حاشیه نگاری شهرآورد نود و چهارم؛

دربی در سکوت/ از افتان و خیزان پرسپولیس تا رنج ناداوری‌ها برای استقلال

  • کد خبر : 639172
  • ۲۳ دی ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۶
دربی در سکوت/ از افتان و خیزان پرسپولیس تا رنج ناداوری‌ها برای استقلال
شهرآورد نود و چهارم دو تیم محبوب و پرطرفدار پرسپولیس و استقلال در حالی روز گذشته با تساوی 2-2 به پایان رسید که آبی‌ها با گل لحظات پایانی قایدی از شکست در دربی نجات پیدا کردند و به تساوی مقابل پرسپولیس رضایت دادند.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، آبی‌ها بازی را هجومی آغاز کردند و در دقیقه دوم بازی با شوت ناگهانی امیرارسلان مطهری به گل رسیدند و نیمه اول را با برد پشت سر گذاشتند، اما در ادامه پرسپولیس که نمایش بهتری ارائه کرده بود و حملات خطرناک‌تری داشت، توانست در دقایق ۵۱ و ۶۶ توسط مهدی عبدی و وحید امیری به دو گل دست یابد و در آستانه برتری قرار بگیرد؛ سرخ‌پوشان که فرصت‌های گلزنی زیادی هم به جز دو بار گلزنی هدر داده بودند، در ثانیه‌های پایانی غافلگیر شدند و روی حرکت و شوت زمینی مهدی قایدی دروازه خود را باز شده دیدند تا شهرآورد پایتخت با تساوی ۲ بر ۲ پایان پیدا کند.

این بازی از بازی های معوقه هفته هشتم لیگ برتر بود که در استادیوم آزادی بدون حضور تماشاگر با قضاوت رضا کرمانشاهی به عنوان داور اصلی و آرمان اسعدی و تورج عیوض‌محمدی و حسن یوسفی به عنوان کمک داوران برگزار شد.

اما این بازی هم مثل همه بازی های دربی حواشی جالب و خاص خودش را داشت، از نبود تماشاگر در ورزشگاه تا اعتراض سرمربیان به نحوه داوری و فرصت های از دست رفته که در ادامه به این حواشی مروری می کنیم.

اشتباهات داوری همیشه علیه استقلال است!

محمود فکری سرمربی استقلال اعتقاد داشت که «داورها علیه ما تصمیم می‌گیرند» و این حرفش را در نشست خبری پایان بازی در حضور خبرنگاران اعلام کرد و گفت: آقای کرمانشاهی(داور بازی) استرس داشت و با توجه به اینکه اولین دربی او بود، نیمه اول هم من و هم تیمم را عصبی کرد. چند بار که در لیگ یک آقای کرمانشاهی برای ما سوت زده، به او گفته ام که با ما کمی مهربان باش که این اصطلاح برای خودش هم مانده. نمی دانم چرا داورها علیه ما تصمیم می گیرند. کارشناسان می آیند می گویند نبوده است. یک کارشناسی وابسته به یک جایی است و یک کارشناسی برای اینکه در بازی‌ها نظارت بگیرند، می‌آیند به نفع داوری کارشناسی می‌کنند. در تمام بازی‌ها اشتباهات اکثریت برعلیه ما بوده است.

وی از این هم انتقاد کرد که بعد از بازی همه کارشناس می‌شوند اما اگر در حین مسابقه بتوانید تشخیص بدهید چه تعویضی انجام دهید و از چه سیستمی استفاده کنید، خوب است.

فکری در مورد تعویض‌هایی که انجام داد و توپ‌هایی که پشت مدافعان تیمش ارسال می‌شد و استقلال را در آستانه شکست قرار داده بود، اینگونه توضیح داد: یک گل جلو بودیم و دیاباته را آوردیم تا قدرت تهاجمی تیم‌مان را بیشتر بکنیم ولی چیزی که فکر می‌کردیم، اتفاق نیفتاد. از طرفی پرسپولیس هم یک گل عقب بود و تمام تلاشش را می‌کرد که گل بزند و طبیعی هم بود. یک مقدار بازیکنان ما به هم ریختند که یا از کم تجربگی بود یا از اعتماد به نفس بالا. در مجموع بازی خوبی ارائه دادیم.

