حقوق همیشه فراموش شده معلمان

 • کد خبر : 545248
 • ۱۷ آذر ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۰
حقوق همیشه فراموش شده معلمان

با نگاهی گذرا به آموزش و پرورش دیگر کشور‌ها متوجه می‌شویم که حقوق معلمان در بالا‌ترین سطح پرداخت می‌شود ولی در کشور اسلامی ایران متاسفانه حقوق یک معلم با مدرک فوق لیسانس از حقوق یک کارمند ادارات دیگر با مدرک دیپلم کمتر است !

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز،باوجود آنکه معلمی بیش از یک شغل، ارزش و اهمیت دارد و فعالیت در این حرفه ماورای کسب درآمد است و عشق می خواهد اما مسئولین نباید نگاه حمایتی خود را از معلمان دریغ کنند .معلمان

معلمان

معیشت، راه پر پیچ و خم  معلمان غیر دولتی

معلمی ،حرفه ای که اگر درست در جامعه نقشش را ایفا کند، تعالی جامعه را به ارمغان می آورد اما اینکه چطور می توان با امنیت کاری نه چندان روشن به کار پرداخت ،خودجای سوال دارد.
نزدیک به سی سال است که مدارس غیردولتی در کشور ایجاد شده اند و اهداف برپایی آن در نوع خود ،قابل توجیه است اما سیاست های تعریف شده آن در عمل شکل دیگری به خود گرفته است و صرفا محیط آموزشی را ایجاد کرده که سودآوری مالی  قابل توجهی برای موسس و بهره تحصیلی برای دانش آموزان داشته است.
هر چند طی دو سه سال اخیر شرایط کمی بهتر شده است وبا نظارت هایی که بر روند اداره مدارس غیر دولتی می شود، کمی موقعیت معلمان بهتر شده است.
مدیر کل مدارس غیر دولتی همچنین از لحاظ امنیت شغلی این نیروها گفت: به هیچ وجه موقعیت شغلی نیروها بعد از اعلام اعتراض به میزان دریافتی‌‌‌شان خدشه دار نمی شود.
بیشتر بخوانید:

حرف های نگفته فرهنگیان برای آموزش و پرورش 

پای صحبت های معلمان که بنشینی در میان درس ها  و خاطراتی که تعریف می کنند،مطالباتی برای مزد فعایت هایشان دارند که گاه در برخی افراد سایه سنگین این مطالبات ، دامن گیر دانش آموز هم می شود و حالا دانش آموزان می مانند و هزاران سوال بی جواب که مسئولان گاه به دلیل درگیری های کاری  یا نداشتن پاسخ قانع کننده از آن سرباز  می زنند.

فاطمه محمد میریزایی معلم مدرسه نظر آباد 

هر بار از شان و مقام معلم می گویم اما فقط روی کاغذ. بارها گفته‌ایم و بار دگر می‌گوییم؛ دغدغه‌های فرهنگیان کم نیست.
این قشر مطالباتی دارد که هر سال آنها را بیان می‌کند، ولی هیچ‌وقت عملیاتی نمی‌شود‌؛ دغدغه‌هایی همچون بیمه تکمیلی و درمان مناسب که باید سقف تعهداتش بالا برود، ایجاد بانک فرهنگیان، حفظ‌شان و کرامت انسانی معلمان و بازنشستگان فرهنگی، استخدام یکی از فرزندان فرهنگیان بعد از بازنشستگی آنها، تاسیس صندوق سرمایه مسکن و اعطای تسهیلات درازمدت به فرهنگیان، نظارت جدی بر عملکرد صندوق ذخیره فرهنگیان، اجرای کامل طرح رتبه‌بندی، پرداخت حق اولاد به بانوان، کمک هزینه مسکن و البته پرداخت مطالبات معوق شاغلان و بازنشستگان.

 معلمی در روستایی در ورامین

دوست دارم مطالبات جامعه فرهنگی را تیتر‌وار بنویسم تا بلکه بهتر دیده شود. برقراری عدالت میان فرهنگیان، پرداخت هماهنگ دستمزدها، حل مشکلات معیشتی و فراهم کردن امکانات رفاهی، پرداختن به سلامت روان فرهنگیان، پرداخت وام مسکن، به روز کردن دانش معلمان، حل مشکلات مالی مدارس، تسویه به موقع و کامل پاداش پایان خدمت، تکمیل مدارس نیمه تمام، توجه به مدارس روستایی، توجه به کیفیت آموزش نه درصد قبولی، پرداخت بموقع حق‌التدریس‌ها و بالا بردن عزت و‌ شأن فرهنگیان.

