«تهران‌نیوز» گزارش می‌دهد؛

حمایت اوپک از بازارهای جهانی

  • کد خبر : 599814
  • ۱۸ تیر ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۴
حمایت اوپک از بازارهای جهانی

تحلیلگر ارشد گروه Price Futures در شیکاگو در یادداشتی نوشت: واردات نفت‌خام از عربستان سعودی به‌شدت کاهش‌یافته است و به نظر می‌رسد این میزان برداشت از موجودی ذخایر آمریکا، شروع روند کاهشی موجودی ذخایر این کشور باشد.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، در هفته‌ای که گذشت قیمت نفت‌خام در بازارهای فیوچرز ، تحت تأثیر انتشار داده‌های هفتگی اداره اطلاعات انرژی آمریکا که حاکی از کاهش موجودی ذخایر آمریکا پس از هفته‌ها ثبت رکورد بالاترین میزان موجودی بود و همچنین داده‌های امیدوارکننده مبنی برافزایش ساخت‌وساز و تولید، در حدود یک درصد تقویت شد اگرچه نگرانی‌ها پیرامون روند صعودی شمار مبتلایان به ویروس کرونا در جهان مانع از افزایش بیشتر قیمت‌ها شد.

Phil Flynn تحلیلگر ارشد گروه Price Futures در شیکاگو طی یادداشتی بیان داشت که واردات نفت‌خام از عربستان سعودی به‌شدت کاهش‌یافته است و به نظر می‌رسد این میزان برداشت از موجودی ذخایر آمریکا، شروع روند کاهشی موجودی ذخایر این کشور باشد.

بازگرداندن نرخ تولید نفت به روال نرمال

عمده این برداشت از موجودی ذخایر به افزایش تولید پالایشگاه‌ها و نیاز به افزایش خوراک ورودی نسبت داده‌شده است چراکه پالایشگران پس‌ازاینکه در فصل بهار به دلیل شیوع گسترده ویروس کرونا و کاهش میزان تقاضا مجبور به کاهش خوراک ورودی و بالطبع میزان تولید خود شدند، در ماه جاری با افزایش ۹٫۰ درصدی نرخ بهره‌وری پالایشی خود و رساندن ظرفیت تولید به ۵٫۷۵ درصد که بالاترین نرخ ثبت‌شده از اوایل ماه آوریل است به سمت بازگرداندن نرخ تولید به روال نرمال قبل از شیوع ویروس گام برداشته‌اند.
همچنین بهبود فعالیت‌های اقتصادی در جهان نیز در جهت حمایت بازار جهانی نفت مؤثر بود. فعالیت‌های اقتصادی و تولیدی در آمریکا در ماه ژوئن از سر گرفته شده‌اند و به بالاترین سطح خود در بیش از یک سال گذشته رسیده است. بااین‌حال سرمایه‌گذاران در بخش انرژی پس از بالا گرفتن آمار مبتلایان به ویروس و هشدار متخصصین عفونی مبنی بر دو برابر شدن آمار مبتلایان در ایالات‌متحده در آینده‌ای نزدیک همچنان نسبت به بهبود سریع تقاضای نفت مردد و در تصمیم‌گیری‌های خود محتاط هستند.
از سوی دیگر در پی تمدید توافق کاهش سقف تولید توسط اعضای اوپک پلاس، میزان تولید این گروه در ماه ژوئن در حدود ۶۲/۲۲ میلیون بشکه در روز ثبت‌شده است که در حدود ۹۲/۱ میلیون بشکه در روز نسبت به ماه مه کاهش داشته است و این امر نیز به حمایت بیشتر بازارهای جهانی دامن زده است.

بیشتر بخوانید:

بهاء نفت خام سنگین ایران ۲۶ دلار کاهش یافت

قیمت نفت خام سنگین ایران در هفته منتهی به ۲۶ ژوئن (ششم تیرماه ۹۹) ۳۷ دلار و ۵۰ سنت برای هر بشکه بود که ۲۵ دلار و ۹۸ سنت کمتر از پارسال است.

در میان نفت خام‌های سبد نفتی اوپک، قیمت نفت خام گیراسول آنگولا با ۲۲ دلار و ۸۱ سنت کمترین کاهش و قیمت نفت خام جنو کنگو با ۲۹ دلار و ۱۶ سنت بیشترین کاهش را نسبت به ۲۶ ژوئن پارسال داشته است.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=599814

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.