خروج معنادار اردوغان از کنفرانس برلین پیرامون لیبی

  • کد خبر : 555867
  • ۳۰ دی ۱۳۹۸ - ۱۸:۳۰
خروج معنادار اردوغان از کنفرانس برلین پیرامون لیبی

به نظر می‌رسد ترک ناگهانی اجلاس برلین درباره بحران لیبی واکنشی به متهم کردن علنی رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه درباره اعزام شورشیان سوری حامی کشورش به طرابلس برای حمایت از دولت فائز السراج، نخست وزیر وفاق لیبی باشد.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، رسانه‌های ترکیه گزارش دادند، رجب طیب اردوغان اجلاس برلین درباره تحولات لیبی را به طور غیرمنتظره ترک کرد و به کشورش بازگشت.

بنا به گزارش رسانه‌های ترکیه، به نظر می‌رسد ترک ناگهانی اجلاس برلین درباره بحران لیبی واکنشی به متهم کردن علنی رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه درباره اعزام شورشیان سوری حامی کشورش به طرابلس برای حمایت از دولت فائز السراج، نخست وزیر وفاق لیبی باشد.

روزنامه “خبر ۷” ترکیه نوشت، اردوغان بدون هیچ توضیحی محل برگزاری اجلاس سران در برلین را ترک و به فرودگاه رفت.

امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه در این اجلاس شدیدا حضور نیروهای شورشی سوریه در خاک لیبی را مورد انتقاد قرار داد؛ موضوعی که تحت نظارت رجب طیب اردوغان در حال انجام است.

دیده بان حقوق بشر سوریه، نهاد وابسته به مخالفان سوری که دفتر آن در لندن است، فاش کرده است، تعداد مزدوران سوری که به طرابلس، پایتخت لیبی رفته‌اند در حدود ۲۴۰۰ تن است و عملیات جذب آنها در مناطق تحت کنترل ترکیه در شمال سوریه ادامه دارد.

دیده بان حقوق بشر سوریه همچنین افشا کرده است، ترکیه برای جذب ۶۰۰۰ شورشی سوری در لیبی تلاش می‌کند که اکثر آنها در قالب جبهه النصره و دیگر گروه‌های تروریستی تندرو با نظام سوریه جنگیده‌اند.

در این رابطه یک منبع نزدیک به اردوغان نیز گفت، رئیس‌جمهوری ترکیه کنفرانس برلین را زودتر از موعد ترک نکرد بلکه در ضیافت شام بعد از کنفرانس شرکت نکرد.

همین منبع ادامه داد: بحث ترک این نشست و خروج زودهنگام رئیس‌جمهوری نیست بلکه موضوع این است که رئیس‌جمهوری ترکیه برای صرف شام در برلین نماند.

برلین روز گذشته شاهد برگزاری کنفرانسی بین‌المللی درباره لیبی در شهر برلین با حضور رهبران و وزیران خارجه ۱۲ کشور و روسا و نمایندگان پنج سازمان بین‌المللی از جمله رجب طیب اردوغان رئیس جمهور دولت ترکیه بود.

 

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=555867

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.