دولت به‌دنبال دادن امتیاز بیشتر به اروپاییان است

  • کد خبر : 372526
  • 17 می 2018 - 7:31
دولت به‌دنبال دادن امتیاز بیشتر به اروپاییان است

یک کارشناس مسائل اقتصاد کلان گفت: دولت با جدیت به دنبال دادن امتیاز  بیشتری به اروپاییان و توافقی ضعیفت‌تر از برجام است با این کار  اقتصاد ایران را بر روی یک پایه لرزان با مجوزهای زمان دار می‌برد و ایران را وارد یک دوره‌ای از جنس بخور و نمیر خواهد کرد.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز ؛ بعد از خروج آمریکا از برجام موضوع برجام بدون آمریکا از طرف دولت مطرح شد؛ ترامپ لیست جدید از تحریم‌ها را علیه جمهوری اسلامی ایران وضع کرد که اولویت آن تاکید بر اقتصاد ایران می‌باشد.

با تحریم رئیس بانک مرکزی موضوعات تحریم‌های بانکی، وضعیت جدیدی به خود گرفت. در همین راستا دولت و اقتصادانان نزدیک به دولت  دو پیشنهاد برای خروج از تحریم‌های بانکی ارائه داد که ابتدا می‌بایست صندوق ذخیره‌ای باز کنیم تا بتوانیم جریمه شرکت‌های که با ایران همکاری می‌کنند را پرداخت کنیم و در مرحله بعدی بانکی در اروپا تاسیس شود تا بتوانیم از طریق آن تبادلات مالی انجام دهیم.

در همین رابطه یک کارشناس مسائل اقتصاد کلان این دو طرح را غیر ممکن و تخیلی عنوان کرد و گفت: دولت باید واقع بینانه به این مسئله نگاه کند و از برجام دست بگیرد.

دکتر محمد علی خالدی ، عضو انجمن علوم سیاسی کشور و کارشناس عالی اقتصادی در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس سیاسی تهران نیوز، در خصوص اقدامات دولت در برابر خروج آمریکا از برجام گفت: برنامه  اصلی دولت ادامه برجام با اروپا بوده و این برنامه تازگی ندارد و آقای روحانی سابقا به دنبال این رابطه بوده است در صورتی که ما امکان اجرای برجام با اروپا را بدون یک مذاکره مجدد با آمریکا نداریم چرا که کشورهای اروپایی چیزی ندارند که به ما بفروشند.

خالدی ایجاد یک صندوق ذخیره برای جبران ضررهای شرکت‌های که با ایران همکاری می‌کنند را این گونه تشریح کرد: این پیشنهاد دولت در خصوص ایجاد یک صندوق برای پرداخت بدهی‌ها و ضرر‌های تجار، بانک‌ها و شرکت‌های که با ایران کار می‌کند غیر قابل اجرا است،  جریمه آمریکا برای عدم رعایت تحریم‌ها نقدیی نیست بلکه فرد یا شرکت را از چرخه دلار خارج می‌کند و در خاک آمریکا آن را تحت پیگیر قرار می‌دهد و در پایان آن را جریمه می‌کند که سایز جریمه به اندازه کل منفعت تجارت ایران با اروپا می‌باشد.

این کارشناس افزود: ایده صندوق یک ریسک اشتباه است که حتی صحبت کردن در مورد آن نادرست می‌باشد.

وی در مورد ایجاد یک بانک دولتی در اروپا جهت انتقال پول گفت: از زبان اقتصادانان نزدیک به دولت و برخی از مسئولین می‌شنویم که بانک مرکزی برای خروج از تحریم‌های بانکی قصد ایجاد یک بانک دولتی ویژه ایران که با یورو کار کند را دارد؛ هم اکنون 5 بانک دولتی در اروپا وجود دارد که ایزوله هستند، آن‌ها حتی نمی‌توانند پول نفت را تصویه کنند.

این اقتصادان ادامه داد: تصویر اینکه بانکی با یور کار کند تصویر  اشتباهی است درحالی که آمریکا به راحتی آن را قرنطینه کرده و به ليست تحريمي اس دي ان امريكا (ذيل قانون كاتسا) وارد می‌کند و اگر  بانکی وارد این لیست بشود از چرخه دلار خارج  شده و بانکی حق تبادل با آن را ندارد به همین دلیل هیچ بنگاهی حاضر نیست وارد این لیست بشود.

*دولت به دنبال برجام سه است

خالدی با بیان اینکه دولت ادعا کرده که از بانک مرکزی اروپا درخواست کردیم بانکی به نام جمهوری اسلامی در ایران دایر کند اضافه کرد: بانک مرکزی اروپا از ترس اینکه به لیست اس دی ان وارد نشود به هیچ عنوان این کار را انجام نمی‌دهد؛ جالب است که نه تنها این کار را انجام نمی‌دهد بلکه خودشان مدعی کاستا(قانون مقابله با دشمنان آمریکا از طریق تحریم‌ها) هستند.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه دولت  در پی برجام 3 است، اظهار  کرد: راه حل‌های دولت رویایی است و ما را به جای نخواهد رساند، در واقع برنامه‌ای که دولت با جدیت به دنبال آن است دادن امتیاز  بیشتری به اروپاییان و توافقی ضعیفت‌تر از برجام است با این کار  اقتصاد ایران را بر روی یک پایه لرزان با مجوزهای زمان دار می‌برد و ایران را وارد یک دوره‌ای از جنس بخور و نمیر خواهد برد.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=372526

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.