پروفسور کردوانی در گفت‌وگو با «تهران نیوز»؛

دلیل اصلی آتش سوزی در کشور خطای انسانی است

  • کد خبر : 594277
  • ۰۳ تیر ۱۳۹۹ - ۷:۰۷
دلیل اصلی آتش سوزی در کشور خطای انسانی است

پروفسور کردوانی گفت: در صورت آتش گرفتن جنگل‌های منطقه زاگرس، درخت‌ها به خصوص درخت‌های بلوط کهنسال در منطقه زاگرس از بین می‌روند و احتمال رشد مجدد آنها بسیار دشوار است.

پرویز کردوانی، جغرافیدان ایرانی و دارنده مدال ملی و نشان عالی دانش در ایران در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس اجتماعی شبکه خبری تهران نیوز در ارتباط با آتش‌سوزی ‌های اخیر در مراتع و جنگل‌های کشور اظهار داشت: جنگل‌سوزی در همه دنیا فجیع‌تر از ایران رخ می‌دهد. به طور مثال در ماه‌های اخیر هزاران هکتار جنگل در استرالیا سوخت.

وی گفت: جنگل ‌سوزی به دو صورت عمدی و غیر عمدی رخ می دهد. اتفاق می افتد؛ در صورت جنگل سوزی عمدی به نفع افراد است که به آتش بکشانند مانند جنگل های منطقه استوایی و یک سری ها هم هستند که آتش می گیرند و عمدی در کار نیست. در موارد کمی از جنگل سوزی ها هیچ انسانی دخالت ندارد. مانند اتفاقی که در سال گذشته در جنگل‌های گیلان اتفاق افتاد.

پروفسور کردوانی در ادامه به ضرر جنگل سوزی در کشور اشاره کرد و گفت: در صورت آتش گرفتن جنگل های منطقه زاگرس، درخت‌ها به خصوص درخت‌های بلوط کهنسال در منطقه زاگرس از بین می‌روند و احتمال رشد مجدد آنها بسیار دشوار است. زیرا درخت بلوط در یک سال چهار الی پنج سانت رشد می‌کند. بنابر این اگر مجدد کاشته شود، میزان رشد بلوط ها کم است و سالیان طولانی زمان می‌برد.

پدر علم کویرشناسی ادامه داد: موجودات زنده ای که در روی و زیر خاک هستند و در حال زایمان هستند از بین می‌روند،خرندگان و پرندگان تخم‌گذار نیز از بین می‌رود.

پروفسور کردوانی در پاسخ به سوال راهکار شما برای این معضل چیست؟ پاسخ داد: در ابتدا  مکانی مختص به آتش سوزی جنگل‌ها با نیروهای متخصص ایجاد کنند و تعداد مناسبی هلی کوپتر آب پاش داشته باشیم و در هر منطقه چند ایستگاه ایجاد شود.

وی اظهار داشت: مسئولین باید برای ایستگاه‌های ایجاد شده بودجه تعیین کنند و ملزومات ایستگاه ها همچون کپسول را تهیه کنند.

بیشتر بخوانید:

مسئولین قاطر پرورش بدبد!

این جغرافیدان برجسته مطرح کرد: مسئولین برای خاموش کردن آتش در ارتفاعات قاطر پرورش دهند. زیرا قاطر می تواند پنج تا کپسول را با فردی که سوار می شود حمل کند و از کوه بالا برود و قاطر سینه بند چرمی محکم می خواهد که بار سنگین سقوط نکند.

کردوانی ضمن اشاره به راهکار سوم برای معضل آتش‌سوزی جنگل‌ها بیان کرد: در کشور جنگل های بلوط معمولا در ارتفاعات قرار دارند، باید تا قله ارتفاعات جاده‌سازی کرد تا در صورت آتش گرفتن جنگل دسترسی به آنجا امکان‎پذیر باشد. پس باید در ارتفاعات تند، نوار درست کرد تا آتش بالاتر نرود و هم برای صنعت گردشگری بسیار زیباست.

وی در پایان تأکید کرد: اگر افراد به طبیعت می روند حتما برای خاموش کردن آتش از بیل استفاده کنند.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=594277

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.