خروج جاسوس سیا از روسیه به دلیل نگرانی از ترامپ

  • کد خبر : 521826
  • 11 سپتامبر 2019 - 11:15
خروج جاسوس سیا از روسیه به دلیل نگرانی از ترامپ

خروج جاسوس سازمان سیا از روسیه و برگشتن به خاک آمریکا، انتقادها از دولت ترامپ را از طرف مخالفان او که هر اتفاقی به نفوذ ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه بر کاخ سفید و شخص دونالد ترامپ تعبیر می‎‌کنند، به سمت و سوی جدید خواهد کشاند. 

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، هرچند دوران جنگ سرد سالهاست که پایان یافته ولی چالش‌های مهم امنیتی میان دولت‌های آمریکا و روسیه و رفت و آمد جاسوس در این دو کشور و اقدامات تخریبی سازمان سیا در سال‌های بعد از جنگ سرد، همچنان ادامه دارد. مساله‌ای که با تمرکز رسانه‌های جریان اصلی آمریکا بر پرونده دخالت روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ که با پیروزی دونالد ترامپ ختم شد، حالا شکل ویژه‌تری به خود گرفته است.

به گزارش نشریه ووکس، آمریکا در سال ۲۰۱۷ موفق شد تا یکی از منابع عالیرتبه مخفی سازمان سیا را در داخل دولت روسیه از این کشور خارج کند. به گفته فردی آگاه، نگرانی‌های مربوط به عدم کنترل اطلاعات طبقه بندی شده از سوی دونالد ترامپ و دیگر مسئولان دولت آمریکا در اتخاذ این تصمیم برای خروج این فرد از روسیه بی‌تاثیر نبوده است.

تصمیم آمریکا برای خارج کردن جاسوس خود از روسیه پس از نشست ماه مه در سال ۲۰۱۷ در دفتر ترامپ در کاخ سفید صورت گرفت که در آن ترامپ در مورد اطلاعات طبقه بندی شده با سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه و سرگئی کیسلیاک، سفیر وقت مسکو در واشنگتن بحث و گفتگو کرد. این اطلاعات که توسط رژیم اسرائیل جمع آوری شده بود، در مورد حضور نیروهای داعش در سوریه بود. به گفته منبع مذکور اگرچه در این دیدار ترامپ با لاوروف در مورد فعالیت‌های جاسوس آمریکا در مسکو حرفی نزده بود اما سرویس های اطلاعاتی بسیار نگران بودند که مبادا ترامپ ناخواسته اطلاعات نفوذی آمریکایی را لو دهد.

مایک پمپئو وزیر خارجه فعلی دولت ایالات متحده آمریکا که در آن زمان ریاست سیا را بر عهده داشت، به دیگر مقامات ارشد دولت ترامپ گفته است که اطلاعات زیادی در مورد این فرد در حال انتشار است و امکان لو رفتن وی وجود دارد. آن منبع افزود این جاسوس به پوتین دسترسی داشته است و حتی می توانسته تصاویری از اسنادی که بر روی میز پوتین بوده تهیه کند. گفته می شود او سال‌ها بصورت مخفیانه اطلاعات را جمع آوری می کرده است.

مساله خروج این جاسوس از روسیه و برگشتن به خاک آمریکا، انتقادها از دولت ترامپ را از طرف مخالفان او که هر اتفاقی به نفوذ ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه بر کاخ سفید و شخص دونالد ترامپ تعبیر می‎‌کنند، به سمت و سوی جدید خواهد کشاند.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=521826

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.