درآمد روزانه زیر ۲ دلار فقر مطلق محسوب می‌شود

  • کد خبر : 596773
  • ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۷:۰۷
درآمد روزانه زیر ۲ دلار فقر مطلق محسوب می‌شود

طبق تعریف سازمان ملل، «فقر» نداشتن فرصت است. یعنی انسان‌هایی که به دام فقر گرفتار می‌شوند فرصت‌های سایر افراد جامعه را در اختیار ندارند.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، برای تعریف فقر تعاریف مختلفی وجود دارد. معنی که به ذهن نزدیکتر است نداشتن درآمد یا پول است. ولی این تعریف عامیانه است.

طبق تعریف سازمان ملل، «فقر» نداشتن فرصت است. یعنی انسان‌هایی که به دام فقر گرفتار می‌شوند فرصت‌های سایر افراد جامعه را در اختیار ندارند. این امر سبب تداوم چرخه فقر و عمیق شدن باتلاق فقر می‌شود.

شاید درک نداشتن فرصت برای تعریف فقر قابل لمس نباشد. در ادامه به تبیین آن می‌پردازیم:

اگر از دید اقتصادی و کسب و کاری به فرصت نگاه کنیم، به‌طور مثال زمانی که یک فرد قصد انجام فعالیت اقتصادی دارد، باید سرمایه اولیه تأمین کند. اگر سرمایه اولیه آنقدر کافی نباشد که کسب و کار پا بگیرد معمولاً فرد از یک موسسه اعتباری یا بانک وام می‌گیرد. اما برای دریافت وام فرد باید دارای اعتبار و سند ملک باشد.

فردی که فقیر است، فاقد اعتبار است. یکی از مشکلات افراد در مناطق محروم نداشتن سند برای زمین و ملک منتصب به آن‌ها است. یعنی در این مناطق هیچ چیزی رسمی نشده و نمی‌توانند وارد اقتصاد رسمی شوند.

بیشتر بخوانید:

 تعریف صریح و روشن از فقر مطلق

بانک جهانی تعریفی که از فقط مطلق دارد را مداوم بر مبنای PPP تغییر می‌دهد. در حال حاضر در آمد روزانه زیر ۲ دلار فقر مطلق محسوب می‌شود.

افرادی که دچار فقط مطلق هستند معمولاً در جامعه‌ای هستند که غیررسمی بودن بازار زیاد است و اصلاً مکانیزم بازار به آن صورت وجود ندارد. در دنیا حدود یک میلیارد نفر جمعیت فقر مطلق هستند و اکثرشان در کشورهایی هستند که دچار جنگ داخلی هستند.

جنگ‌های داخلی تبعات خیلی زیادی در اقتصاد یک کشور دارند. در کشورهای درگیر جنگ امنیتی وجود ندارد که کسی سرمایه‌گذاری کند. وقتی سرمایه‌ای وارد نشود، کسب و کار ایجاد نمی‌شود. موارد ذکر شده دلیل‌هایی هستند که چرخه فقر مطلق را می‌چرخانند.

آیا فقر مطلق با رویکردهای مبتنی بر بازار حل می‌شود؟

کارشناسانی که از رویکردهای مبتنی بر بازار برای کاهش فقر صحبت می‌کنند بیشتر روی بخشی از جامعه کم برخوردار صحبت می‌کنند که دچار فقر مطلق نیستند. یعنی واقعیتش این است که هنوز جواب تأثیرگذاری که راستی آزمایی شده باشد و بگوییم فقر مطلق را می‌شود با رویکردهای مبتنی بر بازار حل کرد، نداریم.

برخی معتقدند که باید با کمک‌های بشردوستانه مسائل فقر مطلق را حل کرد. ولی در کنارش در حدود ۳ میلیارد نفر دیگر هم در دنیا هستند که فقر نسبی دارند و می‌توان برای آن‌ها کارهای بیشتری انجام داد.

یکی از مشکلات همین است که تا در مورد فقر صحبت می‌شود ذهن افراد سریع به سمت فقر مطلق می‌رود و این‌که کاری از ما ساخته نیست و همیشه در دنیا بوده است.

ولی کارشناسان اقتصادی که بر رویکردهای مبتنی بر بازار برای حل معضل فقر مطلق تاکید می‌کنند، معتقدند صحیح است که یک میلیارد نفر در دنیا فقر مطلق دارند و نمی‌توان ادعا کرد که برای آن گروه راه حل وجود دارد، ولی برای ۳ میلیارد نفر دیگر هم هستند که برای این افراد امید ایجاد فرصت وجود دارد.

آمار فقر مطلق در ایران زیاد نیست

فقر مطلق در ایران آن قدر زیاد نیست. فقر داریم ولی فقر مطلقی که در سنگال، غنا یا روستاهای راجستان هند وجود دارد اصلاً قابل مقایسه نیست با چیزی که در ایران داریم. این‌طور برداشت نشود که در ایران فقر مطلق نداریم اما بسیار کمتر است. دو مسیر برای حل معضل فقر مطلق وجود دارد. یکی بازار سرمایه و دیگری دولت است.

طبق گزارشی که مرکز پژوهش‌های مجلس در آذر ۹۷ با عنوان «خط فقر ایران در سال ۱۳۹۵ و مروری بر روش محاسبه آن» ارائه کرد، در سال ۱۳۹۵، حدود ۳ میلیون و ۴۴۰ هزار خانواده با جمعیتی بالغ بر ۱۳ میلیون و ۳۲۶ هزار نفر، یعنی نزدیک به ۱۶،۷ درصد کل جمعیت، زیر خط فقر مطلق زندگی می‌کردند.

این برآوردها بر اساس محاسبه هزینه خانوار و با در نظر گرفتن امکان دسترسی به ۲ هزار و ۱۰۰ کالری غذا و مقایسه آن با درآمد خانوار به‌دست آمده بود. بر اساس این محاسبات، ۱۵ درصد خانواده‌های روستایی و ۱۲ درصد خانواده‌های شهری و در مجموع ۱۴درصد خانوارهای کل کشور در سال ۱۳۹۵ در فقر مطلق زندگی کرده و از تامین غذای کافی برنیامده‌اند.

محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران، ۲۳ مرداد ۹۷ با استناد به آمار رسمی، بیان کرد که یک سوم مردم ایران زیر خطر فقر و یک دهم آنان در زیر «خط فقر مطلق» زندگی می‌کنند. حسین راغفر، اقتصاددان، «خط فقر مطلق» برای یک خانواده چهار نفری شهری را حدود چهار میلیون تومان عنوان کرده و نتیجه گرفته بود که ۳۳ درصد جمعیت ایران دچار «فقر مطلق» هستند و شش درصد آن‌ها نیز در زیر «خط گرسنگی» به سر می‌برند.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=596773

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.