نایب‌رئیس انجمن شرکت‌های نرم افزاری تهران تاکید کرد:

خدمات دولت الکترونیک نیاز امروز جامعه در شرایط کرونایی/ دولت زمان و منابع مالی را از دست داد

  • کد خبر : 614609
  • ۳۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۶
خدمات دولت الکترونیک نیاز امروز جامعه در شرایط کرونایی/ دولت زمان و منابع مالی را از دست داد
دبیر انجمن شرکت‌های نرم افزاری تهران گفت: در شرایط شیوع ویروس کرونا که بیش از 50 درصد از کارمندان دولت به‌ناچار مجبور به دورکاری بودند ایجاد زیرساخت دولت الکترونیک و گسترش آن در نقاط مختلف کشور می توانست گام موثری تلقی شود.

علیرضا بزرگمهری در گفت‌و‌گو با خبرنگار سرویس اقتصادیشبکه خبری تهران نیوز،با بیان اینکه در ساختار دولتی برای انجام هر کاری باید منابع مالی تخصیص پیدا کند،گفت: بودجه لازم برای ایجاد زیرساخت دولت الکترونیک در زمان‌های مختلف در اختیار وزارت ارتباطات قرار نگرفت.

وی افزود: در شرایط شیوع ویروس کرونا که بیش از ۵۰ درصد از کارمندان دولت به‌ناچار مجبور به دورکاری بودند ایجاد زیرساخت دولت الکترونیک و گسترش آن در نقاط مختلف کشور می توانست گام موثری تلقی شود اما متاسفانه دولت در ۷ سال گذشته منابع مالی و فرصت لازم را برای راه اندازی دولت الکترونیک از دست داد.

دبیر انجمن شرکت‌های نرم افزاری تهران افزود: حتی وزارتخانه هایی همچون بهداشت، صمت و کشور هم پروژه‌های مربوط به دولت الکترونیک وزارتخانه مربوط به خودشان را به صورت مستقل تامین مالی و زیرساخت کردند.

بزرگمهری گفت: به‌طور مثال ساختاری بنام ((شاهکار)) در سازمان ثبت ‌احوال پروژه بسیار پرکاربرد و از پروژه‌های مهم دولت الکترونیک بود که آغاز به کار کرد. در وزارت کشور درخصوص ((سمن‌ها)) یعنی سازمان‌ها مردم نهاد و الکترونیکی کردن شوراها و موارد متعدد که حدود ۵۰ سرویس است الکترونیکی شد اما در تمام این موارد وزارت ارتباطات دخالتی نداشت.

وی تصریح‌کرد: نقش وزارت ارتباطات بیشتر ترویج دولت الکترونیک در نهادهای دولتی است که دربعضی موارد موفق و در بعضی موارد هم ناموفق بود.

دبیر انجمن شرکت‌های نرم افزاری تهران اضافه‌کرد: متاسفانه وظایف در ایران با کشورهای مختلف تفاوت دارد و در وزارت ارتباطات قدرت لازم به لحاظ اجرایی و مالی برای ایجاد زیرساخت و توسعه دولت الکترونیک وجود ندارد.

بزرگمهری گفت: در شرایط کنونی و در چند ماه پایانی دولت دوازدهم تعیین سیاست‌گذاری برای اجرای پروژه ملی دولت الکترونیک بدون در اختیار داشتن بودجه کافی چه معنایی دارد؟

وی افزود: شیوع ویروس کرونا به مسئولان کشور این موضوع مهم را گوشزد که ایجاد زیرساخت و توسعه دولت الکترونیک تا چه میزان می‌تواند مهم و اثرگذار باشد.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=614609
  • نویسنده : احمدرضا صباغی
  • منبع : تهران نیوز

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.