پرسپولیسی‌ها بازیکن ما را مسخره کردند

سرمربی تیم استقلال در پاسخ به اظهارات گل محمدی که گفته بود رفتار نیمکت استقلال در شأن این باشگاه نیست، گفت: « از سمت پرسپولیسی‌ها بازیکنان ما را مسخره می‌کرند، آیا این رفتار در شأن باشگاه پرسپولیس بود؟ آقای گل محمدی این حرف‌ها را شنیدند؟ سر و صدایی که در نیمه دوم نیمکت آن‌ها انجام داد در شان باشگاه پرسپولیس بود؟ اینکه سر و صدایی که کردند بازی را برگرداندند. نیمه اول اگر ما سر و صدا کردیم چون اشتباه داوری به ضرر ما بود. پنالتی را نگرفتند، کارت زرد به سید جلال ندادند. ۱۰،۱۵ خطا به ضرر ما گرفت و‌ یک خطا به نفع. اگر سر و صدا کردیم به حق بوده ولی آن‌ها نیمه دوم با جنجال و شلوغ کاری بازیکنان ما را مسخره کردند.

وی در پاسخ به اظهار نظر عبدیان، عضو هیئت مدیره استقلال که گفته بود از عملکرد فنی تیم راضی نیست گفت: بعدا جواب این حرف را می‌دهم!.

اولتیماتوم ۴۸ ساعته گل‌محمدی به وزیر ورزش!

یحیی گل‌محمدی سرمربی پرسپولیس اما اظهاراتش را در کنفرانس خبری پس از بازی با اولتیماتوم ۴۸ ساعته به وزیر ورزش آغاز کرد تا وزیر تکلیف اعضای هیئت مدیره این باشگاه را مشخص کند. وی در مصاحبه ای که بلافاصله پس از پایان بازی انجام داد از مهدی رسول پناه و ادامه حضورش به عنوان رئیس هیئت مدیره باشگاه پرسپولیس انتقاد کرد و در نشست خبری پایش را فراتر گذشت و وزیر ورزش را تهدید کرد.

او در نشست خبری با خطاب قرار دادن مسعود سلطانی فر وزیر ورزش گفت: دو روز به وزیر فرصت می دهیم تا تکلیف آدم های کوچک حاضر در هیئت مدیره را مشخص کند، وگرنه تبعات اتفاقاتی که رخ خواهد داد، برعهده ایشان خواهد بود.

حیف شد، خیلی خوب بودیم

سرمربی پرسپولیس در ابتدای کنفرانس خود به بازی زیبای تیمش اشاره کرد و با افسوس از نتیجه به دست آمده گفت: بازی جذاب و دیدنی به خصوص از سمت ما بود. خیلی زود و از روی غافلگیری با اشتباه عجیب و غریبی گل خوردیم و بعد از آن توانستیم بازی را کنترل کنیم و در زمین حریف پاس بدهیم. موقعیت‌های خوبی داشتیم ولی استفاده نکردیم. در نیمه دوم خیلی خوب خودمان را به حریف دیکته کردیم و با استفاده از فضاها به گل اول و بعد از آن برتری هم رسیدیم. در ادامه می‌توانستیم گل سوم و چهارم را بزنیم اما استفاده نکردیم و در پایان هم با حرکت فردی قائدی و عدم تمرکز دفاع گل راحتی خوردیم و بازی را علی‌رغم اینکه با تعداد گل بالا ببریم نبردیم. واقعا با این بازی خوبی که بچه‌ها داشتند، حیف شد و حق آن‌ها سه امتیاز بود.

وی با بیان اینکه فشار بیش از اندازه ای به بازیکنان ما در لیگ قهرمانان آسیا و به خاطر مسائل مدیریتی وارد آمده است، گفت: مسائلی که برای ما به وجود آوردند، موجب شده تا همه ما، حتی کادر فنی با تمرکز لازم کارش را انجام ندهد.

هیأت مدیره استقلال و پرسپولیس را مقایسه کنید

گل محمدی گفت: شما نگاه کنید و ببینید که هیأت مدیره باشگاه استقلال چقدر این تیم را به خوبی حفظ کرد و حتی چهار، پنج بازیکن خوب و درجه یک گرفتند که کارشان را به خوبی انجام می‌دهند. هیأت مدیره یعنی همین؛ یعنی اینکه بتوانند بازیکنان را حفظ کنند ولی در سمت مقابل هیأت مدیره باشگاه ما را نگاه کنید که یکی یکی بازیکنان را فرستادند و رفتند. آخر سر هم می‌آیند و بیانیه می‌دهند که چرا در رختکن یک بازیکن برای تیم مشکلاتی به وجود می آورد. توجیهات عجیب و غریب می آورند. مسائل خنده داری را گفتند.

ما ۱۰ بازیکن را از دست دادیم

وی بیان کرد: ما فقط یک بازیکن از دست ندادیم و در این چند وقت حدود ۱۰ بازیکن از پرسپولیس رفتند. فکر می‌کنم اراده‌ای برای اینکه پرسپولیس قوی باشد و موفقیت هایش ادامه پیدا کند، در چند ماه گذشته دیده نشد. کسی که برای ما این همه مشکلات به وجود آورده، الان هم به عنوان رئیس هیأت مدیره کارش را انجام می دهد و به ما پوزخند و نیش خند می‌زند که من هنوز هم هستم، اما هیچکس نیست که راجع به این مسائل صحبت کند و یک هیأت مدیره قوی برای ما بگذارد.

