خطر تعلیق فوتبال ایران جدی‌تر از همیشه !؟

  • کد خبر : 504595
  • ۲۵ تیر ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۸
خطر تعلیق فوتبال ایران جدی‌تر از همیشه !؟

موضوع حضور بانوان در استادیوم‌ها به یکی از موضوعات مورد مناقشه‌ی فوتبال ایران و فیفا تبدیل شده است و این مسئله باعث افزایش خطر تعلیق فوتبال ایران شده است

خطر تعلیق فوتبال ایران

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، موضوع حضور بانوان در استادیوم‌ها به یکی از موضوعات مورد مناقشه‌ی فوتبال ایران و فیفا تبدیل شده است. همین چند ماه پیش بود که جیانی اینفانتینو برای تماشای فینال آسیا به ایران آمد و فدراسیون برای اولین باراز حضور بانوان در استادیوم‌ها پرده برداشت اما بعد از این مسابقه فشار فیفا ادامه پیدا کرد تا این حضور ادامه داشته باشد.

فشارهای فیفا باعث شد تا در بازی ایران و سوریه نیز تعدادی از بانوان در ورزشگاه آزادی حضور داشته باشند اما  ۱۲ روز پس از دیدار دوستانه ایران و سوریه در ورزشگاه آزادی جیانی اینفانتینو رییس فیفا در نامه‌ای به فدراسیون فوتبال ایران ضمن تقدیر از حضور بانوان در آن دیدار، درخواست کرد این روند ادامه داشته باشد و ممنوعیت حضور بانوان در ورزشگاه‌های ایران به طور کامل رفع شود.

در این نامه، ضرب الاجلی برای فوتبال ایران به تاریخ ۲۴ تیر (روز گذشته) مشخص شده بود و این در حالی بود که پس از این تاریخ، در همه بازی‌های باشگاهی و تیم ملی در ورزشگاه‌های ایران باید زنان به راحتی بتوانند به ورزشگاه بروند. اتفاقی که در دیدار شاگردان ویلموتس برابر تیم ملی امید رخ نداد و این ممنوعیت ادامه پیدا کرد تا بازی به صورت کلی بدون حضور تماشاچی برگزار شود.

حال در حالی این ضرب الاجل برای فدراسیون ایران تعیین شده بود که اینفانتینو تایید کرده بود قول‌هایی که رییس جمهور ایران داده تحقق پیدا نکرده و خانم‌های ایرانی هنوز از دیدن فوتبال در استادیوم‌ها محروم هستند.

رییس فیفا در این نامه ذکر کرده بود که فوتبال ایران می‌تواند از جام جهانی بانوان در فرانسه الگوگیری کند و حضور خانواده‌ها در ورزشگاه‌های ایرانی را آزاد کند. اینفانتینو خاطر نشان کرده بود، فیفا از چالش‌های فرهنگی با خبر است و خیلی ساده می‌خواهد به پیشرفتش در این زمینه ادامه دهد که این نه تنها به خاطر پیشرفت زنان در جهان است بلکه این اتفاق را مسئولیت خود می‌داند و جزو اصول اساسی اساسنامه فیفاست.

روز دوشنبه مهدی تاج اعلام کرد که پاسخ این نامه برای فیفا ارسال شده و فدراسیون پیگیر میزبانی از بانوان در بازی‌های خانگی تیم ملی در مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ است.

به نظر می‌رسد اکنون و با پایان مهلت فیفا، چالش بزرگی پیش روی مدیران فوتبال است چراکه علیرغم قول‌های مسوولان در گذشته عملاً پیشرفت قابل لمسی برای تدارک حضور زنان در ورزشگاه برداشته نشده است، مشکلی اساسی برای فوتبال ایران در سال حساس مقدماتی‌های جام جهانی که حتی پای تعلیق فوتبال ایران را هم به میان خواهد کشید.

دیروز اما اتفاقی افتاد که خطر تعلیق را به مسئولین فدراسیون گوش زد کرد. دیروز عصر برای چند ساعت اسم ایران از سایت ای فی سی و رنکینگ آسیایی آن حذف شد، موضوعی که تعجب همگان را در پی داشت و خبر از تعلیق فوتبال ایران می‌داد اما فعلاً خبری از این مسئله نیست و باید منتظر ادامه این ماجرا بود و دید که خطر تعلیق فوتبال ایران تا چه حد جدی است.

 

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=504595

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.