دبیر دبیرستان‌های تهران

بزرگی می‌گوید اگر نیت یکساله دارید گندم بکارید، اگر نیت ده ساله دارید درخت بکارید و اگر نیت صدساله دارید، انسان تربیت کنید. معلمی از دشوارترین حرفه‌های روزگار است. هم اوست که انسان ساز است، اما باید نیک بدانیم زمانی می‌تواند این کار را به فرجام برساند که بدون دغدغه در کلاس درس حاضر شود. در حال حاضر کافی نبودن بودجه، مهم‌ترین مشکل آموزش و پرورش است‌؛ همچنین پرداخت نشدن بموقع حق‌التدریس ها،مطالبات معلمان و پاداش پایان خدمت بازنشستگان و نیز کیفی نبودن بیمه‌های تکمیلی، کافی نبودن حقوق و دستمزد، اجرا نشدن کامل قانون خدمات کشوری، فقدان امنیت شغلی، نبود خدمات رفاهی و تفریحی آنچنان که در سایر وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها وجود دارد و البته تغییرات نابهنگام ساختار آموزشی و کیفی نبودن و شتاب در تالیف برخی کتاب‌های درسی.

مجموعه این مشکلات اگر به فراهم نبودن امکان ادامه تحصیل فرهنگیان اضافه شود خواهیم دید رفع این همه دغدغه به همتی عالی نیاز دارد. در جامعه ما از منزلت اجتماعی معلم زیاد گفته می‌شود، اما این منزلت وقتی ارتقا می‌یابد که گره مشکلات باز شود.

 

معلمی در استان زنجان 

اضافه کاری و اضافه تدریس و حق ماموریت در آموزش و پرورش به حداقل و حداقل و یا می توان گفت به صفر رسیده در صورتی که درسایر ادارات و نهادها و سازمان ها پابرجاست ؛ دلیل غیر منطقی برخی ها این است این گونه ها ادارات و نهادها و سازمان ها تولید کننده منابع مالی هستند که اصلا هیچ فرد عاقلی این گونه دلیل را قبول نمی کند.

وام مسکن و ماشین و…برای آموزش و پرورشی ها وجود ندارد.

بن ارزاق کارمندی برای آموزش و پرورشی ها وجود ندارد.

برخی مزایا از جمله پاداش نقدی یا کالا که در ایام خاص ( دهه فجر و…) که متولی آن آموزش و پرورش است به سایر کارمندان داده می شود  .

 

چرا علیرغم توصیه رهبر انقلاب و مسئولین بلند پایه بر توجه کافی به آموزش و پرورش اقدام موثری انجام نمی گیرد .

اگر آینده نظام اسلامی و تربیت نسل علمی و باانگیزه مهم و هدف است باید به داد معلم رسید که بدون دغدغه مال فقط به فکر دانش آموز باشد و بس تا تحولی در آموزش و پرورش صورت پذیرد. در غیر این صورت روز بروز شاهد افت سطح سواد واقعی بوده و با نبود انگیزه در معلمان رخوت و روزمرگی کنونی همچنان ادامه خواهد داشت.

علیرغم تلاش‌های فراوان مسئولین فعلی آموزش و پرورش چندان که باید و شاید تحولی صورت نگرفته! چرا؟ چون اصل نبود انگیزه به واسطه مشکلات معیشتی معلمان فراموش شده است و به بهانه تعداد زیاد معلمان در طول سه دهه اولین مشکل معلمان مشکلات مالی و معیشتی بوده و خواهد بود که اساس و پایه آموزش و پرورش را نشانه رفته است .

به داد معلمان برسید تا معلمان با انگیزه کافی و بدون دغدغه مالی به داد دانش آموزان بی‌انگیزه رسیده و در نظام آموزش و پرورش و به تبع آن در آینده نظام جمهوری اسلامی ایران تحولی واقعی صورت پذیرد.

