در اینجا صد خیابان است و در هر یک، هزاران چاله و چوله

  • کد خبر : 335022
  • ۰۸ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۵
در اینجا صد خیابان است و در هر یک، هزاران چاله و چوله

شهروند شهرقدسی گفت: متاسفانه هنوز آسفالت زمین این کوچه‌ها و خیابان‌ها خشک نشده، عده‌ای دست به کلنگ شده و به جان این زمین‌ها می‌افتند و شروع به کنده کاری می‌کنند.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز ؛ همانند برخی شهرهای دیگر، شهرقدس هم دارای مشکلات خاص خود است که در زمینه‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی خودنمایی می‌کند و انگار این مشکلات ریشه‌ای هستند که موجب تکامل شهرمان شده‌اند. آیا می‌توان به رفع آن‌ها امیدوار بود؟

بخشی از مشکلات شهری، مربوط به مسائل فنی و مهندسی است که قدمتی دیرینه دارد. از محدوده‌های شهری نامشخص گرفته، تا بافت‌های فرسوده و ترافیکی که نظیری ندارد. به علاوه، چاله‌های کوچک و بزرگی که در سطح کوچه‌ها و خیابان‌ها دیده می‌شود، مشکلات متعددی را برای ساکنان آن منطقه پدید می‌آورد.

در بسیاری از معابر، کوچه‌ها و خیابان‌های شهر قدس نیز عدم آسفالت مناسب و وجود چاله‌های متعدد به دلیل کم‌توجهی مسئولان، مشکلات گوناگونی برای شهروندان ایجاد شده است.

همچنین مسائل مدیریتی نیز در این ماجرا نقش دارند. به‌عنوان نمونه، هر مدیر جدیدی که روی کار می‌آید، در اکثر مواقع بر اساس اهداف و سلایق مدیریتی خود، طرح‌هایی را برنامه‌ریزی و اجرا می‌کند و این امر بدون هماهنگی آگاهانه بدون شک مشکل‌ساز می‌شود.

در ارتباط با این موضوع، خبرنگار قدس خبر، در مصاحبه با شهروندان مشکلات ناهمواری معابر شهری را به گوش شهردار قدس رسانده است که به تفصیل بررسی می‌کنیم.

همتی، یکی از تاکسیران‌های محله بهاران، در این مورد بیان کرد: یکی از مشکلات شهری ما بودن چنین چاله و چوله‌هایی است. به‌عنوان نمونه زمانی که فصل سرد سال را سپری می‌کنیم و یا چندی پیش به‌دلیل بارش فراوان باران این چاله‌ها پر از آب شده و تشخیص آن برای راننده‌ها دشوار می‌شود و در نتیجه هنگام عبور ماشین از این ناهمواری‌ها به موجب صدمه به وسیله نقلیه که آسیب‌هایی در سیستم فنی ماشین پدید می‌آید و گاهی اوقات آنقدر هزینه تعمیرات یا تعویض قطعات بسیار زیاد می شود که ما متاسفانه توانایی پرداخت آن را نداریم. از طرفی هم می‌توان گفت که این چاله و چوله‌ها می‌تواند علل به وجود آمدن تصادفات ناگواری برای بسیاری از افراد باشد. به عنوان نمونه شاهد تصادف جوانی موتورسوار بودیم که در تاریکی شب هنگام عبور از کوچه، متوجه چاله‌ای که شهرداری به عللی آن را کنده بود نشد که منجر به مرگ آن جوان شد.

احمدی، از شهروندان محله امامزاده در گفت‌وگو با خبرنگار قدس خبر، اظهار داشت: وجود این چاله‌ها برای دانش‌آموزان هنگام رفت و آمد به مدرسه خطراتی را به وجود می آورد و باعث ایجاد دلشوره‌هایی برای خانواده‌ها می‌شود. از طرفی می‌دانیم که داشتن آسفالت مناسب و نبودن  چاله و چوله در یک شهر از مهم‌ترین ویژگی‌هایی است که آن شهر یا منطقه را از دیگر مناطق و شهرها متمایز می‌کند. اما متاسفانه هنوز آسفالت زمین این کوچه‌ها و خیابان‌ها خشک نشده، عده ای دست به کلنگ شده و به جان این زمین‌ها می‌افتند و شروع به کنده کاری می‌کنند. ناگفته نماند که این کنده کاری‌هایی هم که برای  فاضلاب‌ها صورت می‌گیرد  نباید به خودی خود رها شود.

