حروف را بدون چشم ببینید

  • کد خبر : 585917
  • 15 می 2020 - 14:37
حروف را بدون چشم ببینید

ایمپلنت مغزی جدید به افراد نابینا اجازه می‌دهد بدون استفاده از چشم، حروف الفبا را ببینند.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز به نقل از خبرگزاری آنا، تیم تحقیقاتی دانشکده پزشکی کالج بیلر در هیوستون ایمپلنت مغزی توسعه داده‌اند که به افراد نابینا و بینا کمک می‌کند تا شکل حروف را بدون چشم ببینند.

این دستگاه اطلاعات تصویری را از یک دوربین می‌گیرد و به صورت مستقیم به الکترودهایی ارسال می‌کند که در مغز کاربر کاشته شده‌اند. این ایمپلنت بدون نیاز به چشم به کاربر کمک می‌کند تا حروف را ببیند. درواقع این دستگاه گامی به سوی «دید مصنوعی» است که به افراد نابینا کمک می‌کند تا حس بینایی خود را به صورت کامل بازیابی کنند. البته سال‌ها طول خواهد کشید تا این ایمپلنت به عنوان روش درمانی رایجی در دسترس عمومی قرار بگیرد.

به گفته گروه تحقیقاتی، به لطف توالی‌های پیچیده پالس‌های الکتریکی که به مغز فرستاده می‌شود، تمامی  داوطلبان با استفاده از این ایمپلنت قادر به دیدن شکل و طرح حروف بودند. دانشمندان از محرک‌های الکتریکی استفاده کردند تا طرحی از حروف به طور مستقیم در مغز بدون چشم کاربر شکل بگیرد.

داوطلبان توانستند تمامی حروف مورد نظر محققان را ببینند و تفاوت حروف مختلف را تشخیص دهند. نه تنها داوطلبان نابینا بلکه داوطلبانی که حس بینایی کاملی داشتند نیز توانستند با استفاده از این ایمپلنت حروف را در مغزشان ببینند. به گفته داوطلبان، دیدن حروف با این ایمپلنت مغزی مانند این است نقاط یا خطوط روشنی در مغز شکل بگیرد.

 

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=585917

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.