دولت دلار را ارزان می‌کند

  • کد خبر : 573436
  • ۱۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۱
دولت دلار را ارزان می‌کند

حسین راهداری می‌گوید: تمامی نیروهای وارده به بازار ارز افزایشی نیستند، مهم‌ترین نیروی کاهش قیمت ارز، عزم دولت برای این است که نرخ ارز مانند سال ۱۳۹۷ از کنترل خارج نشود.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، بازار ارز در سال ۹۹ متاثر از یک سری نیروهای افزایشی و یک سری نیروهای کاهشی خواهد بود. حسین راهداری، کارشناس بازارهای مالی درباره پیش‌بینی آینده دلار در سال ۹۹  و عامل عمده نیروی کاهشی قیمت دلار می‌گوید: تمامی نیروهای وارده به بازار ارز افزایشی نیستند، مهم‌ترین نیروی کاهش قیمت دلار ، عزم دولت برای این است که نرخ ارزمانند سال ۱۳۹۷ از کنترل خارج نشود.

وی ادامه می‌دهد: به هر حال در این جنگ اقتصادی، مهم‌ترین ابزار برای نشان دادن شکست طراح جنگ اقتصادی این است که تورم مهار شود و دولت فکر کند که نرخ ارز مهم‌ترین لنگر کنترل‌کننده تورم است. اگرچه این برداشت تا حدودی درست است اما دقیق نیست.

راهداری می‌افزاید: برای مثال نقض باید اشاره کرد که سال‌های طولانی نرخ ارز سرکوب‌شده و ثابت مانده بود، اما تورم کشور دو رقمی بود، از آن جهت کسری بودجه و نقدینگی مهار نشده بودند. با وجود این می‌‌توان انتظار داشت که دولت تمام تلاش خود را برای کنترل نرخ ارز به خرج دهد.

این کارشناس تاکید می‌کند: این سیاست سرکوب نرخ ارز، سلیقه سنتی و همیشگی دولت‌های ایران بوده، با این تفاوت که در حال حاضر منابع ارزی لازم برای سرکوب نرخ ارز وجود ندارد و وضعیت ارزی کشور شکننده به نظر می‌رسد.

وی در پایان اضافه می‌کند: در سال ۹۹ اگر نقدینگی مهار نشود، اگر بساط رانت ارز ۴۲۰۰ تومانی جمع نشود و از همه مهم‌تر اگر مشخص شود که چهار سال دیگر ترامپ بر مسند ریاست جمهوری آمریکا خواهد بود، کنترل مصنوعی بازار ارز کار سختی خواهد بود.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=573436

    مطالب مرتبط

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.