دلیل عدم کاهش نرخ سود بانکی در کوتاه مدت چیست؟

  • کد خبر : 525401
  • ۳۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۸
دلیل عدم کاهش نرخ سود بانکی در کوتاه مدت چیست؟

“امروز” بانک مرکزی دستورالعمل اصلاحی سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار را ابلاغ کرد که بر اساس آن سرمایه‌گذاری بانک ها در اوراق بهادار منتشره و یا تضمین شده توسط دولت یا بانک مرکزی از شمول حدود دستورالعمل قبلی مستثنی شد.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، این روزها در محافل علمی بانکی کشور سخن از امیدواری به “کاهش نرخ سود بانکی ” در کوتاه مدت مشاهده می‌گردد. فارغ از آنکه این کاهش در حال حاضر منجر به رشد اقتصادی و توزیع عادلانه ثروت خواهد شد یا خیر، به دلایلی این مهم امکان پذیر نمی‌باشد.

کاهش نرخ سود

بنا به گفته سیاست‌گذار، عملیات بازار باز از روزهای آتی عملیاتی خواهد شد. این ابزار برای اثرگذاری هر چه بیشتر در ابتدا به جذب ذخائر مازاد بانک‌ها و سپرده‌های اشخاص نیاز دارد و قاعدتا نرخ سود اوراق منتشره باید برای این امر جذاب باشد.

جذابیت نرخ بازدهی اوراق جدید و فشار فروش اوراق قدیم، خود مانعی برای کاهش نرخ سود سپرده در کوتاه مدت خواهند بود. زیرا احتمالا بانک‌ها برای ممانعت از خروج سپرده‌‌ها از یکسو و جذب منابع برای خرید اوراق‌، نرخ سودهای جذابی پیشنهاد می‌دهند.

یادآور میگردد “امروز” بانک مرکزی دستورالعمل اصلاحی سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار را ابلاغ کرد که بر اساس آن سرمایه‌گذاری بانک ها در اوراق بهادار منتشره و یا تضمین شده توسط دولت یا بانک مرکزی از شمول حدود دستورالعمل قبلی مستثنی شد.

متن این اطلاعیه به شرح ذیل است.

بانک مرکزی در بخشنامه‌ای به تمامی بانک‌ها و موسسات اعتباری اعلام کرد: «دستورالعمل انجام عملیات بازار باز و اعطای اعتبار در قبال وثیقه توسـط بانک مرکزی» در یک هزار و دویست و شصت وهشتمین جلسه مورخ ۱۳۹۸٫۱٫۲۷ به تصویب شورای پول و اعتبار رسید.

به استناد مقررات یاد شده، اوراق موضوع عملیات بازار باز شامل انواع اوراق بهادار منتشره توسط خزانه‌داری کل کشـور می‌باشد و بانک مرکزی در اجرای عملیات بازار باز اقدام به خرید و فروش اوراق بهادار مذکور خواهد نمود.

این در حالی است که در «دستورالعمل سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار» که در چارچوب مواد (١۶) و (١٧) «قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور» اصلاح و پس از تصویب در یک‌هزار و دویسـت و سـی و یکمـین جلسـه مـورخ ۱۳۹۶٫۲٫۱۲ شورای پول و اعتبار طی بخشنامه شماره ۶١٢٧٧/٩۶ مورخ ۱۳۹۶٫۳٫۱ به شبکه بانکی کشور ابلاغ گردید، صرفاً سرمایه‌گذاری در اوراق مشارکت منتشره و یا تضمین شده از سوی دولت جمهوری اسلامی ایران و بانک مرکزی توسط بانک‌ها از شمول حدود دستورالعمل سرمایه‌گذاری مستثنی بوده و تابع سیاست‌های ابلاغی بانک مرکـزی است و لذا سرمایه‌گذاری در سایر اوراق بهادار باید با رعایت حدود دستورالعمل مورد اشاره صورت پذیرد.

کاهش نرخ سود

از آنجایی که بانک‌ها در اجرای عملیات بازار باز باید تمامی انواع اوراق بهادار دولتی (و نه فقط اوراق مشارکت) را در سبد دارایی‌های خود داشته باشند، اصلاح ماده (۱۰) دستورالعمل سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار مصوب ١٣٩۶ ،ضروری می‌نمود. بر ایـن اساس، شورای محترم پول و اعتبار در یک‌هزار و دویست و هفتاد و هفتمین جلسه مـورخ ۱۳۹۸٫۶٫۱۲ مـواد (١) و (۱۰) «دستورالعمل سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار» را به شرح زیر اصلاح نمود:

اصلاح بند (۱-۶) ماده (۱) به شرح زیر:

اوراق بهادار: سهام، اوراق مشارکت، اسناد خزانه اسلامی، صکوک، گواهی سپرده و سـایر مـوارد مشـابه بـه تشخیص بانک مرکزی که متضمن حقوق مالی قابل معامله برای دارنده آن باشد؛

 

حذف بند (۱-۷-۲) با توجه به اصلاح تعریف اوراق بهادار؛

اصلاح ماده ۱۰ به شرح ذیل است:

 

ماده ۱۰ – سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار (به استثنای سهام) منتشره و یا تضمین شده توسط دولت یا بانـک مرکزی از شمول حدود این دستورالعمل مستثنی بوده و تابع سیاست‌های بانک مرکزی است.

در پایان، ضمن ایفاد نسخه اصلاحی «دستورالعمل سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار»، خواهشـمند اسـت دسـتور فرمایند مراتب به قید تسریع به تمامی واحدهای آن بانک/مؤسسه اعتباری غیربانکی ابلاغ و بـر حسـن اجـرای آن نظارت دقیق به عمل آید.

 

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=525401

    اخبار مرتبط

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.