دهه گمشده اقتصاد ایران

  • کد خبر : 532696
  • ۳۰ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۰
دهه گمشده اقتصاد ایران

در گزارش بانک جهانی (اکتبر ۲۰۱۹) میزان کاهش مصرف خصوصی (خانوارها) در سالهای ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ فقط ۴ درصد برآورد شده که کاملا دور از واقعیت است.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، احسان سلطانی کارشناس اقتصادی در یادداشتی به بررسی نظریه دهه گمشده اقتصاد ایران پرداخته که به شرح ذیل است.

بر پایه جدیدترین برآوردها آخرین دهه قرن چهاردهم شمسی، دهه گمشده “Lost Decade” اقتصاد ایران است. دو شوک ارزی-تورمی با اخذ مالیات های تورمی سنگین و به تبع آن تشدید رکود تورمی به قفل شدگی اقتصاد ایران منجر شده است.

شاخص درآمد

بر اساس اعلام مرکز آمار ایران و برآوردهای بانک جهانی (بر پایه آمار دولتی ایران) در آخرین دهه قرن چهاردهم شمسی (۱۴۰۰-۱۳۹۱)، اقتصاد ایران به میزان دو درصد کوچک می شود. برآوردهای مستقل نشان می دهد که اندازه سقوط اقتصاد ایران بیش از ۱۵ درصد است.

در گزارش بانک جهانی (اکتبر ۲۰۱۹) میزان کاهش مصرف خصوصی (خانوارها) در سالهای ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ فقط ۴ درصد برآورد شده که کاملا دور از واقعیت است. برآوردها حاکی از سقوط حداقل ۳۰ درصد مصرف خانوارها در دو سال اخیر است.

در این گزارش میزان تشکیل سرمایه ثابت بدون تغییر محاسبه شده که حداقل میزان تنزل آن ۱۰ درصد می باشد. نظر به سهم بیش از ۷۰ درصدی مخارج خانوارها و تشکیل سرمایه در اقتصاد، اندازه و ابعاد کوچک شدن اقتصاد ایران به مراتب بیش از مقادیر اعلام شده بانک جهانی است.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=532696

    برچسب ها

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.