یادداشت/

دغدغه اصلی شهيد بهشتی

  • کد خبر : 595979
  • 24 ژوئن 2020 - 15:32
دغدغه اصلی شهيد بهشتی
اين روزها سالگرد بزرگداشت شهيد آيت‌الله بهشتی و 72 تن از ياران با وفای امام‌(ره) است. بهشتی را بايد بدون شك يكی از بزرگترين پايه‌گذاران اساس و مبانی جمهوری اسلامی دانست.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، محمدكاظم انبارلويی در یادداشتی نوشت: اين روزها سالگرد بزرگداشت شهيد آيت‌الله بهشتي و 72 تن از ياران باوفاي امام‌(ره) است. بهشتي را بايد بدون شك يكي از بزرگترين پايه‌گذاران اساس و مباني جمهوري اسلامي دانست. تلاش او در بنيانگذاري دستگاه قضائي نوين جمهوري اسلامي و نيز به سامان رساندن نشست‌هاي پرچالش مجلس خبرگان قانون اساسي ماندني و قابل ستايش است. او قانون اساسي جمهوري اسلامي را با خون خود نوشت و به همين دليل منافقين و ليبرال‌ها كمر به قتل او بستند.

او افشاگر شرارت و خيانت‌هاي منافقين و ليبرال‌ها و خنثي‌كننده توطئه‌هاي آن‌ها در به وجود آوردن انحراف در جمهوري اسلامي بود. شهادت او و ياران باوفايش نقطه عطفي در تاريخ جمهوري اسلامي است. اين خون‌ها آن‌هم در اوج شرارت استكبار جهاني در تحميل يك جنگ خانمانسوز و حمله نظامي خارجي، جان و روح تازه‌اي به ملت ايران بخشيد و كشور را در افتادن به دره انحراف ليبراليسم نجات داد.

نزديك به 40 سال است از شهادت مظلومانه سيدالشهداي انقلاب كه امام فرمود؛ «شهيد بهشتي مظلوم بود و مظلوم زيست و خار چشم دشمنان بود» مي‌گذرد. در اين 40 سال در مورد خدمات و زحمات شهيد بهشتي و مباني فكري و عملي او سخن بسيار گفته شده است. او كمر نفاق و ليبراليسم را با تحليل‌هاي هوشمندانه و هشداردهنده خود شكست، به همين دليل آن‌ها حرفي براي دفاع فكري نداشتند و دست به سلاح بردند و بعد هم رفتند، در كنار صدام و دشمن اشغالگر عليه ملت جنگيدند.

يكي از مهمترين و جدي‌ترين دغدغه شهيد بهشتي، معيشت مردم، فاصله فقير و غني و شكاف طبقاتي در جامعه ما بود.

او مي‌فرمود: «صريح مي‌گويم انقلاب اسلامي ما با روند و مناسبات اقتصادي موجود در جامعه ما در معرض خطر و آسيب جدي است. در جامعه ما سيرها و خيلي سيرها با گرسنه‌ها و خيلي‌گرسنه‌ها با هم ديده مي‌شوند تا وقتي چنين است، جامعه ما اسلامي نيست. بايد حركت و اقدامي سريع و قاطع آغاز كنيم و هرچه زودتر به اين فاصله جهنمي سبك زندگي در جامعه پايان دهيم.»

فاصله طبقاتي او را به شدت رنج مي‌داد و شنيدم دو روز مانده به شهادت در تدارك انتقال وسايل خانه خود از شمال شهر به منزلي در مركز و جنوب شهر بود كه شهادت او باعث شد براي رفتن به سوي جاودانگي در جنوبي‌ترين نقطه شهر منزل ابدي خود را تدارك ببيند.

او از شدت كينه و خشم دشمنان اسلام به‌ويژه آمريكاي جهانخوار عليه خود مطلع بود و اواخر عمر خود به اين سخن تفوه مي‌فرمود كه؛ «هر لحظه انتظار دارم ديوار يا سقفي بر سرم فرود آيد يا گلوله‌اي بر قلبم نشيند.»

اكنون 40 سال از آن ماجراي خونين و آن پيام‌ها و دغدغه‌هاي پاك الهي مي‌گذرد. آيا دولت و مجلس و دستگاه قضائي حاضرند با بررسي دغدغه‌هاي معيشتي شهيد بهشتي و يارانش پاسخي درخور دهند.

