یادداشت/

دچار خطای محاسباتی نشوید

  • کد خبر : 607814
  • ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۰:۰۳
دچار خطای محاسباتی نشوید

کدام حکومت را سراغ دارید که در عرض چهار دهه بیشتر دولت‌های جهان در تلاش برای زدن ریشه‌های آن باشند؟ ، کدام حکومت تا به این اندازه در جهان حامی مظلومان و مستضعفان بوده است؟

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، مصطفی هدایی در یادداشتی نوشت: کدام حکومت را سراغ دارید که در عرض چهار دهه بیشتر دولت‌های جهان در تلاش برای زدن ریشه‌های آن باشند؟ ، کدام حکومت تا به این اندازه در جهان حامی مظلومان و مستضعفان بوده؟ ، کدام یک از رهبران جهان در تاریخ معاصر، ایدئولوژی آسمانی و الهی با هدف تعالی بشر به جهان ارائه کرده است؟ ، در چه زمانی پس از واقعه کربلا، تا به این حد خیر و شر در مقابل هم صف‌آرایی داشته‌اند و ملت‌های مظلوم توسط شر به گروگان گرفته شده بودند؟

چرخ گردان فلک در فراسوی تاریخ بشریت بار دیگر بر مداری قرار گرفته که انسان‌های مظلوم و مستضعف جهان به برقراری عدالت امیداور شده‌اند. روحی که با انقلاب اسلامی به کالبد بشر مسخ شده در فرهنگ غرب و جلوه‌های یکسره مادی قرار گرفته بود دمید. حوادث و تحولات منطقه و جهان به سوی سرنوشت‌سازی در پیش است.

آنچه در جهان در حال رخ دادن است. افول قدرت استکبار و استعمارگران است. چرخ جهان در حال چرخیدن به سوی شرق و آسیاست. قدرت در این مسیر تعریف خواهد شد. بدون شک این چرخش بدون درگیری و خشونت نخواهد بود. غرب به این سادگی عطای ابرقدرتیش را به شرق نخواهد بخشید و خون‌ها خواهد ریخت اما محکوم به قبول واقعیت است.

با این حال غرب تمام تلاشش را می‌کند که با قدرت سخت و نرم ملت‌ها و دولت‌ها را دچار خطای محاسباتی و اخلال در تصمیم‌گیری کند. تصمیم برای سران و سیاست‌گذاران کشورها و دولت‌ها سخت شود تا غرب بتواند به بازسازی قدرت و جلوگیری از چرخش چرخ قدرت به سوی شرق شود. توطئه‌ها و خیانت‌ها و حتی جنگ نیز در این فرآیند قابل تصور است اما بر اساس تقدیر تاریخ، قدرت‌های بشری لاجرم محکوم به قبول شکست و افول هستند. تاریخ قدرت در غرب به پایانش رسیده  است.

نظام جمهوری اسلامی و نااهلان و دوستان نادان

اردیبهشت ۸۱، درست ۱۹ سال پیش بود که نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس ششم، نامه جام زهر به رهبر معظم انقلاب نوشتند و خواهان تسلیم بی‌قید و شرط کشور به آمریکا بودند. حمله نظامی بوش پسر به افغانستان و عراق و احتمال وقوع آن به ایران، لرزه بر تن مدعیان اصلاحات انداخت و آن‌ها خواهان نوشیدن جام زهر توسط رهبر انقلاب شدند. جام زهری که به معنای پایان کار جمهوری اسلامی و استحاله کامل آن در نظام قدرت غرب بود. اما نه تنها جمهوری اسلامی تسلیم صحنه‌آرایی خطرناک نشد بلکه با قدرت در برابر آمریکا ایستاد و به مرور به قدرت برتر منطقه در دو دهه اخیر تبدیل شد.

لاجرم فضاسازی و بزرگنمایی قدرت نظامی غرب و حملات این ائتلاف به کشورهای همسایه ایران توسط اصلاح‌طلبان و استحاله گرایان در کشور، جو سنگینی را در افکار عمومی برای مذاکره یا عقب‌نشینی از مواضع برحق جمهوری اسلامی ایجاد کرده بود. این ترس و نگرانی وجود داشت که هدف بعدی بوش پسر، حمله به ایران و سرنگون کردن نظام جمهوری اسلامی و تجزیه کشور است. ماشین نظامی آمریکا به سرعت در منطقه در حال حرکت بود. این جو و فضا باعث نشد تا رهبر معظم انقلاب اسلامی دچار خطای محاسباتی شوند و کشور را بر طبق میل اصلاح‌طلبان ترسو و لرزان، تسلیم دشمن کند.

