خصوصی سازی حیاط خلوت دولت است

  • کد خبر : 565879
  • 01 مارس 2020 - 8:15
خصوصی سازی حیاط خلوت دولت است

بنگاه‌های خصوصی به لحاظ این که حیاط خلوت دولت محسوب می‌شوند دولت علاقه‌ای به واگذاری وظایف خود به بهش خصوصی را ندارد.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، قانون خصوصی‌سازی به معنای واقعی کلمه از سال ۱۳۸۴ اجرایی و داستان خصوصی سازی از اصل ۴۴ قانون اساسی شروع شد. در این راستا دولت موظف شد که این قانون را به سامان برساند.

هدف اصلی قانون خصوصی‌سازی کاهش دخالت دولت در اقتصاد و چابکتر شدن آن است‌. هدف از اجرای قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل چهل و چهار قانون اساسی عبارتند از: شتاب بخشیدن به رشد اقتصادی ملی، گسترش مالکیت در سطح عموم مردم به منظور تامین عدالت اجتماعی، ارتقاء کارایی بنگاه‌های اقتصادی و بهره‌وری منابع مالی و انسانی و فناوری، افزایش رقابت‌‌پذیری در اقتصاد ملی، افزایش سهم بخش‌های خصوصی و تعاونی در اقتصاد ملی، افزایش سطح عمومی اشتغال، تشویق مردم به پس‌انداز و سرمایه‌گذاری و بهبود درآمد خانوارها، تغییر نقش دولت از مالکیت و مدیریت مستقیم بنگاه‌ها به سیاستگذاری و هدایت و نظارت، توانمندسازی بخش‌های خصوصی و تعاونی در اقتصاد و حمایت از آنها در جهت رقابت در بازارهای بین‌المللی، آماده‌سازی بنگاه‌های داخلی جهت مواجهه هوشمندانه با قواعد تجارت جهانی، توسعه سرمایه انسانی دانش پایه و متخصص و توسعه و ارتقاء استانداردهای ملی و انطباق نظام‌های ارزیابی کیفیت با استانداردهای بین المللی.

بیشتر بخوانید:

به صراحت می‌توان گفت در اجرا قانون به جزییات دقت نمی‌شود و تنها به نشانه‌های های کلی بسنده می‌شود. قانون یکسری اصول کلی را تبیین می‌کند و متقاعب آن دستورالعمل‌های اجرایی یا آیین‌نامه‌های اجرایی هستند که اجرا را با توجه به ظرفیت و پتانسیل وزارتخانه می‌گذارند.

سازمان خصوصی‌سازی زیر مجموعه وزارت اقتصاد است و مسئولان این سازمان قانون و بخش‌نامه و آیین‌نامه نوشتند که چند تن از نمایندگان مجلس هم عضو هیئت واگذاری هستند و در حقیقت دولت و مجلس در آنجا نیز حضور دارد.

قانون خصوصی سازی، قانون خوبی بود اما در اجرا کار به جایی رسید که ضوابط به نحو مناسب اجرایی نشد و روابط و رانت بر خصوصی‌سازی حاکم شد.

بنگاه‌های خصوصی به لحاظ این که حیاط خلوت دولت محسوب می‌شوند و دولت علاقه‌ای به واگذاری وظایف خود ندارد، یک چسبندگی در داخل بدنه دولت و وزرا دیده می‌شود که طبیعی است زیراکه این شرکت‌ها برای دولت اهمیت ندارند.

اعضای دولت در هیئت مدیره بنگاه‌های خصوی همیشه حضور دارند و افرادی دراین بنگاه‌ها استخدام می‌شوند که از سمت مدیران دولتی پیشنهاد می‌شود.

دولت برخی از وظایف خود را به بخش خصوصی واگذار کرد اما باز هم تلاش کرد که در هیئت مدیره یک کرسی متعلق به یک فرد دولتی باشد و سهم عمده‌ای داشته باشد.

دولت عمده واگذاری‌های خود را در قالب سهام عدالت واگذار کرده و به مردم ارایه داده است و نماینده مردم هم باز نماینده خود دولت است.

دلایل ذکر شده در بالا عمده دلایلی بود که باعث شد، خصوصی سازی از مسیر صحیح فاصله بگیرد.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=565879

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.