من از دولت نااميد هستم. با اين وزراي ميلياردي و اين كارنامه 7ساله نه‌تنها فاصله فقير و غني كم نشده، بلكه افزايش يافته است. با غفلت از صيانت از ارزش پول ملي، ميلياردها تومان از جيب فقرا به جيب اغنيا سرازير شده و آن‌ها نمي‌دانند چگونه اين پول‌ها را بخورند.

قصر‌ها، كاخ‌ها و ويلاها بنا شده و حد يقفي بر اين زياده‌طلبي وجود ندارد. برخي اغنيا حتي زبان به شكوه گشوده‌اند كه چرا معده آن‌ها فقط يك بشقاب از اطعمه و يك گيلاس از اشربه گنجايش دارد، شكم‌هاي برآمده آن‌ها دارد مي‌تركد و شكم فقرا از شدت فقر به كمرشان چسبيده است.

اگر دولت هنري داشت، اقتصاد مقاومتي را اجرا مي‌كرد و قدري از اين اندوه جانكاه مي‌كاست. اگر فكر و ايده درستي داشتند،‌ همه تخم‌‌مرغ‌هاي خود را در سبد آرزوهاي برجامي نمي‌گذاشتند.

اما من به دولت آينده، مجلس كنوني و دستگاه قضائي اميدها دارم. امروز دستگاه قضائي با دستان پرقدرت خود گلوي حرامخواران، رشوه‌گيران و رانت‌خوري را مي‌فشارند و اموال به غارت رفته بيت‌المال را برمي‌گرداند.

امروز مجلس ما اراده كرده است با شعار «نجات اقتصاد ايران» فكري براي تورم، صيانت از ارزش پول ملي، اشتغال براي جوانان و جلوگيري از اسراف و تبذير كند.

خبرگان، نخبگان و ايدئولوگ‌هاي انقلاب اسلامي 40 سال پيش زير سقف مجلس خبرگان قانون اساسي با رأي ملت جمع شدند، با مديريت شهيد بهشتي در فصل چهارم 13 اصل قانون اساسي به عنوان اصولي كه متضمن حقوق اقتصادي ملت است را به خوبي تبيين كردند. اگر اين اصول توسط دولت‌هاي پس از انقلاب عملياتي مي‌شد، ما امروز شاهد اين دره عميق و وحشتناك فقر و غنا در كشور نبوديم.

حقوق اقتصادي ملت در اين سال‌ها به‌شدت نقض شده است. آمريكا و دشمنان نظام با مشغول كردن رهبران جامعه ما در حوزه سياست و امنيت با حمله نظامي، جنگ داخلي و جنگ نرم اجازه ندادند آن‌ها به «اتاق فكر برون‌رفت مشكلات اقتصادي» بروند.

بهترين استعدادهاي فكري ما را در پشت جبهه و در جبهه‌هاي دفاع مقدس به مسلخ بردند و به شهادت رساندند.

امروز، روزي است كه نخبگان علمي و فكري جامعه ما بايد قدري از وقت خود را در اتاق فكر راه‌حل‌هاي اقتصادي به صورت كاربردي بگذارند و آماده شوند در برابر جريان زراندوزان طمع‌ورز كه براي حرص آن‌ها جهت جمع‌آوري ثروت حد و حصري نيست، بايستند. در برابر متجاوزان به بيت‌المال بايستند، در برابر جريان نفوذ در كشور كه در تصميم‌سازي‌ها و تصميم‌گيري‌هاي اقتصادي اخلال مي‌كنند، ‌بايستند.

روز هفتم تير كه آن فاجعه دردناك تاريخي به وقوع پيوست و شهيد بهشتي و 72 تن از ياران باوفاي امام(ره) و امت را به كام مرگ كشاند، دستور اصلي جلسه مهار تورم بود. اخيار جامعه دور هم جمع شده بودند تا فكري براي غني‌سازي سفره مردم بكنند، اما آمريكاي جنايتكار و دشمنان داخلي اجازه نمي‌دهند برگزيدگان ملت به فكر معيشت آن‌ها باشند. ما بايد از اين توطئه عبور كنيم و بر سر سفره مردم به‌ويژه محرومان و مستضعفان بنشينيم و بفهميم بر آن‌ها چه مي‌رود. همان‌ها كه از همه چيز خود براي حفظ انقلاب گذشته‌‌اند و تا آخر در برابر توطئه‌هاي رنگارنگ دشمن ايستاده‌اند.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=595979
  • نویسنده : محمدكاظم انبارلويی

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.