پیشینه خطای محاسباتی

حال پس از نزدیک به دو دهه، همچنان شاهد هستیم که استحاله گرایان و وادادگان نسخه مذاکره بدون قید و شرط، تسلیم و وادادگی به غرب را تجویز می‌کنند. این نیروها حتی در دولت نیز متاسفانه حضور دارند. آن‌ها از فشار اقتصادی و تحریم ترسیده‌اند و مستقیم و غیرمستقیم حاکمیت را دعوت به نوشیدن جام زهر برای خلاصی از این فشارها می‌کنند. شاید اگر گفته شود، مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری به ریاست حسام الدین آشنا در طول چند سال گذشته یکی از مراکزی است که خطاهای محاسباتی کلانی در تصمیم‌گیری دولت داشته، حرف گزافی نباشد. نیک آن کلیپ «داری اشتباه می‌کنی کاپیتان» را اکثر کسانی که سری در دنیای سیاست و فضای مجازی دارند به یاد دارند. کلیپی که در آن مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری به زبان امیر ناظمی اشنی، معاون آینده‌پژوهشی مرکز بارها و بارها از کلمه “سقوط” استفاده کرد و تلویحاً به راس حاکمیت گفته شد که خطاهای خود را بپذیر و مانع از سقوط شو! این کلیپ با آن نامه سال ۸۱ نمایندگان مجلس تفاوت ماهوی چندانی نداشت. هر دو یک هدف را دنبال می‌کردند و همچنان در قالب‌های مختلف می‌کنند.

ناخدای کشتی انقلاب با آگاهی و دانش کامل خوب می‌داند کجا و چگونه سکان را بچرخاند. او با یک باد و حتی تنباد مسیر کشتی را به سرعت تغییر نمی‌دهد. اگر قرار بود ناخدا اسیر فریادهای ترس و خوفناک  برخی از مسافران و ملوانان شود، این کشتی خیلی قبل‌تر غرق شده بود. خطای محاسباتی، تصمیم‌گیری را دچار اخلال می‌کند. این همان هدف دشمن است. دشمنی که با تحریم، جنگ، تهدید و ترساندن و فرستادن نفوذی‌ها، اخلال در تصمیم‌گیری حاکمیت جمهوری اسلامی را دنبال می‌کند. به روشنی می‌توان گفت، در پی تحولات اخیر منطقه به‌ویژه در عراق، سوریه، لبنان و … کسانی در داخل حکومت و در رسانه‌ها و دالان‌های تصمیم‌گیر، خواهان مصالحه و عقب‌نشینی از منطقه را توصیه خواهند کرد. آن‌ها، حضور و نفوذ پرصلابت در منطقه را فقط هزینه تفسیر خواهند کرد و با بهانه قرار دادن تحولات لبنان، خواهان عدم صرف چنین هزینه‌هایی خواهند شد. بدون شک در ماه‌های آینده و با ادامه فشارها، تحریم‌ها و انتخاب مجدد دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، عده‌ای همچنان دم از مذاکره و تسلیم بدون قید و شرط خواهند زد تا کاپیتان را دچار خطای محاسباتی کنند.

اما آنچه مشخص است، حاکمیت جمهوری اسلامی در طول چهار دهه اخیر، اندوخته‌ای والا از قدرت یعنی قدرت الهی و مردمی دارد که با اتکای به آن از هیچ تهدیدی نهراسیده و تهدیدها را به مانند سال ۸۱ به فرصت تبدیل خواهد کرد. چرخ قدرت در جهان به سوی شرق و آسیا در حال چرخش است و جمهوری اسلامی به خوبی به آن پی برده است و در این چرخش تاریخی، رسالت نظام جمهوری اسلامی برای احقاق حقوق مظلومان و مستضعفان جهان کاملاً مشخص است. چنین هدف و مسیری هرگز دچار خطای محسباتی نخواهد شد و سکاندار کشتی انقلاب، قطب‌نمایی دارد که ورای تصورات بشری است.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=607814
  • نویسنده : مصطفی هدایی

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.