 

معلمان گرامی میتوانند مشکلات خود را در قسمت ارسال دیدگاه برای ما قرار داده تا پیگیر مطالباطشان باشیم و انتشار دهیم 

 

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=545248

  ثبت دیدگاه

  1. با سلام معلم۳۰سال خدمتم اموزش وپرورش کمبود نیرو دارد مامعلمان خواهان تعویق بازنشستگی هستیم اما باید مشکلات ما در حداقل زمان دیده شود یک پیشنهاد دارم که هم مشکل سازمان بازنشستگی را مرتفع میکند هممشکل کمبود معلم را بنده همه امید ۳۰ساله ام این است که بازنشسته شوم وپاداش رو برای حل مشکلات خرج کنم اگر دولت برای هربازنشسته .وام فوری ۱۰۰میلیونی بدهد که تاحدودی مشکلات مرتفع گردند من وامثال من چند سال دیکر تعهد خدمت میدهیم وبرای رفع کمی حقوق لااقل یک شیفت مخالف کاری هم بدهند که قسط وام در اید

  2. با یاد ونام خدا شما لطف بفرمایید حالا که مشکل فرهنگیان حل می کنید ۰۰۰۰ ۱- تاسیس بانک فرهنگیان بدون فوت وقت ۲- افزایش حقوق فرهنگیان ۲برابر تورم هرسال ارواح دمتان وگیس ننه تان اگرراست می گویید . ۳- بیمه ای کارامد نه دزد که در همه جای کشور در مراکز در مانی اعتبار داشته باشد ۳- کمک هزینه مسکن ۳- حق لباس ۴- حق یک وعده غذا در روز در همه ی مدارس ایران پول چای از جیب معلمان پرداخت می شود ۵-نظارت دقیق بر صندوق ذخیره نه دزدان بر آن بگمارید ۶- استخدام یکی از فرزندان فرهنگیان ۷ -داشتن اضافه کاری آیا همه ی ادارات که اضافه کاری حدود ۱۰۰ ساعت کم یا بیشتر دارند آیا کار قانونی خود را درست سر وعده انجام می دهند۸-برگرداندن منزلت وشان معلم وداشتن کارت پر از اعتبار که در هر جای مملکت در رستوران وهتل اماکن تفریحی اعتبار داشته وبه معلم عزت وکرامت بدهد .

  3. سلام
   از همه مهمتر مطالبات و معوقات است که تعداد زیادی از فرهنگیان را عذاب می دهد مربوط به چند سال قبل و امسال . .دیگر اینکه تبعیض بین فرهنگیان و کار مندان دیگر دارات. پیگیری کنید. ممنون

  4. سلام ، چرا دولت و وزارت آموزش و پرورش دیون چندین ساله ی معلمان جانباز را پرداخت نمی کند؟ آیا واقعد اگر دولت از ما طلب داشته باشد علاوه بر اصل طلب ، سود و دیرکرد را هم نمی گرفت؟ پس حق الناس باید از طرف دولت و آموزش و پرورش رعایت گردد./.

  5. سلام ، با احترام به اقدام دولت در اصلاح نرخ بنزین ، انتقاداتی دارم که به شرح ذیل است:
   چرا سهمیه ی سوخت برای معلمانی مثل بنده که در تمام طول هفته باید روزانه دهها کیلومتر را رفت و برگشت برای رسیدن به محل تدریس طی کنم و برگشت داشته باشم تعیین نشد؟ مگر چقدر دریافت می کنم که باید صرف تهیه ی بنزین کنم و چقدر برای مخارج خانواده و پرداخت اقساط می ماند؟و این یکی از موارد نواقص تصمیمات مسئولین بود که بدون توجه به چنین مشکلاتی ، نرخ بنزین را یک شبه سه برابر می کنند و اندکی سهمیه ویژه برای ما در نظر نمی گیرد.

  6. سلام خدمتگزار در مدارس دولتی هستم با حقوق ماهیانه ۲۶۰۰تومان که بعد از. کسورات دریافتی من به زیر ۴۰۰ تومان میرسد با سه فرزند دختر که مشکلات خاص خودشان را دارند ویکی از انها را. به خانه بخت فرستادم با هزار بدبختی نه رتبه بندی شامل مل میشود نه اضافه کاری نه حق و حقوق دیگری زند دارد به من و خانوادهام فشار می اورد و راه درامد دیگری هم ندارم از شما میخواهم صدای ما را هم به گوش مسولین برسانید تا که شاید فکری هم به این قشر زحمت کش در بدنه ءموزش وپروش کنند ممنون از نگاه گرمتان