آصفری در گفت‌‍وگو با «تهران نیوز»:

دولت با افزایش قیمت ارز درصدد به جریان انداختن FATF است / با دستور روحانی ۷.۵ تُن از ذخایر طلای کشور مُفت به فروش رسید

  • کد خبر : 600170
  • ۲۳ تیر ۱۳۹۹ - ۷:۰۷
دولت با افزایش قیمت ارز درصدد به جریان انداختن FATF است / با دستور روحانی ۷.۵ تُن از ذخایر طلای کشور مُفت به فروش رسید

نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی گفت: دولت از طریق افزایش قیمت ارز و سکه می‌خواهد فشار برروی مردم بیشتر شود تا موضوعاتی مانند FATF و CFT به جریان بیفتد.

محمدحسن آصفری، نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس سیاسی شبکه خبری تهران نیوز با اشاره به نقش دولت در افزایش قیمت ارز و سکه در روزهای اخیر اظهار داشت: متأسفانه بازار افسارگسیخته ارز و سکه، مسئله‌ای نیست که دولت در آن نقشی نداشته باشد؛ چون دولت مسئولیت جدی در مدیریت بازار ارز و سکه دارد؛ بنابراین دولت به راحتی نمی‌تواند از کنار این موضوع مهم بگذرد.

وی گفت: اگر بخواهیم بازار ارز و سکه را رصد کنیم، باید به گذشته هم توجه شود. متأسفانه در سال گذشته با دستور رئیس جمهور ۷.۵ تُن از ذخایر طلای این کشور، با قیمت پایین و مُفت به فروش رسید و به سکه تبدیل شد؛ بنابراین خروجی این تصمیم رئیس جمهور به‌وجود آمدن سلاطین سکه بود.

نایب رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس با بیان این‌که فقط باید برای واردات کالاهای اساسی ارز تخصیص می‌یافت، یادآور شد: اما متأسفانه مبالغ قابل توجهی از ارزهای خارجی برای واردات کالاهایی صرف شد که نیازی به آن‌ها نبود.

آصفری عنوان کرد: در دو دولت روحانی هیچ نظارتی بر روند تخصیص ارز وجود نداشت و از همه بدتر این‌که بخش اعظمی از ارزهای خارجی به خزانه بازنگشته است. در گزارش تفریغ و بودجه دیوان محاسبات بیش از ۴۰ میلیارد دلار به کشور بازنگشته یا برای خرید کالاهای ضروری هزینه نشده است.

بیشتر بخوانید:

وی با بیان این‌که باید برای پایه پولی کشور چاره‌ای اندیشیده شود، گفت: من پیشنهاد می‌کنم تبادلات تجاری با کشورها با واحد پولی دو کشور انجام شود، اما شواهد نشان می‌دهد دولت برنامه‌ای برای مدیریت بازار ارز و سکه ندارد.

نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در اصل دولت می‌خواهد از طریق افزایش قیمت ارز و سکه، فشار برروی مردم بیشتر شود تا موضوعاتی مانند FATF و CFT تکرار شود و راه برون‌رفت از مشکلات کنونی را از طریق این دو معرفی کند.

به گفته آصفری؛ مردم به خوبی می‌دانند که نه تنها برجام و مذاکره با غرب نتیجه مثبتی در پی نداشته، بلکه اثرگذاری منفی هم داشته است؛ بنابراین توصیه می‌کنم دولت تمام مشکلات داخلی را موضوعات خارجی پیوند نزند.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=600170

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.