خشم آمریکا از ضربه شدید نیروهای انصارالله به آل سعود

  • کد خبر : 523113
  • ۲۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۰
خشم آمریکا از ضربه شدید نیروهای انصارالله به آل سعود

نیروهای انصارالله یمن در بامداد روز شنبه (۱۴ سپتامبر ۲۰۱۹) با پهپادهای خود به دو مجموعه از تاسیسات نفتی عربستان در قلب صنعت نفت این کشور حمله کردند و باعث آتش سوزی در این تاسیسات شدند.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، حمله پیشدستانه نیروهای انصارالله یمن موجب بروز موجی از خشم و وحشت در دولت آل سعود و همچنین ایالات متحده آمریکا به عنوان مهم‌ترین متحد عربستان سعودی شده است.

نیروهای انصارالله یمن در بامداد روز شنبه (۱۴ سپتامبر ۲۰۱۹) با پهپادهای خود به دو مجموعه از تاسیسات نفتی عربستان در قلب صنعت نفت این کشور حمله کردند و باعث آتش سوزی در این تاسیسات شدند.

البته حالا برخی از کارشناسان نظامی احتمال پرتاب موشک به جای استفاده از پهپاد و همچنین احتمال پرتاب این موشک‌ها از جایی به جز یمن را نیز مطرح کرده‌اند. نکته‌ای که موجب حیرت بیش از پیش مقامات سعودی شده است و آنها اکنون دقیقاً نمی‌دانند که این ضربه مهلک از سوی نیروهای انصارالله یمن بوده است یا سایر گروه‌های وابسته به محور مقاومت.

این حمله شدید به گزارش شبکه خبری بلومبرگ، منجر به وجود آمدن خسارت‌های زیادی برای آل سعود و صنعت نفتی این کشور شده است. تاکنون شرکت آرامکو مجبور شده است تولید نفت خود را تا ۵ میلیون بشکه در روز کاهش دهد که معادل نصف کل تولید نفت عربستان است.

دولت عربستان اعلام کرده است آتش سوزی را تحت کنترل درآورده است اما منابع نزدیک به موضوع به بلومبرگ گفته‌اند که تولید و صادرات نفت عربستان در اثر این حملات مختل شده است .

در همین رابطه تلویزیون دولتی عربستان اعلام کرده تولید نفت این کشور ادامه دارد اما شرکت آرامکو که هدف اصلی حملات بوده هنوز از اظهار نظر رسمی در این باره و بیان میزان خسارات وارده خودداری کرده است.

مقامات سعودی همچنین اشاره‌ای به میزان تلفات انسانی این حملات نکرده اند اما شاهدان عینی گفته اند حداقل ۱۵ آمبولانس در محل تاسیسات بقیق حاضر شده‌اند.

در این بین مقامات آمریکایی که با داشتن سابقه بلند مدت ضدیت با جمهوری اسلامی ایران از ضربه متحد منطقه‌ای ایران به مهم‌ترین متحد خود در منطقه یعنی عربستان سعودی عصبانی هستند، اقدام به بیان مطالب نفرت‌پراکنانه و یا حتی جنگ‌طلبانه خود علیه نیروهای انصارالله یمن و ایران کردند. در همین رابطه مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا، در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت: «ایران در پس حدود یکصد حمله‌ای است که تاکنون علیه عربستان انجام شده و این در حالی است که روحانی و ظریف تظاهر می‌کنند که به دیپلماسی متوسل هستند.»

اظهارات پمپئو در حالی مطرح شد که سناتور کریس مورفی، نماینده کنگره آمریکا در پیامی توئیتری ادعای مایک پمپئو، وزیر خارجه این کشور درباره دست داشتن ایران در حمله پهپادی به تاسیسات نفتی آرامکو عربستان را رد کرد.

کریس مورفی در صفحه رسمی توئیتر خود نوشت: «سعودی‌ها و حوثی‌ها در جنگ با هم هستند. سعودی‌ها به حوثی‌ها حمله می‌کنند و حوثی‌ها در برابر به آن‌ها پاسخ می‌دهند و به آن‌ها حمله می‌کنند.»

وی افزود: «ایران از حوثی‌ها حمایت می‌کند، اما اینکه بگویم ایران با حوثی‌ها برابر است، موضوعی نادرست است.»

همچنین بعد از اقرار مقامات سعودی به بالا بودن میزان آسیب‌ها به تاسیاست نفتی این کشور و اختلال در سیستم اقتصادی عربستان، سخنگوی کاخ سفید در صفحه توئیتر خود اعلام کرد که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان تلفنی گفتگو کرده است و رئیس جمهور آمریکا به ولیعهد سعودی اطمینان داده است که از عربستان برای دفاع از خود حمایت می‌کند.

سخنگوی کاخ سفید تصریح کرد: ایالات متحده حمله اخیر به یک زیرساخت حیاتی انرژی را به شدت محکوم می‌کند. اقدامات خشونت‌آمیز علیه مناطق غیرنظامی و زیرساختی که برای اقتصاد جهانی ضروری است، تنها مناقشه و بی‌اعتمادی را تعمیق می‌کند.

این در حالی است که مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا بامداد یکشنبه ۱۵ سپتامبر بدون ارائه دادن هیچ گونه سند و مدرکی مدعی شد ایران در حمله پهپادی نیروهای یمنی علیه تاسیسات نفتی عربستان دست داشته است.

وی اعلام کرد : «ایران در بحبوحه تمام درخواست‌هایش برای کاهش‌تنش، اکنون حمله بی‌سابقه‌ای را علیه این تامین‌کننده انرژی جهان عربستان انجام داده است. هیچ مدرکی از اینکه حملات از یمن انجام شده باشند، وجود ندارد.»

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=523113

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.