مصطفی هدایی در گفت‌وگو با «تهران نیوز»:

دولتمردان مسئولیت برجام را قبول کنند

  • کد خبر : 616163
  • ۰۷ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۶
دولتمردان مسئولیت برجام را قبول کنند

کارشناس مسائل سیاسی با تاکید بر این‌که ایران در مقابل فشارها و تهدیدات باید تهاجمی رفتار کند، گفت: دولت باید مسئولیت برجام را قبول کند و ضمن عذرخواهی از مردم، از آن خارج شود.

مصطفی هدایی، کارشناس مسائل سیاسی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه دولت شبکه خبری تهران نیوز با یادآوری آنچه در چند سال اخیر از قِبل برجام به کشور وارد شده اظهار کرد: توافق هسته‌ای میان ایران و ۱+۵ به‌گونه‌ای منعقد شد که ایران را از حقوق ذاتی خود در دستیابی به توانمندی‌های هسته‌ای محروم کرده و چارچوبی را فراهم ساخته که دولت توسعه اقتصادی و معیشتی را نیز به آن گره زده است. این چه توافقی است که اقتصاد ایران به آن وابسته شده و هرگونه فعالیت هسته‌ای را که دشمنان خلاف استانداردهای‌شان تفسیر کنند می‌تواند به تحریم و محدودیت منتهی شود.

وی گفت: توافق هسته‌ای برخلاف آنچه که محمدجواد ظریف؛ وزیرخارجه بیان می‌کرد، یک توافق برد – برد نبود. توافقی که محدودیت‌های بی‌سابقه بر صنعت هسته‌ای ایران ایجاد کرده و ابزاری را در اختیار دشمنانمان قرار داده تا هر وقت بخواهند به راحتی ایران را به تهدید اول جهان تبدیل سازند، برد – برد نیست. آمریکا معتقد است که می‌تواند بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱، مکانیسم ماشه را فعال سازد و این اقدام را هرچند یکطرفه انجام داد. این‌گونه تصور کنید اگر ترامپ از برجام خارج نمی‌شد، او به راحتی هرچه تمام‌تر می‌توانست این اقدام را همه جانبه کند. از سوی دیگر از کجا معلوم است، غرب از جمله انگلیس و فرانسه ابتکار را دست نگرفته و مکانسیم ماشه را برای همه جانبه گرایی تحریم‌های ایران، در آینده فعال نسازند. این چه ابزاری است که ژنرال‌های دیپلماسی همچون شمشیر داموکلس بر روی کشورمان دارند.

این کارشناس مسائل سیاسی با بیان این‌که تجربه ثابت کرده که به غرب نمی‌شود اعتماد کرد و هرچند برخی از مقامات دولتی عنوان می‌کنند، توافق هسته‌ای بر اساس بی‌اعتمادی تنظیم شده ولی ما آنچه در گفتار و کردار رئیس دولت و کابینه شاهد بودیم، آن‌ها اعتماد کامل به طرف مقابل داشتند، عنوان کرد: تیتر روزنامه‌های بعد از توافق هسته‌ای از یادمان نرفته که نوشتند «امضا کری تضمین است». این گزاره یعنی آن‌که به طرف مقابل اعتماد وجود داشت که برجام به امضای رئیس جمهور و تصویب کنگره و سنا نرسید تا به این آسانی زیر آن نزنند. بازی کاملاً مشخص بود. آن‌ها به‌دنبال تضعیف و محدودسازی جمهوری اسلامی نه تنها در هسته‌ای بلکه در زمینه منطقه‌ای و موشکی بودند و زمانی که بر اساس تدابیر والای حاکمیت، از اهدافشان بازماندند، دبه کردن را در رفع تحریم‌ها و محدودیت‌های مالی و اقتصادی شروع کردند.

