رأی دیدار سوپر جام برای فوتبال ایران چقدر هزینه داشت؟

  • کد خبر : 531096
  • ۱۷ مهر ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۴
رأی دیدار سوپر جام برای فوتبال ایران چقدر هزینه داشت؟

یک روز پس از اعلام رأی دیدار سوپر جام جنجالی بین استقلال و پرسپولیس حالا ابعاد تازه این رأی در حال رو شدن است که یکی از آنها بحث هزینه‌های مالی آن است.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، داستان بازی سوپرجام در فوتبال ایران بیشتر شبیه یک شو تبلیغاتی و البته بسیار آماتور است که هر سال با حواشی زیادی همراه می‌شود و حالا هم بحث رأی دیدار سوپر جام مطرح است. همین سوپر جام فصل جدید فوتبال ایران را به یاد بیاورید که وقتی پرسپولیس موفق به کسب هر دو جام فوتبال ایران شد مسئولین فدراسیون تازه متوجه شدند که آیین نامه برگزاری سوپرجام ناقص است و برای شرایطی که یک تیم هم قهرمان لیگ شود و هم حذفی برنامه‌ای ندارد لذا در یک تصمیم من در آوردی پرسپولیس را قهرمان سوپرجام اعلام کردند.

در این میان بازی سوپرجام فوتبال ایران در سال ۱۳۹۷ نیز حسابی جنجالی شد. بعد از قهرمانی پرسپولیس در لیگ برتر ۹۶-۹۷ و استقلال در جام حذفی همه منتظر برگزاری بازی سوپرجام فوتبال ایران بین سرخابی‌ها بودند و هواداران دو تیم از ماه‌ها قبل برای هم کری می‌خوانند. همزمان با پایان لیگ و قرعه کشی فصل جدید فوتبال ایران، سازمان لیگ ۲۹ تیر ماه ۹۷ را به عنوان تاریخ برگزاری سوپر جام فوتبال ایران، اعلام کرد تا شور و هیجان به اوج خود برسد اما ناگهان همه چیز عوض شد.

باشگاه استقلال از چند هفته مانده به تاریخ برگزاری دربی سوپرجام با ارسال نامه‌ای به سازمان لیگ خواستار به تعویق افتادن بازی شد تا استقلال مراحل آماده سازی خود برای بازی با السد در لیگ قهرمانان را طی کند. این درخواست استقلال با مخالفت رقیب سرخپوش مواجه شد و در نهایت نماینده باشگاه استقلال در جلسه هماهنگی پیش از بازی اعلام کرد که استقلال قصد برگزاری اردوی تدارکتی در ترکیه را دارد و در مسابقه سوپرجام شرکت نخواهد کرد.

رأی دیدار سوپر جام

این تصمیم آبی پوشان باعث شد تا پرونده سوپر جام به کمیته انضباطی برود و بعد از اینکه کمیته انضباطی و کمیته استیناف فدراسیون فوتبال رای به قهرمانی پرسپولیس به دلیل حاضر نشدن استقلال در آن بازی داد، مسوولان وقت باشگاه استقلال عنوان کردند با شکایت به دادگاه حکمیت ورزش «CAS» این رای را برمی‌گردانند.

این پرونده بیش از یک سال در راهرو های دادگاه حکمیت ورزش در رفت و آمد بود و حتی چندین بار زمان اعلام حکم به تعویق افتاد تا بالاخره روز گذشته دادگاه حکمیت ورزش رای کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال و کمیته استیناف را تایید کرد تا بر خلاف برخی صحبت‌های مسوولان باشگاه استقلال، این رای برنگردد و پرسپولیس قهرمانی‌اش تایید شود.

پس از اعلام رای دادگاه عالی حکمیت ورزش برخی منتقدان از رویکرد مدیران سابق استقلال انتقاد کردند و تاکید داشتند که در این پرونده علاوه براینکه وعده غیرواقعی به هواداران داده شد، هزینه زیادی به استقلال تحمیل شده است. مسئولین وقت باشگاه استقلال که اتفاقاً نام آقای فتحی و خطیر نیز در آن دیده می‌شود با انجام اقدامات پوپولیستی و مظلوم جلوه دادن باشگاه استقلال یک سال تمام بر ارکان مختلف وزارت ورزش، فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ تاختند و حتی پیغام و پسغام دادند که پرسپولیسی‌ها جام را تحویل نگیرند زیرا به زودی مجبور خواهند شد که آن را پس دهند.

اما حالا که وضعیت پرونده شکایت استقلال به دادگاه حکمیت ورزش مشخص شده و استقلالی‌ها نتوانستند رأی را برگردانند سوالی که برای فوتبال دوستان ایرانی پیش آمده این است که این هزینه این آژان و آژان کشی استقلالی‌ها برای فوتبال ایران چقدر آب خورده است؟

بیشتر بخوانید:

پرسپولیس قهرمان سوپر جام فوتبال ایران شد !

طبق قانون، استقلالی‌ها به عنوان بازنده این دعوای حقوقی باید ۸۰ درصد از هزینه دادرسی این پرونده را بدهند. آن چیزی که تا الان مشخص است، استقلالی‌ها در این مدت حدود ۶۴ هزار فرانک سوییس برای پیش بردن این پرونده در دادگاه حکمیت ورزش هزینه کردند که البته افزایش این رقم در آینده وجود دارد. با یک حساب سرانگشتی استقلال تا به این لحظه ۷۵۰ میلیون تومان برای پیش برد یک پرونده بی حاصل هزینه کرده است و درطرف مقابل باشگاه پرسپولیس و سازمان لیگ نیز نزدیک به ۲۰۰ میلیون که تا به اینجا رقمی نزدیک به ۱ میلیارد تومان می‌شود.

خسارت‌های مالی این شکایت به اینجا ختم نمی‌شود و هزینه‌های جانبی زیادی را بر دوش هر دو تیم و سازمان لیگ گذاشته است. طی یک سال گذشته نمایندگان سازمان لیگ و هر دو باشگاه برای ادای پاره‌ای از توضیحات به سوییس سفرهایی را داشتند که با توجه به قیمت ارز، هزینه‌های سفر و اقامت در سوییس رقم قابل توجه‌ای خواهد شد. مسئولین سازمان لیگ و باشگاه پرسپولیس علیرغم این که نقشی در این قضیه نداشتند اما هزینه‌ این سفرها روی دوششان افتاد تا در شرایط سخت مالی مشکلی بر مشکلاتشان اضافه شود.

علاوه بر هزینه ۶۴ هزار فرانکی و هزینه سفرهای مسولان باشگاه استقلال برای پیگیری این پرونده به سوییس، استقلالی‌ها یک وکیل خارجی هم گرفته بودند تا بلکه این رأی را برگرداند و هزینه این اقدام هم به گردن باشگاه استقلال افتاد. شاید بتوان خسارت وارده از سمت باشگاه استقلال به فوتبال ایران را رقمی در ۲ میلیارد تومان برآورد کرد که قسمت اعظم آن بر دوش باشگاه استقلال است و شاید اگر یک مدیریت درست در باشگاه بود این اتفاقات نمی‌افتاد.

 

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=531096

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.