موعد مقرر ندارند که اگر آن وجه التزام یا جریمه دیرکرد ۶ درصد هم به آن اضافه کنیم بازهم با آن نرخ تورمی که در کشور وجود دارد فاصله زیادی دارد و کسانی که این وام‌ها را می‌گیرند ترجیح می‌دهند که آن‌ها را پس ندهند و در کارهای خدماتی و سوداگرانه و هجوم به بازارهای مختلف در شرایط مختلف استفاده کنند.

به‌طور مثال، در یک زمانی که قیمت ارز تغییر می‌کند، ارز می‌خرند و در جاهایی که سکه باشد به سمت خرید سکه و طلا می‌روند. این افراد از منافع و سودی که حاصل شده است به‌عنوان یک دلال عادی ورود می‌کنند، در صورتی که این امر کار غلطی است و نباید این کار را انجام دهند.

تهران نیوز: تامین مالی‌ها باید به چه صورت انجام شود؟

تامین مالی‌ها معمولاً باید به تناسب انجام شود. در کشورهای دیگر معمولاً تامین مالی از طریق بورس انجام می‌شود و شرکت‌های بزرگ سهام خودشان را عرضه می‌کنند. مثلاً برای طرح‌های توسعه و یا بهره‌وری بالاتر سهام عرضه می‌کنند به بورس و مردم آن سهام را می‌خرند و در آن سرمایه‌گذاری‌ها شریک می‌شوند. در حقیقت تامین مالی از طریق حضور مردم در بورس انجام می‌شود.

حال برعکس این موضوع در کشور ما اتفاق افتاده است. الان مدتی که دولت سیاستش را بر این گذاشته که بورس را تقویت کند و تامین مالی طرح‌ها با توجه به معضلات و مشکلاتی که در کشور وجود دارد و بحث تحریم‌ها و عدم فروش نفت و صادرات ما که دچار مشکل است و نقل و انتقال پولی که دچار محدودیت و مشکل است، گفتند که تامین مالی طرح‌ها از طریق بانک‌ها انجام نشود که نقدینگی را اضافه کند و تورم ایجاد شود.

بلکه این تامین مالی از طریق بورس انجام شود و مردم را تشویق کردند که در بورس حضور پیدا کنند و با تبلیغات زیادی که انجام شده مردم را به سمت بورس هدایت کردند. ولی اگر قرار باشد که تامین مالی که از طریق بورس انجام شود و اثرگذار باشد ما باید اثرش را در ایجاد اشتغال ببینیم.

تهران نیوز: اگر پول به بورس تزریق شود چه اتفاقی رخ می‌دهد؟

اگر قرار باشد که پول در بورس تزریق شود و بورس هم به شرکت‌های زیر مجموعه خودش تامین مالی انجام شود اولین اصلی که باید در نظر گرفته شود قدرت رقابت پذیری و قدرت صادرات آن محصول است.

قدرت رقابت‌پذیری و صادرات آن محصول در این است که انرژی یارانه‌ای و نیروی کار ارزان استفاده نشود و همه در یک حالت آزاد محاسبه شود و آن کارخانه و محصول بتواند با محصول مشابه خارجی خودش قابل رقابت باشد.

پس اگر بخواهیم جمع‌بندی انجام دهیم تامین مالی واحدها هم از طریق بانک‌ها و هم از طریق بورس است که در کشور ما به‌طور معمول تا چند ماه گذشته بیش از ۹۰ درصد از تامین مالی طرح‌ها و پروژه‌ها از طریق بانک‌ها انجام می‌شده و به همین دلیل همیشه صف گرفتن تسهیلات یک صف طولانی بوده و از آن طرف برای انتخاب و دادن وام و تسهلات به آن‌ها یک حالت فسادی ایجاد شده است که مثلاً رئیس بانک یا عضو هیات مدیره بانک را  تطمیع می‌کنند یا رشوه می‌دهند و به هر طریق ممکن آن‌ها را می‌خرند که این وام را به خود شخصی که صلاحیتش را ندارد و یا باید در صف بایستد به او ابتدا می‌دهند و بعد برای افراد عادی و یا شرکت‌هایی که صلاحیتش را دارند و نیاز دارند که بتوانند از این وام استفاده کنند تا بتوانند تولید ملی را افزایش دهند برای آن‌ها فرصت کمتر می‌شود و یا ایجاد نمی‌شود.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=606683

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.