دلیل رشد سپرده‌ بانکی در سال ۹۸ چیست؟

  • کد خبر : 523982
  • ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۲
دلیل رشد سپرده‌ بانکی در سال ۹۸ چیست؟

رشد نقطه به نقطه سپرده های بانکی در خرداد سال جاری نسبت به سه سال گذشته بسیار افزایشی بوده است.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، در این گزارش به بررسی دلایل رشد بالای سپرده گذاری و بررسی تحلیل صاحب نظران درطی یک ماه اخیر پرداخته ایم.

سپرده

 

نظر کارشناسان و مدیران اقتصادی و بانکی را که بخوانید، مملو است از تحلیل هایی که رشد فزاینده سپرده‌ها در سال جاری را از رشد فزاینده پایه پولی دانسته و یا بر افزایش ضریب فزاینده نقدینگی تأکید دارند.

اما علت این موضوع فراتر از عواملی است که ارائه می شود. عواملی که سیاست گذاران و بسیاری از صاحبنظران متاسفانه همچنان از آن غافلند، مصادیق محو سپرده طی ماه های اخیر کاهشی بوده است.

به گزاره های زیر به عنوان نمونه توجه فرمایید :

  1. آمار و ارقام عملکرد بودجه عمرانی دولت، ماه هاست اعلام نمی گردد ولی بر همه عیان است که بودجه کشور دچار کسری بالایی می باشد و قاعدتا بودجه عمرانی نیز بنابر روال گذشته به طور کامل تحقق نمی یابد.
  2. همچنین ارقام گمرک نشان می‌دهد در پنج ماهه نخست سال جاری، واردات با کاهش ۰/۱۱ در وزن و ۶/۸ درصد در ارزش دلاری در مقایسه با سال گذشته همراه بوده است.

عباس دادجوی توکلی کارشناس اقتصادی بودجه عمرانی و حجم واردات را از مصادیق بارز ایجاد درآمد کارمزدی بانک ها می داند که خود از مصادیق محو پول یا محو سپرده محسوب می گردد.

زمانی که بانک از مشتری کارمزد دریافت می کند، عمدتا از سپرده مشتری برداشت گردیده و موجب کاهش حجم سپرده های سیستم بانکی می‌شود.

کافی است به عملکرد بانک ها در درآمدهای کارمزدی در پنج ماهه ابتدای سال نگاهی داشته باشیم تا این واقعیت مهم و تاثیرگذار بر همگان آشکار گردد. (منبع مطالعه و بررسی : سایت کدال)

بیشتر بخوانید:

مصداق محو سپرده تضعیف شده است

بنابراین در حالی که اقتصاد شرایط گذشته را داشته و تغییری در عملکرد سیستم بانکی رخ نداده ، قاعدتا مصادیق محو سپرده تضعیف شده و چنین رشد سپرده ای برای جامعه و اندیشمندان قابل توجه به نظر میرسد.

این در حالی است که مصادیق خلق‌سپرده مانند پرداخت سود سپرده از “روز شمار به ماه شمار” تغییر یافته و یکی از مصادیق مهم رشد خلق سپرده نیز قاعدتا باید مقداری تضعیف می گردید.

در انتها می توان گفت طی ماه های اخیر مصادیق خلق‌سپرده یا ثابت مانده و یا حتی کاهشی بوده ، اما بدلیل آنکه مصادیق “محو سپرده” روند کاهشی قابل توجهی به خود دیده ، چنین رشد سپرده ای را شاهد هستیم.

 

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=523982

    برچسب ها

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.