سرمربی پرسپولیس در مورد داوری رضا کرمانشاهی نیز گفت: در مجموع فکر می‌کنم داوری خوبی بود. اما در آن صحنه‌ای که آقای غلامی بر روی مهدی عبدی خطا کرد ما بحث داریم و تک به تک بود و می‌توانستیم به گل برسیم. خطای بالا تنه بود و من خودم چیزی که از داوری می‌دانم این است که غلامی باید اخراج می‌شد. به جز این صحنه در باقی صحنه‌ها مدیریت کرد. اما اگر آن صحنه اخراج داشت نمره منفی برای آقای کرمانشاهی است و باید کارشناسان نظر نهایی را بدهند.

در شان و کلاس باشگاه استقلال برخورد نکردن

وی درباره اعتراضش به نیمکت نشینان استقلال توضیحاتی ارائه کرد و گفت: نیمه اول این اتفاق افتاد و نیمکت آن‌ها که بالا نشسته بودند در مورد مسائل داوری داد و بیداد راه انداخته بودند. این رفتار در شان و کلاس باشگاه بزرگی مثل استقلال نیست که نیمکت اینقدر بخواهد شلوغ باشد. نیمکت منظور من افرادی است که بالا نشسته بودند. اما در نیمه دوم همه چیز خوب شد.

گل محمدی در پاسخ به اینکه دلیل تعویض‌های دیر هنگامش چیست، گفت: شرایط بازی به نفع ما و کنترل داشتیم و دلیلی بر تعویض نبود. تعویض انجام شده هم به دلیل مصدومیت مهدی بود. همه بچه‌ها خوب بودند و وقتی خوب هستند دلیلی برای تعویض وجود ندارد.

استقلال کلا دو توپ روی دروازه ما آورد

سرمربی پرسپولیس دلیل دریافت گل در دقایق آخر مسابقه را اینگونه بیان کرد: تیمی که عقب است برای گل زدن فشار می‌آورد. بازیکنان باید در تایم وقت اضافه تمرکز داشته باشند که حساسیت بازی مانع از این می‌شود. در آن صحنه هم خلاقیت قائدی تاثیرگذار بود. در کل بازی همین دو تا توپ بر روی دروازه ما آمد و خیلی راحت گل خوردیم.

وی افزود: متاسفانه در این مدت چنین مشکلاتی خیلی ما را اذیت کرده و هیچکس هم نیست که جوابگوی ما باشد. آقای وزیر هم باید بیاید و در این مسئله دخالت کند و آدم های قوی بگذارد، اما عین خیالشان نیست. نمی دانم در این وضعیت که وجود دارد(چه کاری انجام دهم)، اما ادامه کار خیلی سخت است. اگر با این تیم ادامه دادم، فقط بخاطر هواداران و در پیش بودن فینال بود.

گل محمدی عنوان کرد: قبل از فینال، مشکلات خیلی خیلی زیادی برای ما به وجود آوردند. حتی پس از فینال، بخاطر همین بازی با استقلال کار کردیم. اگر آدم های قوی به باشگاه پرسپولیس نیایند، این باشگاه زمین می خورد. ما مشکلات زیادی در آینده داریم. ۵۰۰ هزار یورو باید به بودیمیر بدهیم. مطالبات کالدرون و دستیارانش ۷۰۰-۶۰۰ هزار یورو می‌شود. هیچکس نیست این مسائل را مدیریت کند.

آینده خوبی برای باشگاه نمی بینم

متاسفانه آینده خوبی برای باشگاه نمی بینم. تا وقتی این آدم ها بالای سر کار باشند، چنین مسائلی وجود دارد. نمی‌خواهم نبردن امروز را توجیه کنم و می‌گویم مقصر عدم پیروزی در این مسابقه من هستم ولی کار کردن در یک باشگاهی که هیأت مدیره قوی نداشته باشد و مدیرانش کارهای خود را توجیه می‌کنند، سخت است.

پشت این تربیون به آقای وزیر می گویم که اگر تا یکی، دو روز آینده آقای رسول پناه باشد، تبعات تیم را باید خودشان گردن بگیرند. بحث استعفاء نیست، اما باید تبعات این اتفاق را (وزیر ورزش) گردن بگیرند. تا وقتی آدم‌های کوچک در این باشگاه باشند، ادامه دادن سخت است. از آقای سمیعی هم که در این مدت خیلی تلاش کردند، می خواهم در این یکی، دو روز با آقای وزیر صحبت کنند چون آدمی که این همه مشکل برای باشگاه به وجود آورده، نباید کنار پرسپولیس باشد.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=639172
  • نویسنده : الهام شاهدپور

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.