هدایی بیان داشت: برجام خسارت محض برای کشورمان بود و ضربات آن همچنان ادامه دارد. در زمان باراک اوباما، تحریم‌های جدید وضع شد و ترامپ تنها کار را تمام کرد. بصیرت و دوراندیشی وزیر خارجه کشورمان بسیار پایین بود. در جلسه‌ای که اساتید روابط بین‌الملل در شورای روابط خارجی با وی داشتند، صراحتاً از او سئوال شد که در دولت ترامپ آیا او می‌تواند از برجام خارج شود و او با برشمردن دلایلی گفت که این امکانپذیر نیست! ، اما دیدیم که خارج شد و تحریم‌های سنگینی بر صنعت نفت و بخش مالی و اقتصادی کشورمان اعمال کرد و کشورهای دنیا از جمله اروپا با این تحریم‌ها همراهی کردند. در حال حاضر انگلیس و فرانسه اعلام می‌کنند که هرچند خواهان حفظ برجام هستند ولی آن‌ها نیز نگران رفع تحریم‌های تسلیحاتی ایران در یک ماه آینده هستند و به‌گونه‌ای با گزاره‌های آمریکا برای محدودسازی تهران هم‌نوا هستند. برنامه موشکی و منطقه‌ای ایران هدف اول غرب و متحدان منطقه‌ای‌اش برای نابودی است. این رویه‌ای است که در آینده با وجود برجام می‌تواند ابعاد خطرناکتری پیدا کند و ایران در فرصتی که دارد باید تصمیم نهایی را سریع‌تر اتخاذ کند و از تحمیل هزینه‌های اضافه‌تر اجتناب کند.

وی با بیان این‌که حسن روحانی در اظهاراتی گفت که دو روز ابتدای هفته پیروزی ملت ایران در برابر آمریکاست، افزود: این چه سخنی از سوی شخص دوم مملکت درباره پیروزی است! ، کدام پیروزی آقای روحانی؟ ، این سخنان نمک پاشیدن بر زخم مردمی است که به خاطر عملکرد ضعیف شما در اقتصاد زیر بار هزینه‌های زندگی دارند له می‌شوند. این جملات رئیس جمهور بیشتر باعث تمسخر شد. دولت داری به این شکل مردم را نسبت به اقدامات دولت بیشتر بی‌اعتماد می‌کند. برجام فرصتی را به دشمنان داد تا نیات شوم خود را برای ضربه زدن به اقتصاد و معیشت مردم عملی سازند و دولت هشت سال زمان برای بازسازی اقتصادی و رساندن این بخش به جایگاهی که در مقابل تحریم‌ها کمترین آسیب را ببیند، از دست داد.

کارشناس مسائل سیاسی در پایان تصریح کرد: برجام به‌گونه‌ای شده که به زعم دولت خروج از آن فرصتی را به غرب و آمریکا می‌دهد تا سازمان ملل و کشورهای دیگر را با تحریم‌ها و فشارها هم راستا سازد و سایه جنگ را تقویت سازد. اولاً خروج از برجام می‌تواند عزم و جدیت ایران را در برابر زیاده‌خواهی و توطئه غرب نشان دهد. تهران با خروج از برجام می‌تواند زنجیره‌های محدودیت‌ساز بر صنعت هسته‌ای را کنار گذاشته و بار دیگر دست برتر را در این زمینه داشته باشد. به هر میزان که قدرت هسته‌ای، موشکی و منطقه‌ای ایران افزایش یاد، به همان اندازه غرب از مواضع خصمانه‌اش عقب‌نشینی خواهد کرد و هر اقدام خصمانه‌ای با هزینه‌های بسیار سنگین‌تر همراه خواهد شد. در حال حاضر ایران در مقابل فشارها و تهدیدات باید تهاجمی رفتار کند. دولت باید مسئولیت برجام را قبول کند و ضمن عذرخواهی از مردم، از آن خارج شود و در نهایت بدون توجه به وعده‌های غرب، اقتصاد و معیشت را با توان و ظرفیت داخلی مدیریت و سازماندهی کند. بدون شک با ادامه هزینه‌ها و محدودیت‌های مضاعفی که برجام ایجاد کرده، تهران از آن خارج خواهد شد، اما چه بهتر است که در شرایطی از آن خارج شود که ابتکار عمل در دستانش باشد.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=616163

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.