به راستی چرا مسئولان چنین اقدامی را انجام می‌دهند که متاسفانه تمامی ندارد و سالیان سال است این مشکل همچنان جاری است. در واقع این را باید به آقای شهردار یاد آوری کرد که دیگر دوران وعده و وعید برای رفع این چاله و چوله ها به پایان رسیده است و دیگر نمی توان مردم را با این وعده‌ها دست به سر کرد و اینک نوبت به انجام عمل است.

در تکمیل این گزارش، شهردار قدس به خبرنگار قدس خبر، این‌گونه پاسخ داد: یکی از مشکلات سطح شهر سواره‌ها و پیاده‌روها هستند، که هم‌سطح‌سازی نشده‌اند. در سواره‌روها مشکلات بخش عمده‌ای در کنده کاری‌ها در سطح شهر است که توسط دستگا‌های حفاری بوده و آسیب آن به سمت شهرداری است ولی شهرداری هیچ نقشی در این کنده کاری‌ها ندارد. به‌دلیل فرسودگی شبکه آب و ترکیدگی لوله‌ها به‌ویژه در فصل سرما، حفاری‌هایی بوده که با استفاده از تکنولوژی جدید، نیازمند به ترمیم می‌باشد. ما اگر اجازه حفاری ندهیم آب آشامیدنی مردم دچار اختلال می‌شود و اگر اجازه حفاری بدهیم در فصل زمستان بحث گل‌ولای هم پیش می‌آید. ما هم از این وضعیت ناراضی هستیم. شرکت‌های آب و فاضلاب، مخابرات، برق و گاز حفاری می‌کنند و ترمیم برعهده شهرداری است. این نشان می‌دهد که هنوز زیرساخت‌های اصلی در این شهر اجرا نشده است. حتی بحث حفاری کابل‌های فیبر نوری هنوز در این شهر اتفاق نیفتاده است.

شهردار قدس با اشاره به نقش موثر هماهنگی میان مدیران در اجرای برنامه‌ریزی‌های شهری تصریح کرد: یکی از دلایلی که می‌گویند شهرها باید به سمت مدیریت واحد شهری شوند همین است، اگر مدیریت شهری واحد باشد و تمام دستگاه‌های خدمات‌رسان و زیرمجموعه شهرداری و شورای شهر با هم برنامه‌ریزی کنند، در این صورت هم پاسخگو خواهند بود و هم برنامه‌هایشان در امتداد می‌شود. ما برای دستگاه‌های حفاری نامه‌هایی را فرستاده‌ایم که برنامه‌های خود را برای سال آینده اعلام کنند که چه خیابان‌هایی را می‌خواهند حفاری کنند که ما برنامه عمرانی نداشته باشیم، اما با توجه به این‌که قبلاً در جلسات مطرح شده، برای این موضوع برنامه‌ای نداریم و هنوز پاسخی هم به ما داده نشده است.

مشکل دیگر، ناهمواری برای عابران پیاده در پیاده‌روها دیده می‌شود. این مسایل به‌دلیل عدم هماهنگی در کار است. به‌عنوان نمونه ورودی از سمت خیابان امامزاده بوده که آسفالت این منطقه توسط حوزه عمرانی تازه به اتمام رسیده بود و فردای آن، یکی از دستگاه‌های حفاری شروع به کار کرد. اگر ما موافقت کنیم باید پاسخگوی شما باشیم و این مسئله پیش می‌آید که گفته می‌شود: «مسئولان نمی‌توانند همکاری‌ها و هماهنگی‌های لازم را با خود انجام دهند که قبل از آسفالت حداقل خدمات‌رسانی‌های لازم از جمله آب، برق، فاضلاب و گاز صورت گیرد». اگر موافقت نکنیم، بخشی از شهر دچار مشکلاتی در خدمات‌رسانی آب و برق و گاز می‌شود. در هر صورت یکی از نواقص مدیریتی در تمام کشور می‌باشد و فقط مختص این شهر نیست و از آنجا که زیرساخت‌های این شهر با برنامه و مطالعه ایجاد نشده مانند شبکه فاضلاب، لوله های آب، فیبرهای نوری مخابرات تکمیل نشده است، موجب می‌شود تا خدمات‌رسانی در معابر شهر بهسازی شود.

.

.

.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=335022

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.