دادگاه سودان عمر البشیر را تحقیر کرد

  • کد خبر : 547029
  • ۲۴ آذر ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۰
دادگاه سودان عمر البشیر را تحقیر کرد

بنا به حکم دادگاهی در سودان رئیس جمهوری سابق سودان که به مدت ۳۰ سال قدرت را در این کشور در دست داشت باید دو سال را در یک مرکز بازپروری سپری کند.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، دادگاهی در سودان دیروز ۱۴ دسامبر ۲۰۱۹ عمر البشیر رئیس جمهوری سابق این کشور را بابت فساد مالی و پولشویی مجرم شناخت.

به گزارش روزنامه گاردین، بنا به حکم دادگاه رئیس جمهوری سابق سودان که به مدت ۳۰ سال قدرت را در این کشور در دست داشت باید دو سال را در یک مرکز بازپروری سپری کند.

این حکم در حالی علیه عمر البشیر صادر می‌شود که دیوان کیفری بین‌المللی نیز به دنبال رسیدگی به پرونده قضایی او به اتهام جنایت جنگی و نسل کشی در جریان جنگ دارفور است.

اعتراض ها علیه حکومت عمر البشیر حدود یک سال پیش آغاز شد. ادامه تظاهرات معترضان باعث شد ارتش سودان دست به کودتایی نظامی علیه او بزند. عمر البشیر از ماه آوریل سال ۲۰۱۹ که از قدرت برکنار شد در بازداشت به سر می‌برد. براساس قوانین سودان افراد مسنی که به مجازاتی غیر از اعدام محکوم می‌شوند به مراکز بازپروری فرستاده می‌شوند. به این ترتیب عمر البشیر ۷۵ ساله ، مدت دو سال را در یکی از این مراکز ویژه افراد مسن سپری خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: 

پس از برکناری عمرالبشیر از قدرت ، میلیون‌ها دلار یورو و پوند سودان در خانه او کشف شد. امری که باعث شد رئیس جمهوری سابق سودان به پولشویی متهم شود.

ارتش سودان اعلام کرده است که رئیس جمهور سابق سودان را تحویل دیوان کیفری بین‌المللی نخواهد داد. این در حالی است که دولت انتقالی سودان تاکنون در مورد احتمال استرداد عمر البشیر به دادگاه لاهه موضع‌گیری نکرده است.

عمر البشیر در سودان همچنان با اتهام کشتار تظاهرکنندگان در جریان اعتراض‌های سال گذشته روبرو است. تخمین زده می‌شود که در جریان سرکوب اعتراض‌ها علیه حکومت عمر البشیر در ماه‌های پیش از برکناری او ده‌ها نفر کشته شدند.

با همه این مسائل رئیس جمهوری سابق سودان همچنین می‌تواند علیه حکم خود در دادگاه درخواست تجدیدنظر کند.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=547029

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.